Sinop’un genel tanıtımının ilk öncelikle belirtmek isteriz ki yazımızda bulunmakta ve tek tek gezilecek yerleri de tanıttık. Turistik bölgelerin de böylece ayrıntılı tanıtımına ulaşacaksınız.

Karadeniz’in incisi Anadolu’nun incisi Sinop, adeta Karadeniz Bölgesi’ni sırtlanmış ve hırçın dalgalara göğüs gererek, Yeşil ile Mavinin bu kadar güzel görünmediği eşi benzeri olmayan bir şehirdir. Bu şehir ulaşım yönünden sıkıntı çekerken Karadeniz sahil yolu çalışmaları sonrası turist akınına engel olamayacağı düşünülmekte ve güzelliğine güzelliği çeşitli projelerle de katma çabasındadır.

Sinopta Gezilecek Görülecek Yerler: Sinop Gezi Rehberi

Nüfusu 38000 olan Sinop’un tarihçesinden kısaca bahsetmek gerekirse; zengin bir ticari ve kültürel yaşantıya antik çağdan beri sahip olan Sinop, kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üstlerinden biri olmuştur. Tunç Çağı ile Paflangonya adı verilen bölgede yer alan Sinop iline ilk yerleşke başlamış ve M. Ö. 7. Yüzylda Helen Kolonisi olarak kurulmuştur.
Sinop’un kuruluşu hakkında çeşitli söylentileri bulunur. Irmak Tanrısı Asapos’un eski Yunan’da su perisi kızlarından Sinope tarafından kurulduğu bilinmekte ve deniz ticaretinde doğal liman konumunda önemli bir rol oynamaktadır.

Sinop’a Osmanlılar ve Selçuklular tarihimizde çok değerli mimari eserler bırakmıştır. Akla Sinop denilince ilk cezaevi gelir. Birçok ünlüyü geçmişte ağırladığı ve mahkûmların korkulu rüyası olarak da bilinmektedir. Bunun yanında Paşa Tarabyası, Hamsilos Koyu, İnatlı Mağarası, Erfelek Şelalesi gibi Sinop’un güzellikleri vardır.

Bu şehir dediğimiz gibi yeşil ve mavinin buluştuğu yerdir ve gittiğinizde mutluluk, huzur, sevinç içinizi kaplar, Şahin Tepesi’ne çıkınca Sinop’un ayaklarınızın altondaki manzarasını seyretmek paha biçilmez bir güzellik ve harika bir doğa manzarası sunacaktır. İnsanları, doğası, denizi, manzarasıyla görsel güzellikleri veren bu şehir Türkiye’nin en muştu ili olma unvanını almaya hak kazanmış ve oldukça ilginç ki tek trafik ışıkları olmayan il olmuştur. Ulaşım yönünden, doğa harikası olan Sinop kendisini kara, hava, deniz taşımacılığında geliştirmeye devam ederken diğer yandan doğa kaynaklarını korumayı da başarmıştır.

Bu şehrin %80’i tarıma elverişli arazinin olmamasına rağmen tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Halkın gelir kaynaklarını ilçelerinde yapılan araştırmalara göre; Ayancık ve Türkeli ilçesi: Kereste, Boyabat İlçesi: Pirinç ve Tuğla, Gerze, Erfelek, Saraydüzü, Dikmen ve Durağan İlçeleri: Tarım ve Hayvancılık ile sağlamaktadır. ahşap olarak Türkiye’de doğal kaplamalı lüks kapılar, Türkeli ilçesinde yer alan Sinop Per-San Orman Ürünleri’nden çıktığını da belirtelim. Bu işletme aynı zamanda bölgede yaşayan topluluk için de önemli bir gelir kaynağı oluşturur.

Bir hayli kalabalık olarak Sinop’ta 5 Mayıs Hıdırellez şenlikleri kutlamaları geçirilir. Yöresel yemekler, oyunlar, doğa yürüyüşü, güreş ve o yılın Ağa seçimleri gibi etkinlikler Erfelek ilçesinde Bekteşağa, Türkeli ilçesinde, Yusuflu Köyü’nde kutlanarak yapılmaktadır. Sinop halkı için yazı müjdeleyen Hıdırellez Şenlikleri oldukça önemli bir etkinliktir. Karadeniz’i merak ediyor ya da Karadeniz turu düşünüyorsanız tavsiyemiz Sinop’tan başlamanızdır. Bir sonraki yıl bu güzellikleri görenler tatil günlerini hesaplamaya koyulur.
Sinop Cezaevi: Tarihi ve Özellikleri

Sinop’un üç tarafını deniz çevrelerken manevi değeri yüksek olan Sinop Cezaevi, yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi olan Gaskalılar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihi cezaevi 13.000 m2 alan üzerine kuruludur, şehri 1214 yılında ele geçiren Selçuklular tarafından da kullanılmaya devam etmiştir. İzzettin Keykubat tarafından yaptırılan iç kale içerisinde bulunur ve 11 adet Burç ile de desteklenmiştir. Denize bakan güney cephesinde 32 metre yüksekliğini bulan Burçlar bulunmaktadır. Yüksekliği 18 metre kalınlığı da 3 metredir. Bir uçtan bir uca tarihi cezaevini gezebilme imkanı sunan bu surlar muhafızların gezi yolu olarak kullanılmıştır.

Cezaevi ünüyle Dünya’da anılan birçok şehir vardır ancak hiçbiri Sinop cezaevi kadar tarihsel derinliğe sahip değildir. Bunda en büyük etken kentin coğrafi konumudur, bunun yanı sıra da birçok etken vardır. Anadolu’nun yalnız kenti Sinop Uygarlıklar kentidir. Orta kuşakta olmasına rağmen bir kısrak başı gibi Karadeniz’e uzanır. Ona bu konum, özel bir güzellik katarken yanı sıra ideal bir Koloni Kenti de yapar. Her zaman ilk çağın Koloni Kentleri üzerinde bir sis perdesi vardır. Tarihsel derinliğine dair onların elde ettiğimiz bilgiler çok belirgin değildir. Buna karşın daha küçük, kale duvarları ile korunan yerleşim alanları olduklarını görüyoruz. Bu ölçekte Sinop’un M.Ö. 6500’e kadar indiğini biliyoruz.

Sinop Nerede, Sinop’a Nasıl gidilir?

Kara yolu ile İstanbul’la uzaklığı 670 km ve yaklaşık 9 saat 45 dakika, Ankara’dan kara yolu ile uzaklık 415 km ve yaklaşık 7 saat 30 dakikada ulaşılır. Haftanın her günü bunun yanı sıra bir kez THY tarafından 1 saatte hava yolu ile ulaşım sağlanabilir.