Birçoğumuzun zihninde mavi bayrak dediğimizde hali hazırda olan belki de birçok kelime var… Güvenilirlik, temizlik, kalite, görünüm vb. gibi… Elbette ki Türkiye’deki mavi bayraklı plajların çokluğu hem iç hem de dış pazarın Türkiye turizmine olan katkısını bir şekilde arttırmaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen ve en beğenilen mavi bayraklı plajlarını sıralamadan önce mavi bayraklı plajın ne anlama geldiğine bakalım. En az bir plajın mavi bayraklı olabilmesi için 27 kriteri yerine getirmesi gereklidir. Bu kriterlerin başında da cankurtaranlar gelmektedir. Cankurtaransız bir plaj düşünülemez.
Bunun yanı sıra bu tüm 27 kriter ayrı ayrı yüzme suyunun kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, can güvenirliği, hizmetler olarak farklı farklı kategorilere ayrılıyor. Bir plajın kısaca değinmek gerekirse bir plajın mavi bayrağa sahip olabilmesi sanıldığının aksine zordur. Türkiye’nin işte en beğenilen ve en çok ziyaretçi çeken mavi bayraklı plajları:

Türkiyenin En Güzel Plajları: Mavi Bayraklı En Güzel Plajlar

Bodrum Yalıçiftliği – Sea Garden II: 8 tane toplamda mavi bayraklı plajı bulunan ve Türkiye’nin en turistik beldelerinden biri olan Bodrum’daki bu plaj, yaz sezonunda özellikle birçok ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Tüm plajın kriterleri ve gerekli kontrollerinin düzenli bir biçimde yapılıyor olması dikkat çektiği ziyaretçi sayısından da anlaşılmaktadır. İlçe olarak Yalıçiftlik Bodrum’un diğer ilçelerine nazaran daha esintili bir havaya sahip ve tatilcilerin bu yüzden birçoğu Bodrum’u tercih ettikleri takdirde Yalıçiftlik yakınlarında kalmak istiyor.

sea-garden-plajiSea Garden II Plajı’na yakın bir mesafede yer alan otellerden biri olan Grand Park Bodrum Oteli de birçok ziyaretçi tarafından tercih ediliyor. Yalıçiftlik’e Bodrum’dan ulaşmanız yalnızca 20 dakikanızı alıyor ve ilçedeki plajın, otellerin kalitesi de bir kenara; tatilinize mutlaka çam ormanları farklı bir hava katıyor. Sea Garden Otel’in iki numaralı koyunda bulunan Sea Garden II adındaki ihtişamlı ve tertemiz bu plaj, 30 m genişliğinde ve 540 m uzunluğundadır.

Marmaris Hisarönü Körfezi: Yaklaşık olarak Marmaris’e 35 km uzaklığındaki Tavşanbükü yerleşim yerinde yer alan Marmaris Hisarönü Körfezi’nin en yakın bölgelerinde de turistik yerler ve D-Hotel Maris gibi lüks oteller bulunur. 12 m genişliğe ve 450 m uzunluğa sahip olan bu plaj Marmaris’in belki de en temiz ve bakımlı plajlarından biridir. D-Hotel Maris Oteli’nin misafiri değilseniz bile belli bir ücret karşılığında dışarıdan ziyaretçi alan bu plajı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

fethiye-kalemya-koyuFethiye Kalemya Koyu: Fethiye’yi bilen bilir, mavilikle doğanın buluştuğu ve bu dengenin de bozulmadığı ender yerlerden biridir. çam ormanlarının içerisinde kalan Fethiye’de Kalemya Koyu, mavi bayrağa sahip bir diğer plaj yeridir. Sessiz ve sakin tatil geçirmek isteyenler için eşi benzeri bulunmayacak bir yerdir. Resmi olarak bu mavi bayraklı plaj, Hillside Beach Clup Oteli’ne ait ve 650 m uzunluğa sahiptir.

İzmir Özdere Orta Mahalle Plajı: Bu plaj, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Özdere’deki Orta Mahalle adı verilen bir tatil beldesinde yer almaktadır. Halka tamamen açıktır ve buna rağmen mavi bayrağa sahip ender halk plajlarından biridir. tatilcilerin tercihleri arasına Özdere, tartışması olarak giren belki de ilk 5 yerden biri diyebiliriz. Doğayla yine iç içe olan bu plaj 1800 m uzunluğa sahip ve 20 m genişliğindedir. Çok sayıda bu plaj boyunca büyük-küçük otel ve moteller yer almaktadır. Eğer otelde kalmak istemezseniz plaja yazlık evler o kadar yakın ki; uzun süreli ya da günlük olarak yazlık evi tutup tatilinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Karaburun Akvaryum Koyu: Mavi bayraklı bu plaj Karaburun Akvaryum Koyu’nda bulunur. 10-15 m derinlikteki balıkları bile çıplak gözle dalmadan izleyebiliyor olmanız bu mavi bayraklı plajın en önemli özelliklerindendir. Plaj inanılmaz bir şeffaflığa sahiptir. İncirliköy beldesinde bulunur ve bir halk plajıdır.