Muğla, hem doğal güzellikleri, hem de tarihi yerleri ile yaz aylarında sizleri bekliyor. Güneş, deniz ve kum tatili için Bodrum’u, Fethiye’si, Marmaris’i , Datça’sı ile ülkemizin en güzel tatil yapılacak yerlerindendir Muğla… Muğla’da yaz tatilinde yapılacak şeyler ve yapılacak en güzel aktivitelerin listesini hazırlamak istedik:

Muğla’da Ne Yapılır? Muğlada Yapılacak Aktiviteler Listesi

Tekne turları: Muğla’da Yapılacak Aktiviteler arasında en güzel seçimlerden birisi, tekne turlarıdır… Fethiye, Datça, Marmaris, Bodrum denilince pek çok koylar, plajlar ve harika bir deniz akla geliyor… Fethiye’de tekne turu yaparsanız; Ölüdeniz, Gemiler koyu, Deve Plajı, Kelebekler Vadisi, St. Nicolas Adası gibi güzel koyları göreceksiniz. Bodrum’dan tekne turuna katılırsanız, Karaada , Meteor Çukuru , Akvaryum Koyu, Tavsan Burnu , Poyraz, Aspat Plajı, Deve Plajı, Orak Adası en popüler tekne durakları… Datça’dan tekne turu yapmak isterseniz, Palamutbükü, Domuzini, Knidos, Küçük Akvaryum, Domuzçukuru, Dilek mağarası, Armutlusu, Kargı ve Selimiye tekne turlarının sizi götüreceği en güzel adresler…  Marmaris’ten tekne turları ise sizlere Marmaris’in en güzel koylarını vaad ediyor: Selimiye, Turunç, Bozburun, İçmeler, Çiftlik, Kumlubük, Bördübet, Sedir Adası …
Kitesurf: Muğla’da kitesurf yapmak isterseniz, en güzel yer Akyaka ve Gökova Körfezi olarak söylenebilir. Yeni başlayanlar için kitesurf, biraz zor bir spor olsa da, Akyaka’da özellikle harika bir ortam bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor…

Bisiklet kiralama: Muğla’da bisiklet kiralamak, çok popüler… Gerek tarihi yerlerini gerek doğal güzelliklerini gezmek için bisiklet kiralayarak daha eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz.  Örneğin Datça Yarımada’sını başından sonuna kadar bisiklet ile geçebilirsiniz. Marmaris’ten ise Hisarönü- Bayır- İçmeler rotasını, Bördübet- Değirmenyanı- Hisarönü rotasını, Fürth Yolunu bisiklet ile geçebilirsiniz. Fethiye’deki en güzel bisiklet rotasının ise Fethiye Merkez’den Kayaköy’e doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Binicilik: Muğlada yapılacak şeyler arasında at binmeyi de listemize ekledik. Daha yakından hayvanları tanımak, onlarla iletişim kurmak ne kadar güzel bir duygudur. Bizce biniciliğin en güzel yanı da budur. Özellikle Fethiye at binmek için en güzel yerlerden birisidir. Marmaris’te de at safariye katılabilirsiniz.

Tüplü dalış: Muğla’da yapılacak aktiviteler arasında denizin altını sevenler için dalış turları tavsiye edilebilir. Duvar dalışlarında hangi seviyede olursa olsun en başarılı durak Akvaryum Koyu’dur. Marmaris’ten, Bodrum’dan, Datça’dan, Fethiye’den dalış için pek çok fırsat bulunmaktadır. Datça’da Uçan Balık Dalış Merkezi, dalmayı sevenler için hem dalış eğitimi veriyor, hem dalış turları düzenliyor.

fethiye-oludeniz-yamac-parasutu

Yamaç paraşütü: Yamaç paraşütü Türkiye’de nerede yapılır sorusunun en güzel yanıtlarından biri Fethiye’dir. O kadar güzel yamaç paraşütü için yerler var ki adeta insanın doğasında kaybolası gelir. Fethiye Babadağ’a gittiğinizde amatör ya da profesyonel uçuşlarınızı burada yapabilirsiniz.


Safari: Sizce heyecan, macera, eğlence bitmesini istemeyeceğiniz dakikalarla dolu aktivite hangisidir? Safari turları tabi ki… Marmaris’ten kalkan Safari turlarına katılırsanız Kızkumu, Turgut Köyü ve Turgut Şelalesi’ni gezen bir Marmaris Safari’ye katılabilirsiniz. Bodrum’dan katılacağınız Jeep Safari ise dağ ve orman yollarında harika manzaralar ile sizleri bekliyor. Fethiye’den katılacağınız Jeep Safariler ise sizleri Balık Çiftliği,  Saklıkent Kanyonu ve Çalış Plajı’nı gezmenizi sağlıyor. Su tabancası ile yapılan su savaşları safarilerde sizleri bekliyor.
Yürüyüş: Likya Turları’nda daha önceden gidenler yürümenin ne kadar zevkli olduğunu bilir. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, 500 km ‘yi geçen uzunluğu ve harika rotaları ile dünyadaki en güzel gezi rotaları arasında sayılıyor. Datça’da doğa yürüyüşü yapmak isterseniz, Karaali Vadisi, Domuzçukuru, Kocadere Çağlayanları, Kurucabük Dağları ve Karia Yolları gibi pek çok alternatifiniz bulunuyor.

Kano: Fethiye tatilinizi Fethiye’de kano turlarına katılmadan sonlandırmayın. Bu sporun en güzel yapıldığı yerlerden biri de Eşen Çayı’dır. 15 km kadar süren bu turda yine unutamayacağınız dakikalar sizi bulacak. Buz gibi Eşen Çayı sularında olmak iyi bir fikirdir. Marmaris civarıonda Akyaka’da da kano kiralamanız mümkün…

Mavi tur: İşte maviyle yeşilin en güzel hali bu aktivitede yer alıyor. Mavi yolculuk turları ise Akdeniz’in ve Ege’nin masmavi sularının keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Fethiye’den tekne turuna katılmak isterseniz, Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi turuna veya 12 Adalar tekne turuna katılabilirsiniz., Bodrum’dan Dalyan Turu’na katılıp Likya mezarları arasından harika bir gezi yapabilir, sonunda ise çamur banyonuzu yapabilirsiniz. Marmaris’ten tekne turuna katılırsanız, Cennet Adası, Balık Çiftliği, Akvaryum Koyu, Fosforlu Mağara, Amos, Turunç Koyu gibi yerleri görebilirsiniz.