Çözümü doktor doktor gezip başka yerlerde arayanlardansanız hastalığın üstesinden gelebilen Türkiye’nin bir de termal sularını deneyin. Termal sular birçok hastalığın kurtarıcısıdır ve tabiri caizse ülkemiz için bir veli nimettir. Peki hala siz şifa bulmak için neyi bekliyorsunuz?

Türkiye’deki Termal Kaplıcalar: Türkiye’nin Şifalı Su Kaynakları

Maden suyu gibidir tıpkı kaplıca suları. Bu sulardan şifa bulmak için bile içenler var. Bu konuda adeta Türkiye cennet. Yakın zamanlarda Termal otellere gitmeyi planlayanlara önerimiz; kısa bir hafta sonu tatili için değil buralara, 7-10 gün arasında kalırsanız asıl o zaman vücudunuza faydalı olduğunu göreceksiniz. Ruhsal olarak dinlendiğinizi, vücudunuzun rahatladığını göreceksiniz. Termal sulara gitmek için eskiden kış ayları beklenirmiş, tabi ne kadar doğru olduğu tartışılır. Ama illa ki termal sulara gitmek için bizce kış soğukları gerekmiyor, dinlenmek için bile buralara kalkıp gidilebilir. Bakın o bir haftalık tatil bile size ne iyi gelecek. Türkiye’nin termal suları nerelermiş şimdi bir de onları inceleyelim.
Tuzla Kaplıcaları: İstanbul, Türkiye’nin termal sularında ilk sırayı almışsa hemen Tuzla Kaplıcalarını belirtmeliyiz. Bizim en bilindik duraklarımızdan biri de Tuzla Kaplıcaları’dır. Tuzla Otelleri’nden buraya gitmeden önce hemen yerinizi ayırtın. Sodyum oranı suyunda fazla olduğu için özellikle astım hastaları için birebirdir.

Kızılcahamam kaplıcaları: Kızılcahamam kaplıcaları, Ankara’nın soğuk kış günlerinde vazgeçilmez duraklarından biridir. bir saat Ankara’ya ötedeki Kızılcaham’a gidenler bilir; doğal maden suları ile en çok bilinen Türkiye termallerinden biridir burası. Mid gibi doğası, temiz havası içinde huzuru bulacağınız bir atmosfer bu bir haftalık tatilinizde olacaktır. mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran sularına kesinlikle gitmelisiniz.

Oylat kaplıcaları: Bursa’dan da Türkiye’nin bir diğer termal sularından birini sunacağız. Eğer Bursa Otelleri’nde konaklarsanız İnegöl’e çok yakın mesafedeki Oylat kaplıcalarına gidebilirsiniz. Kendinizi eşsiz doğası arasında baştan sona yenileyeceğiniz bir yerdir burası. Çevredeki gezilecek yerleri de buraya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Buraya giden herkesin Oylat Mağarası görmeden dönmemesi gereken bir duraktır. Şifayı hem soğuk hem sıcak sularında bulacağınız huzurlu bir ortamdır.
Sandıklı kaplıcaları: Akla Afyon denilince Sandıklı Kaplıcaları ilk gelen yerlerden biridir. Türkiye’nin termal suları nerededir diye sorulduğunda meşhur şifalı suları ile Afyon ilk sırayı alır. Akın akın Türkiye’nin her bir yanından gelen insanlar buraya tedavi olup şifa bulmaya gider. Ayrıca Sandıklı Kaplıcaları’nda dünyaca ünlü çamur banyoları da bulunmaktadır. Aslında burası için gençlik iksiri diyebiliriz. Romatizmal ağrılar, cilt tedavisi, böbrek hastalıkları, solunum ve kadın hastalıklarına kadar her şeyin şifasını burada bulacaksınız.

Karahayıt kaplıcaları: Pamukkale’den sonra Denizli’nin en çok talep gören yeri Karahayıt’tır. Diğer kaplıcaların aksine burası kızıl rengi ile hayrete düşürüyor. Demir oranı yüksek metamorfik kayaların arasından çıktığı için kızıl renktedir. Havuzun suyu da suyu kızıl olduğundan bu renktedir. Karahayıt kaplıcalarına cilt hastalıklarının tedavisi için gidenler suyundan ve toprağından şifa bularak geri dönüyor. Pamukkale Otelleri’ni konaklama için tercih edebilirsiniz.

Karacasu kaplıcası: Ulaşımı kolay bir bölge yani Bolu’dan Türkiye’nin termal sularına ulaşım kolaydır. Turizme de termal suları ile meşhur olduğu için çok büyük etkisi olduğu kesindir buranın. Mineraller suyunda oldukça fazla olduğu için cilt lekeleri ve hastalıkların tedavisinde etkilidir. Kendine Bolu’nun çeken doğası arasında burası vazgeçilmez bir duraktır. Bolu yemyeşil doğasıyla Bolu Otellerinde kaldığınızda mutlaka Karacasu Kaplıcalarını ziyaret etmelisiniz. Yerli-yabancı buraya gelen turistler şişe şişe bu şifalı sulardan doldurup öyle dönüyor. Aylarca dursa da tadı değişmiyor, gerçekten Karacasu Kaplıcaları görülmeye değer bir yerdir.