Hafta sonu tatillerinizde özelikle İstanbul’dan çok uzaklaşıp, uzun yolculukları tercih etmek istemiyorsanız Tekirdağ, kaçış rotalarınızdan biri olabilir. Yaz aylarında adeta dolup taşan tatilcilere görsel şölen sunan güzelliklerini hala görmediyseniz kimselere bu hafta sonu söz vermeyin. Çünkü Tekirdağ sizi çağırıyor.

Tekirdağ, Marmara’nın yanı başındaki doğal afettir. Turistik tesisleri, masmavi berrak denizi ve sıcacık insanları ile yine her zaman olduğu gibi gözde rotalar arasındadır. Başka bir yer aramadan burada koca bir yaz tatilinizi geçirebilirsiniz. Zaten o havaya bir alıştınız ki ne kadar siz istemeseniz de sizi doğal güzellikleriyle süslü ortamı kendine çekecektir. Tekirdağ Otelleri’nden kendinize en yakın bulduğunuzda kalıp doyasıya çevrede olup biten her yeri dolaşabilirsiniz. O zaman bir de Tekirdağ’da gezilip, görülebilecek yerlere bir göz atalım;

Şarköy: Sarköy, Tekirdağ gezisinin en popüler yerlerinden biridir. burası Marmara’nın sahil tarafındaki ilçesidir. Çok fazla kışın görücüsü olmasa da açığı yazın fazlasıyla kapatmayı başarıyor. Ayrıca bilmeniz gereken bir dipnot da; en lezzetli üzümler burada yetişiyor.
Uçmakdere: Şarköy’de güzel bir tur yaptıysanız, kesinlikle akşam yemeğinizi Uçamakdere’de yapmalısınız. Yamaç paraşütünün Uçmakdere çok meşhur olduğu bir yerdir. Doğaya yeşillikleri arasında yüzünü dönüp keyifli bir manzarayı izleyebileceğiniz durak burası olmalıdır.

Hoşköy: 16 km Şarköy’e uzaklıkta bulunan Hoşköy’de tarihi yapıların daha fazla olduğunu göreceksiniz. Turistlerin en fazla uğradığı noktalardan birisi de burasıdır.

Kumbağ: İstanbul’un yanı başında deniz mevsiminin açılması ile birlikte Kumbağ dolup taşan ilçelerden biridir. zaten ne kadar güzel bir denizi olduğunu mavi bayrak ödülünden daha gitmeden bile anlayabilirsiniz.

Gazi Ömer Bey Türbesi: Ta ki Fatih Sultan Mehmet zamanlarının burası eski zamanların bir eseri. Tekirdağ gezinizde, Malkara ilçesinde caminin bahçesindeki türbeyi görmeden dönmeyin.
Trakya Mutfağı: Trakyalılar farklı kültürlere ev sahipliği eder ve gerçekten mutfak işinde fazlaca usta ellere sahip diyebiliriz. Kendine özgü yemek ve tatlıları, yemek çeşitleri, Anadolu’nun en leziz yemeklerini burada bulacaksınız. Keşkek, kesme makarna, kuskus, tarhana çorbası sadece bu saydıklarımızın bazılarıdır. Çok yerde Tekirdağ köftesini yemişsinizdir ama kendi yerinde deneyin bir de. Yemeklerin tadına özellikle tat katan şey tabi ki mısır unu. Kaldığınız he rgün Tekirdağ tatilinizde farklı farklı lezzetlerinin tadına bakın deriz, yoksa çok şey kaçırırısınız.

Havasıyla, suyuyla, yemekleriyle, gezilecek yerleri ve en önemlisi de sohbeti bol insanları ile ülkemiz açısından değeri çok olan yerlerden biridir. siz bu yazı iyisi mi burada geçirin, demek istediklerimizi o zaman daha iyi anlayacaksınız.