Bu Yunan adası Ege denizinde, Çeşme’nin hemen karşısında yer almaktadır. Hora ismi de Sakız adası için kullanılır. Yaklaşık olarak ülkemize Sakız adası 5 km uzaklıkta bulunur. Çok sakız ağacı adada bulunduğundan dolayı Sakız adası adı verilmiştir. Adada damla sakızı üretimi sakız ağaçlarının çok fazla olmasından dolayı çok fazladır. Ticaret gemilerinin oldukça uğrak noktalarındandır. Dünya Mirasları Listesi’ne adada bulunan 11. yy’dan kalma Nea Moni adlı manastır girmiştir. Birçok medeniyete Sakız adası ev sahipliği yapmıştır ve kültürel değerleri bu nedenle çok gelişmiştir.

Sakız Adasının Havası

Güneşi yıl boyunca alan adada yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 25 C civarındadır. Akdeniz iklimi Sakız adasında etki göstermektedir.

Sakız Adasına Ne Zaman Gidilmesi Gerekir?

Mayıs ve Eylül ayları arasında iklim koşulları ve turistik faaliyetler açısından etkin olduğu dönemlerdir.
Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Amypic Air dışında Sakız Adası Havalimanı’na hiçbir hava yolu firması uçmamaktadır. Seferler az miktarda ülkeden düzenlenmektedir. Feribot seferleri İzmir’in Çeşme ilçesinden düzenlenmektedir. Adaya kırk beş dakikalık yolculuğu ardından varabilirsiniz. Sakız Adası, Yunan Adaları içinde en popüler adalardan birisi olduğu için, İzmirden günübirlik veya konaklama olarak Sakız Adası’na turlar düzenlenmektedir.

Sakız Adasında Nerede Kalınır? Konaklayacağınız Yerler

  • Aegean Sea Rooms
  • Gracian Castle
  • Morning Star
  • Senset Hotel

Sakız Adasında Yenilmesi Gerekenler

Oldukça güzel restoranlar Sakız adasında kıyı kesimlerde mevcuttur. Daha çok deniz ürünleri yemeklere hakimdir. Yunanistan’a has mezelerle servis edilmektedir.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

  • Sakız Limanı
  • Bela Vista Plajı
  • Karfas Plajı
  • Nea Moni Manastırı

Sakız Adasında Yapılacaklar Listesi
Birçok plaj vardır, sakız adasında. Adanın en ünlü plajı adada birçok otelin yer aldığı Karfas Plajıdır. Heyecanlı bir tatili su sporlarıyla geçirebilir isterseniz güneşin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. Sakız adası yaz tatilleri için ideal bir yerdir ve buradaki Nea Moni manastırını görmelisiniz.

Ada tarihi hakkında bilgi edinebilir, arkeoloji müzelerini de gezebilirsiniz. Günün yorgunluğunu gece hayatının hareketli temposunda atabilirsiniz.

Nea Moni Manastırı

nea-moni-manastiri-sakiz-adasi

Nea Moni bin yıllık bir manastırdır ve Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir. (1042-1056 yılları arasında inşa edilmiştir.) Sakız Adasının merkezinde yer alır. Bu Manastır, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Manastırda yer alan bölümler: Ana mabet, iki küçük kilise, keşişlerin yemek masası, keşişlerin inziva hücreleri ve  yer altı su depoları… Manastırın kuzeybatı tarafında ise bir savunma kulesi bulunmaktadır. Manastırın tüm bölümleri yüksek taş duvarlarla çevrilmiştir.

Manastırdaki mozaikler çok güzeldir. Yunanistan sınırlarında bulunan en güzel manastırlardan birisi olarak kabul edilir.

Sakız Adasında Alınacaklar: Sakız Adasından Ne Alınır?

El yapımı birçok ürün özellikle kıyı kesimlerde satılmaktadır. Birçok belirli markanın ürünlerini bulabilirsiniz.