Nepal’de Dünya’nın en yüksek 7 tepesi yer alıyor ve bu yüzden ülke ‘Dünya’nın çatısı’ olarak isimlendiriliyor. Nepal’de Dünya’nın en yüksek tepesi olan Evereset de bulunuyor. Gezginlere; coğrafya doğal güzellikleri ile huzur, çetin tepeleriyle macera ve renkli gelenekleriy-ritüelleriyle benzersiz bir keşif imkanı sunuyor.

Katmandu Vadisi: Nepal’in Katmandu başkenti ve Nepal gezisinin birçoğumuz için başlangıç noktası. Çok sayıda vadi boyunca yer alan hündu ve Budist tapınağında yepyeni bir kültürle tanıştırıyor. Tüm Nepal’e buradan seyahat imkanı bulunuyor.

Trekking/Tırmanış-Everest Dağı: Trekkingi Nepal’de yapmak için birçok farklı seçenek yer alıyor. Birçok şirket bu işle ilgileniyor. Yetkili, yolu bilen rehberler eşliğinde şerpalar gerçekleştiriliyor. 4 günden trekking programları başlayıp 30 güne kadar da çıkabiliyor.
Bunlara örnek olarak; Everest Base Camp’ine yaklaşık olarak 17 günde ulaşılıyor, en çok trekking için ziyaret edilen dağ olan Annapuma Base Camp’ine ise 10 günde ulaşılıyor. Fiziksel koşulları daha farklı olan, daha maceracı ya da daha kolay seçenekler de bulmak mümkün. Dünyadaki en özel doğa görüntülerine, bölgeye özel hayvanları görme imkanına, dağ tapınaklarına gitme imkanı ile apayrı bir seyahat programı. Mevsim koşulları, rota ve tur şirketi seçimi Nepal’de trekking için önemli konulardır.

Pokhara: Üçüncü olarak Nepal’in şehri ve Annapuma’da trekking için başlangıç noktası. 15 dakikada bir Katmandu’dan Pokhara’ya ulaşım için bir otobüs kalkıyor ve 6-7 saat kadar sürüyor. Dünyanın en huızurlu noktalarından biri Pokhara. Doğası inanılmaz, özellikle de gölleri ile meşhur. Macera turizmi de oldukça gelişmiş. Trekking, rafting, yamaç paraşütü ve kano yapmak için birçok seçenek var.

Chitwan National Park: Nepal’in 1973 yılında kurulan ilk milli parkıdır ve Unesco dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Tek boynuzlu gergedanların ve Bengal kaplanların yaşadığı son yerlerden biridir. konaklanabilecek uygun yerler içerisinde yer almaktadır. Trekking gezilerinden safariye farklı yollarla gezilebilecek yerleri bulunmaktadır. Afrika’nın safarinin konusunda çok daha gerisinde kaldığı izlemini okuduğumuz yazılardan aldık. Ancak görülmeye değer fil yetiştirme merkezleri var.

Buda’nın Doğum Yeri/ Lumbini: Lumbini, Buda’nın doğduğu ve 29 yaşına kadar yaşadığı yerdir. Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan bölgenin kutsal kabul edilen sınırları içerisinde yalnızca manastır inşa edilebilmektedir. Birçok dünyanın farklı ülkesindeki Budistler burada tapınak yapmıştır. Dükkan, restoran ya da otel bulunmamaktadır. Gezginlerin ve Budist hacılarının bölgenin biraz dışında ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar bulunmaktadır.