Bhaktapur, Katmandu Vadisi’nin önemli turistik merkezlerindendir ve Katmandu’nun 12 km doğusunda yer alır. Şehir, geleneksel Nepal şehirleri gibi Durbar Square ile başlıyor ve hızlı bir ziyaretle 7 kilometre karaden oluştuğu için tamamlanıyor.

‘Dindarlar şehri’ diye yerel halkın isimlendirdiği yerleşim benzersiz tapınaklarından, büyüleyici mimarisinden ve tarihi kültürel zenginliğinden açık hava müzesi kimliğini alıyor.

Dünya’da Nepal’in eski başkenti şehir Unesco Kültür Mirasları listesinde en çok eser barındıran kent unvanına sahiptir. Hala tüm bu tapınakların bu unvandan yaşıyor olması, çocuk ve çan seslerinin birbirine karışması geçmişte insanı bir yolculuğa çıkarıyor.

Nepal Gezi Notları: Bhaktapur Şehri Gezilecek Yerleri

Bhaktapur Durbar Meydanı: Bizi Bhaktapur girişinde Durbar Meydanı karşılıyor. Kraliyet, Katmandu ve Patan’daki örnekler gibi Durbarın kelime anlamı Bhaktapur’daki kraliyet meydanındaki şehrin merkezi 55 Pencereli Saray en önemli yapılarından biridir.
Oymalı kapı ve pencereleri oldukça etkileyici ve Ulusal Sanat Galerisi olarak şu an kullanılmaktadır. Taleju Tapınağı sarayın hemen karşısında bulunuyor. Tapınak kompleksinde, tapınağın girişindeki ünlü Altın Kapı’dan içeri girdiğinizde Kraliyet Banyosunu da gezebilirsiniz. Belli kral burada açık alanda keyifli günler geçirmiş.

Büyük Çan Durbar Meydanı’ndaki bir diğer önemli yapıdır. Taleju tanrıçasına ibadet ve halkı meydana toplamak için bu çan kullanılmıştır. Halkı toplamak için olmasa da bugün günde iki kez ibadet için çalınmaktadır. Üzerindeki oyma erotik figürleriyle Yaksheswor Mahadev tapınağı dikkat çekiyor. Halka cinselliği öğretmek ve kötü ruhları uzak tutmak gibi amaçları birçok Hindu tapınağında görülebilecek figürler bulunmaktaymış. Bu yapılar dışında meydanda birçok tapınak bulunmaktadır. Şehrin güzel manzarası Phasi Dega Tapınağı’nın tepesinden yakalanabilir.

Dattatreya Meydanı: Hindu manastırları, tapınakları ve müzeleri bu meydanda bulunmaktadır. Dattatreya Tapınağı en önemli yapıdır. Tek bir ağacın gölgesinden üç çatı katlı görkemli yapının yapıldığı söyleniyor.

Çömlekçiler Meydanı: Çömlekçilerin çalışmalarını, Dattareye Meydanı’nın hemen arkasındaki minik meydanda izleyebilir, tamamlanan işlerini inceleyebilirsiniz.

Tavus Kuşu Penceresi:Ahşap pencereler ve kapılarda Bhaktapur’un genelinde inanılmaz el oyma işçiliği bulunmaktadır. Tavus Kuşu Penceresi Newari’lere özel olan bu işçiliğin en meşhur örneğidir ve Bhaktapurûn simgelerinden biridir. Pencerede tahmin edilebileceği gibi Tavus Kuşu ve çevresinde oyma süslemeler yer almaktadır. Biraz her küçük simge hayal kırıklığı. Bu pencere kadar en az çok fazla oyma işçiliği bulunmaktadır. Kapılar özellikle oldukça etkileyicidir.