İnsanların hayatlarındaki streslerden arınmak, kendilerini rahatlatmak, huzurlu ve eğlenceli vakit geçirmek için gittikleri, gezdikleri yerler tatildir. Tatil fiyatları çift olarak gittiğinizde çok önemli gelmeyebilir ancak aile bireyleri kalabalık olanlar için durum farklı oluyor. Bir haftalık tatile iki kişi gittiğinizde ortalama 1000 TL ile 3000 TL arasında bir fiyata tatil yapabilirsiniz. Kaldığınız otel ya da pansiyonun durumuna göre gittiğiniz şehre göre bu fiyat farklılık gösterir. Ancak ailesi ile birlikte toplu olarak tatil yapmak isteyenler, özellikle de 10 kişi ve üzeri ile tatile çıkmak isteyenler için Türkiye’de kesinlikle ucuz tatil mekanları aramaya başlamalıdır.

Tatili eğer çok ucuza getirmek istiyorsanız size en büyük tavsiyemiz merkezlerden uzak tatil şehirlerinde durup, daha sakin ilçeleri tercih etmeniz olacaktır. tatiliniz toplu şekilde yapıyorsanız otel yerine pansiyonda kalarak ödediğiniz tutarı oldukça düşürebilirsiniz.

Ucuz tatil için kurallar

  • En az tatil planınızı 3-4 ay öncesinden yapın.
  • Aşağıdaki listeden birisini ya da kendi istediğiniz bir mekanı tatile gideceğiniz yer olarak belirleyin.
  • Kalacağınız yerde bir otel ve pansiyon için en erken biçimde rezervasyonunuzu yaptırın.
  • Önden rezervasyon için bir ücret ödeyin. Gittiğinizde aksi halde ‘boş oda maalesef kalmadı’ diye bir karşılama görebilirsiniz.
  • Kesinlikle planınızı yaparken kaç kişi gideceğinize emin olun.Eğer bir tatil planınız varsa ucuz tatil yaparak güzel vakit geçirmek istiyorsanız kurallara uymalısınız.

İşte ucuz tatil yapabileceğiniz 10 güzel mekan:

Türkiyede Tatil Yapılacak En Ucuz Yerler

kadirin-agac-evleriOlimpos-Antalya: Olimpos, ağaç evler ve yeşillikler içinde bir tatil düşününce akla gelen ilk isimlerden biridir. Daha çok dinlenmek ve doğaya aşık olan insanların uğrak noktası olan bölge, akşam özellikle ateş yakarak şarkı söylenen geceleri, temiz bir orman havası ve kalabalık arkadaş grubu ile gidenlerin tercih ettiği bir tatil yeridir. Genellikle tesisler oda kahvaltı ya da yarım pansiyondur. Ünlü Yanartaş Dağı’na ve Kelebekler Vadisi’ne olan yakınlığı ile de yerli ve yabancı turistlerin favori noktaları arasındadır. Rahatlıkla ekonomik bir tatil seçeneği isteyenlerin seyahat edebileceği bir yerdir.

Olimpos’ta ağaç evlerde kalmak isteyenler için: Kadir’in Ağaç Evleri Olimpos Antalya

Avşa Adası: Avşa Adası, Türkiye’nin en eski eğlence merkezlerinden biridir. özellikle de yaz sezonunda yoğun bir turist nüfusuna sahip olmaktadır. Gemi ile İstanbul’a 5 saat uzaklıkta olan ada, deniz otobüsü seferleri sayesinde 3 saate düşmüştür. İrili ufaklı birçok turistik tesisi bünyesinde barındıran bölge, gündüzleri kalabalık plajı geceleri de hareketli bar ve diskoları ile dikkat çekmektedir. Daha çok eskiden ailelerin favori tatil merkezi olan ada şimdilerde daha çok kalabalık arkadaş grupları tarafından tercih edilmektedir. İstanbul’dan özellikle yaz sezonunda yoğun bir biçimde deniz otobüsü seferleri yapılmakta bu seferler çoğu zaman günde 3 defayı bulmaktadır. Her bütçeye uygun otel ve pansiyon seçenekleri adada bulunmaktadır.

ayvalik-neler-yapilirAyvalık: Güney Marmara bölgesinde bulunan ve kıyısı Ege denize olan bu ilçe Balıkesir’e bağlıdır. İsmi son yıllarda daha sık duyulmaktadır. Yaz aylarında özellikle yoğun olmasının yanı sıra sonbaharda da gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Her bütçeye uygun otel ve pansiyonları, meşhur Ayvalık tostu, zeytinyağı ve deniz ürünleriyle mutlaka görülmesi gerekir. sarımsaklı bölgesi plajları ve tesisleri ile yaz aylarında dikkat çekmektedir. İster arkadaş grubu ile ister sadece ailece rahatlıkla gidilebilecek bir yerdir. Yaz sezonu Cunda Adası’na uğramadan vizesiz gidebileceğiniz Yunan Adası Midilli’ye geçmeden kesinlikle dönmeyin.

Kapadokya: Bölge, Türkiye’nin nadide yerlerinden biridir. Tüm dünyaya peri bacaları ile ün salmıştır. Çok fazla deniz turizminden faydalanmak istemeyenler ve yalnızca yaz aylarında değil ilkbahar ve sonbaharda da tatil yapmak isteyenler, bütçelerine uygun bir tesisi bularak konaklayabilir. Çömlek ürünleri hediyelik olarak alabilirler. Bütçeyi balon seyahati biraz aşsa da yapılabilecek birçok aktivite bulunur. Evlilik teklifi etmek isteyenlerin özellikle gözde bölgelerinden biri haline gelen Kapadokya’ya tur şirketleri yıl boyunca uygun fiyatlara tur düzenlenmektedir.
Gaziantep: Antep ili, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Sadece yeme-içme kültürünü görmek için bile ziyaret edilebilir. Ünlü Gaziantep kalesine çıkabilir, birbirinden lezzetli lokantalarda şehirde inanılmaz lezzetli kebapların tadına bakabilir, baklava ve yöresel diğer tatlıların tadını çıkarabilir, Antep fıstığı alabilir ve bakır işleri ile ilgili özellikle eşya ve objelerden hediyelik satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla tüm bunları gerçekleştirebilir ve her keseye uygun konaklama yerlerinde kalabilirsiniz. Otobüsle Gaziantep’e ulaşabileceğiniz gibi havayolunu da kullanabilirsiniz.

Bursa: Hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleri ile ünlü Bursa şehrine gitmenin ekonomik anlamda birçok avantajı vardır. Rahatlıkla karayolu ve havayolu ile ulaşabileceğiniz şehirde yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Kolayca İstanbul’dan deniz yolunu da kullanabileceğiniz şehre gittiğinizde ünlü İskender’inin tadına bakmadan dönmemelisiniz. Karagöz gölge oyununu Türk kültürüne kazandırmış olan bu önemli şehir, Kemal Paşa Tatlısı, kestane şekeri ve nefis İnegöl köftesi ile de adından söz ettirmektedir. Teleferikle, Bursa’ya gittiğinizde Uludağ’a çıkmadan dönmeyin. Hiç konaklama tesisi anlamında zorluk çekmeyeceğiniz şehrin yazı ve kışı ayrı güzelliktedir. Cumalıkızık Köyü’ne uğrayabilir ve yöresel ürünlerden alabilir, Cumhuriyet Caddesi’nde pideli köftenin tadına bakabilirsiniz.

Kilyos-İstanbul: Karadeniz’e İstanbul’un kıyısı olan bu eski Rum köyü, mimarisinden günümüze her ne kadar çok şey kaybettiyse de uzun sahil şeridi, sarı kumları ve temiz denizi ile günübirlik seyahat edenlerin özellikle yaz aylarında tercih ettiği bir yerdir. Tüm günü, her bütçeye hitap eden plaj kulüpleri, küçük restoranları ile deniz ve güneşle geçirebileceğiniz bir yerdir. Şehir merkezine olan yakınlığından dolayı ulaşım, hoşça her yaştan insanın vakit geçirdiği bir bölgedir. Kilyos’ta bulunan konaklama tesisleri de cep yakmadan tatil yapabileceğiniz yerlerden biridir.

Amasya: Bu güzel şehir, Şehzadeler şehri olarak bilinir. Doğal güzellikleri ve tarihi ile son yılların gözde tatil yerlerinden biri haline gelmiştir. Uygun fiyatlı kalınacak yerler ve yapılacak aktiviteler de mevcuttur. Amasya 7 bin yıllık bir tarihe sahiptir, temiz denizi ve yeşilliği ile yaz aylarında da rağbet görmektedir. Külliye, türbe ve medreseleri ile de ün yapan şehirde kaliteli konaklama tesisleri bulunmaktadır. Amasya’da otelden pansiyona kadar her türlü seçenek bulunmaktadır. Her mevsim farklı güzelliktedir. Seyahat acenteleri tarafından oldukça avantajlı turlar da organize edilen şehre, kuşların özellikle göç mevsimi gelirseniz muhteşem doğa manzarasına sahip olursunuz. Görülmesi gereken yerler arasında kaplıcalar ve kral mezarları da vardır.

Şile: Şile, İstanbul’a bağlı bir ilçedir. Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. İlçenin tarihi antik çağlara dayanır. Zamanında küçük bir Rum köyü iken şehre yakın olmasından dolayı günümüzde gözde tatil yerlerinden biri haline gelmiştir. Karadeniz’e özgü dalgalı, temiz bir deniz, balık lokantaları ve kahveleri ile hem konaklamak isteyen hem de günübirlik ziyarete gelenlerin uğrak yeridir. 10 km kumsal uzunluğu vardır. Konumu yaz turizmi için oldukça önemlidir. Şile Bezi Festivali her sene gerçekleştiğinden dolayı gelenekselleşmiştir. Bu ilçeden kalkan otobüslerle bir başka konaklama bölgesi olan Ağva’ya ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Bölge şirin bir sahil kasabasıdır ve nehir gezisi bölgede yapılabilir ve nehir kenarında bulunan lokantalarda keyifli zamanlar geçirilebilir.

Safranbolu: Safranbolu, Karabük il sınırı içindeki turistik bir bölgedir. Osmanlı mimarisini özellikle yansıtan tarihi evleri ile ünlüdür. Tur organizasyonlarının yıl boyunca gerçekleştirdiği bölgeye yerli yabancı birçok turist uğramaktadır. Hafta sonu için de günübirlik ziyaret haricinde uygun fiyata kaçılabilecek yerler arasında olan Safranbolu’ya gittiğinizde konaklamanızı tarihi bir konakta yapabilir, bakırcılar çarşısını gezebilirsiniz.