Gezdikçe hayat güzelleşiyor diyoruz. Tek geceliğine dahi olsa hafta sonları şehir dışına kaçıp, rutinden uzaklaştığınızda yenilendiğimizi, iki günün dört gün kadar uzun geçtiğiniz hepimiz kabul ediyoruz. Peki neden bunu daha sık yapmıyoruz?

Üşeniyoruz çünkü, gideceğimiz yeri planlamaya üşeniyoruz, pansiyon, otel vs ayarlamaya üşeniyoruz, en çok da valiz toplamaya üşeniyoruz, işin için de hele de çocukların da valizi varsa… İşte tatile gitmeye üşenmemek için hayatımı kolaylaştıracak pratik bilgiler;

Tatile Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Mini Seyahat Çantası: Makyaj çantası boyutunda bir adet çanta edinip minik bir tarak, tırnak makası, seyahat fırçası, macunu, kullanıyorsanız eğer kulak tıpası ve göz bandını koyuyorsunuz. Eğer lens kullanıyorsanız yedek lens, lens kutusu, lens solüsyonunuzu da ekliyorsunuz. Kişisel şampuanımdan başkasını kafama sürmem diyorsanız otelde verilen mini şampuan şişelerini boşaltıp, kendi kişisel şampuanınızı doldurup çantaya bunu da atıyorsunuz. Seyahat çantanız işte hazır. Çekmecelerden birinde bu çanta hep sizi bekliyor olacak. Valinizi hazırlayayım dediğiniz anda siz de bu çantayı ilk olarak alıp valizinize koyun, ıvır zıvır almak için kafanızı yormaya gerek kalmayacak. Şampuan azalmış olabileceği için valize koyarken kontrol etmeyi unutmayın.
Kıyafet tercihi: Yanımıza çoğumuz tatile giderken fazla kıyafet alıyoruz ve en az yarısını bu kıyafetlerin giymeden geri getiriyoruz. Bunun önüne geçmek için şu taktikleri deneyin;

En sevdiğim kıyafet seçimi; Bir kıyafeti günlük hayatta pek tercih etmiyorsam, tatilde de tercih etme olasılığım oldukça azdır.

Kıyafetleri kombine edip seçme; Şunu şununla birinci gün giyerim, şunu da şununla ikinci gün giyerim diye plan yaparak gün sayısından fazla kıyafet alımının önüne geçebilirsiniz.

En geç yarım saat içinde bu taktiklerle hazırlanmak, tatiliniz üç dört günü geçmiyorsa tek bir kabin tipi bavula iki kişi sığmak mümkün oluyor.

Çocukların valizi: Çocukların valizini kendilerinin hazırlaması yönünde yönlendirmek hem zaman konusundan kazanma hem de sorumluluklarını bilme anlamında yararlı olacaktır. bu beş altı yaş için tabi ‘ hadi valinizi git hazırla’ biçiminde değil de kendimizinkini hazırlarken ‘valizin içine 2 atlet, 4 külot, 3 şort, 3 tişört seç’ biçiminde yönlendirmelerle olmalıdır. Ebeveynlerden biri en son gereksiz bir şey eklemiş mi ya da eksik bir şey var mı diye kontrol edip valizi kapatmalıdır.

Yola çıkma vakti: Yola çıkmak için az zamanda çok yol kat etmek adına en uygun saat sabaha karşı dört beş sularıdır. Arabayla hatta güneye filan inilecekse bu saati gece 3’e çekmek de mümkündür. Bu saatlerde çünkü yollar oldukça boş oluyor, mesafe kat etmek de

kolaylaşıyor. Kritik nokta burada erkenden şoförün yatması ve uykusuz kalmaması, devreye yol uzun ise ikinci şoförün de geçip asil şoförü dinlendirmesi.

Çocukların yolun büyük bir kısmını erken yola çıkmanın en büyük avantajı uyuyarak geçirmeleridir. Arabaya bu şekilde bindiklerinde uyuyup, vardığınız da ya da varmaya yakın uyandıklarında birçok tatilimiz var. Uzun yolda malum çocukları oyalamak zor zanaat…
Çocukların yemek sorunu: Valizimizi hazırlayıp yola çıktık. Siz yoksa çocuğunuzun tatilde yeme düzeni bozulur diye endişe edenlerden misiniz?

Sakın etmeyin! Tatilde olmadığınız tüm zamanlarda zaten onların düzgün beslenmesi için yeterince gayret sarf ediyoruz. Esas tatili hak eden sizsiniz. İstisnalar kaideyi bozmaz, bozuk çürük olmadığı sürece üç beş gün bırakın ne yerlerse yesinler, siz de keyfinize bakın.

Meyve sebze yemediklerinde hasta olmamaları adına tatil periyodu için vitamin takviyesi yapabilirsiniz.

Otel seçimi ve ön araştırma: Zaman hepimiz için kıymetli. Herhangi bir yere bu devirde tatile gidip otel aramak vakit ve enerji kaybıdır. Tek gece için bile olsa internetten yorumları ve resimleri inceleyerek, önceden otelinizi belirleyin ve rezervasyonunuzu yaptırın. Önceden, gittiğinizde nereleri gezeceğinizi ve nerde yemek yiyeceğinizi araştırın. Tatilde bu şekilde sorun ya da hayal kırıklığı yaşama riskiniz minimize olacaktır. illaki planladığınız biçimde geçirmek zorunda değilsiniz. Bambaşka yerleri gezerek yalnızca ambiyansı sevdiğiniz için rasgele bir restorana oturabilirsiniz, olsun. Cepte B planı dursun. Zaten gezi planlama keyiflidir, motive edicidir, mahrum kalmayın.