Muğla’nın Datça yöresinde gezilecek yerleri sizlere listemeye çalışacağız. Bu yazımızda Datça civarındaki en güzel koylardan bahsetmek istiyoruz.  Yazı dizimizi üçe ayırdık. Datça’nın en güzel plajları ve Datça’da gezilecek tarihi yerleri anlattığımız yazılar ile Datça’da tatil yapmak isteyenlere güzel bir rehber hazırlamak istedik.

Muğla Datça Gezilecek Yerler: Datçanın En Güzel Koyları

Karaincir Koyu
İlçe merkezine 15 km. uzaklıkta, Marmaris yolu üzerinde bulunur. İnce kumsalı ve sığ sakin denizi ile, çocuklu aileler tarafından özellikle seçilen bir koydur.  Yeme-içme ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Aktur ve Karaincir minibüsleri ile gidebileceğiniz gibi, dilerseniz kendi aracınız ile gidebilirsiniz.

Kargı Koyu
İlçe merkezine 3 km. uzaklıkta olan bu koya, uzun demezseniz yürüyerek de gidibilirsiniz… Koyun tertemiz oluşu, doğal güzelliği ve sakinliği, son zamanlarda buranın popülaritesini arttırmış bulunuyor. Koyun bir bölümünü okaliptüs ağaçları çevreliyor, gölgelik arayanlara da hitap ettiğini belirtelim… Plajı çakıllı olan bu koyda yeme-içme tesisleri ile küçük bir yat çekek yeri bulunuyor. Belediye özel halk otobüsleri ile Kargı Koyuna gidebilirsiniz.

Ova Bükü, Hayıt Bükü ve Kızıl Bük
Mesudiye Köyü’nün birbirine yakın koyudur Ova, Kızıl ve Hayıt bükleri… Datça Yarımadası’nın Akdeniz tarafında yer alırlar. İlçe merkezine 20 km. uzaklıkta. Sahile sıralanmış çok sayıda konaklama ve yeme-içme tesisinin bulunması, burayı gözde kılıyor. Hayıt Bükü’nün plajının kum, Ova Bükü’nün plajının ise çakıl-kum karışımı olduğunu belirtelim. Köyün minibüsleri ile ilçe merkezine geliş gidiş imkanı mevcut.
Palamut Bükü
İlçeye 25 km. uzaklıktaki Palamut Bükü, aynı zamanda yarımadanın en ünlü plajlarından birisi. Datça’nın en uzun sahillerinden birisi… Yeme-içme tesisleri yanında konaklama tesisi de var. Uzun plajı çakıl ve kum karışımı. Plajın batısında yatlar ve balıkçı tekneleri için bir barınak var. İç tarafta ise Datça’nın ünlü badem ağaçları yer alıyor. Koyun biraz açığında da yerleşim olmayan küçük bir ada bulunuyor. Palamut Bükü’ne minibüsler çalışıyor.

Akvaryum Koyu
Palamut Bükü’nün doğu tarafında ve sadece bir km. uzaklıkta Akvaryum Koyu yer alır… Koy küçük ama suyunun berraklığı ile ünlü. Adı da buradan geliyor. Denizin metrelerce derinliğini görmek, bir deniz gözlüğü ile su altı yaşamını izlemek mümkün. Koyun hemen yanındaki çam ağaçları da güneşten kaçanlara ve piknik yapanlara gölgelik yer sağlıyor. Kuzey ve kuzeybatı rüzgarlarına kapalı.

 

Murdala Koyu
Datça ilçe merkezine 38 km. uzaklıkta olan  Murdala Koyu, en yakın Cumalı Köyü’ne 10 km. uzaklıkta… Datça Yarımadası’nın Ege tarafında yer alıyor… Köyden sonraki yolun toprak olduğunu belirtelim. Koyun etrafındaki tepeler ve dağlar çam ve sandal ağaçları ile kaplı. Koya yakın düzlük kısımlarda ise zeytin ve incir bahçeleri var. Sahilin bir kısmı kum, bir bölümü ise kayalık.

Çatı Koyu: Küçük çatı koyu ve büyük çatı koyu olmak üzere Çatı Koyu ikiye ayrılmaktadır. İlçe merkezine Datça Yarımadası’nın kuzeydoğusunda 45 km uzaklıktaki Çatı Koyu’nun çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplıdır. Birbirine yakın iki koy doğal liman görünümündedir ve bozuk, rüzgârlı havalarda tekenler için güvenli bir demirleme yeri olarak bilinmektedir. Mavi yolcularının özellikle uğrak yerleri arasında bulunur.

Küçük çatı koyu: Adından da anlaşılacağı gibi Börtübet Limanı’nın küçücük şirin bir koyudur. Karaya bir el gibi girer. Karaya batı burnunun ön kısmının bağlı bir kayalık bölümünü oluşturmaktadır. Her iki yamacı da koyun yüksek tepelerden oluşur. Çam ağaçları, yemyeşil maki ve güllük ağaçları ile çevrilidir etrafı. Koyun en uygun barınma yeri tekneler için batı yönüne doğru kıvrılmış küçük bir girintisidir. Bu sessiz, iç içe bulunan koyun küçük bir de plajı bulunmaktadır.

Büyük çatı koyu: Börbület Limanı’nın güneyinde büyük çatı koyu da tıpkı küçük çatı koyu gibi mutlaka görülmesi, kalınması, yaşanılması gereken bir koydur. Batıya bakmış ayak şeklinde koy, karaya girmiştir. Teknelerin rahatlıkla her havada barınabilecekleri mükemmel bir yer olup tam bir doğa harikasıdır. Büyük Çatı Koyu sakin havalarda mükemmel bir yerdir. Burada çamlık ve plaj bulunmadır. Genellikle bu alanda büyük gulet tekneleri barınır ve özellikle akşam saatlerinde yaz aylarında sayıları oldukça artmaktadır. En güzel, en korunaklı Büyük Çatı Koyu’nun yeri batıya dönen kısımdır.

Emel Sayın Koyu : Marmaris-Datça arasında bulunan bol virajlı yol, biraz tatilciler için zorlu olsa da onlarca yanından geçip gittiğiniz koy keyfinize keyif katar.

Emel Sayın koyu da bu güzel ve nadide koylardan birisidir. Datça’da her yıl tatilini geçiren ve birbirinden güzel şarkıları badem festivalinde seslendiren Emel Sayın’dan adını alıyor.

Emel Sayın Koyu Marmaris Koyu’nun 25. Kilometresinde bulunuyor ve burada mola vererek ormanlık alanda dinlenebilir, ışıl ışıl denizinde yüzerek biraz yolculuğunuza serinlik katabilirsiniz. Eğer yanınızda çadırınız varsa, Emel Sayın’ın göz rengine benzetilen bu masmavi suların kenarında uykuya yıldızları seyrederek dalabilirsiniz.

Bencik Koyu: Yerli tursitler kadar yabancı turistlerin de Datça’nın birbirinden güzel koyları ziyaret ettiği noktalar arasındadır.

Otellerin birinde Datça otel fiyatlarını araştırdıktan sonra rezervasyonunuzu yaptırdıysanız ve tatilinize yakın bir tarihte başlayacaksanız eğer bölgedeki gezilecek yerlerin listesini hazırlamayı unutmayın.

Bir liman özelliği taşıyan Bencik Koyu’nu Datça otellerinin birinde konakladığınız günlerde keşfe çıkabilirsiniz. Gökova Körfezi, Bencik Koyu ve Hisarönü Körfezi arasında kalır. Sizleri koydan yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş Bördübet Koyu ile buluşturacaktır. Bencik Koyu’nda oturup dinlenebileceğiniz bir tesis yer bulunmaktadır. Bencik Koyu, Datça’nın huzurlu atmosferinde gelen misafirlerini ağırlamaktadır. Sahip olduğu temiz denizi ile de gelenleri karşılamaktadır.