Bugüne kadar tarihi ve doğal zenginliklerle göz kamaştıran Türkiye’de çok dikkat çekmemiş ve çok az bilinen birçok yer keşfedilmeyi bekler.

Büyük Çatı Koyu: Marmaris ve Datça arasında harika bir koy… Bu koya ulaşım yalnızca denizden olmaktadır. Bördübed Limanı’nın içinde Gökova Körfezi bir ‘S’ çizmektedir. Küçük ve Büyük Çatı koyları birer doğal limandır. Karadan bu koylara ulaşılamaması, doğal şekli ile koyların korunmasını da sağlıyor. Aynı anda koyları sadece 1-2 tekne alabiliyor. Çam ve günlük ağaçları ile koyların çevresinde kaplı muhteşem yürüyüş alanları mevcut fakat konaklama tesisi, karadan ulaşım olmadığından dolayı bulunmuyor. Deniz, rüzgar olmadığı için mavi bir çarşaf gibidir. Büyük Çatı Koyu’na düzenlenen tekne turları ile ulaşabilirsiniz.

Akyaka: Üzerinde antik çağlardan beri yerleşim yeri olduğuna inanılan Akyaka, gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyüdür. Akyakaa, Türkiye’nin en Güney batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içerisinde yer alır. Yani Gökova Körfezi’nin doğu ucundadır. Marmaris’le Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunur. Bin metrelik Sakartetepe Dağı, güneyinde de Gökova bulunan Akyaka’nın konumu nedeniyle ilgi odağıdır.
Akyaka’ya doğal akvaryum demek de mümkündür. Eğer burada bir tekne turuna katılırsanız, altınızda yüzen balıkları ve su altı bitkilerini keyifle izleyebilirsiniz. Azmak Başı denilen yerdeki restoranlarda su kenarındaki harika ortamda keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Faralya: Fethiye’nin keşfedilmemiş gizli kalmış güzelliklerin bulunduğu bir köydür. Roma ve Likya kalıntılarına, Kelebekler vadisine ve birçok doğal zenginliklere ulaşmak mümkündür.

Selimiye: Bozburun Yarımadası Bodrum ve Marmaris’in yakınlarında bulunur ve batı kıyısında da Selimiye bir doğa harikası olarak yer alır. Turgut ayrımından 7, Orhaniye’den 10 km uzaklıkta bulunan Selimiye, Bodrum-Marmaris arasındaki mavi yolculuk teknelerinin uğrak noktalarından biridir.

Gürleyik Şelalesi: Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı ufak bir köy, Gürleyik. Nallıhan-Mihaliççık yolu üzerinde bulunuyor… Doğallığı korunmuş, harika bir takım şelale olarak tarif edebiliriz. Huzurlu bir yer arayanlar için mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi… Ankara , Eskişehir ve Bolu’ya yakın bir şelale…

Kocayayla: Av ve doğa turizmi açısından mükemmel bir yerdir. Kocayayla, Bursa’nın tarihi oldukça eskilere dayanan Keles ilçesinde bulunur ve av ve doğa turizmi açından vazgeçilmez yerlerden biridir. Temiz ve serin havada doğayla iç içe inşa edilen ahşap evlerde tatil yapmak isteyen tatilcilere yeni bir yaşam alanı sunar.

Arboretum: Ağaçların ve odunsu bitkilerin yetiştiği bir botanik bahçesi olarak isimlendirilen ‘arboretum’ Zonguldak’ın Gökçebay ilçesine bağlı Bakacakkadı beldesinde keşfedilmeye değer önemli yerlerden biridir.

Pygela: Kuşadası’nın 3 km kadar kuzeyinde Pygela, küçük bir antik kenttir. Sağlık şehri olarak Pygela kurulan ilk kent olarak bilinir. 10 yıl süren Truva savaşları sırasında, Argos Kralı Agammnon yorgun düşen askerlerini dinlendirip savaş gemilerini onarmak için Kuşadası’nda bulunan Pygela’yı kurmuştur. Askerlerin bozulan sağlıklarını ve yıpranan morallerini kent yakınında bulunan şifalı sularla geri getirmeyi başarmıştır.

Yedi Adalar: Yedi Adalar, doğal güzelliği ile ünlü ve mercan kayaları ile çevrilidir. Tekne ile Gökova’ya yapılan mavi yolculukların en güzel uğrak noktalarından bir tanesidir. Meltem rüzgarını yazın alıp çam ormanları ile de çevrilidir. Burada; yürüyüş yapılabilir, yüzüp dalınabilir ve yelken sporları için de oldukça elverişlidir.

Gölyanı Yaylası: Gölyanı Yaylası, Giresun’da keşfedilmiştir. Türkiye’de ekoturizmin gözdesidir. 50 dolayındaki Gölyanı Yaylası’nın otantik yayla evi, gölü ve ladin ağaçlarından oluşan yaylaları görenleri etkisi altına almaktadır.

Ortakent: Bodrum yarımadası’nın Ortakent-Yahşi batısında kalır. Yeşilliklerin arasından uzanan ince yollarla denize inilen eski köy özelliğini koruyabilmiş bir beldedir. Şimdilerde ‘Camel Beach’ ismiyle anılan bölgenin en batısında yer alan ancak eskilerin ‘Kargı Koyu’ olarak bildiği, sanki sonsuz bir kumsalmışcasına uzanan doğal bir plajı ile büyüleyicidir. Eskiden beri kumsalda yatan ve otlayan develerden ‘Camel Bach’ adını almıştır. Ayrıca dünyanın pek az yerinde görebileceğiniz zambakları plajın kumsalında görebilirsiniz. Güneşin en güzel battığı yerlerden biri de Ortakent-Yahşi’dir.
Şövalye Adası: Körfezi koruyormuş gibi Fethiye Körfezi’nin ağzında yerleşmiştir Şövalye Adası. Suya batmış evleri, patika yürüyüşleri ve şehir duvarları etrafında yapılan kano gezileri, Haçlı seferlerine ait kalenin kalıntıları çevresinde yapılan keşif turlarıyla meşhurdur.

Yenişarbademli: Denizden 1150 m yükseklikte, Toros ve Anamas dağlarının birleştiği noktada, yeşilliğin hakim olduğu Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, doğal güzellikleri ile ilgi çekmektedir.

Birçok uygarlığa tarih boyunca ev sahipliği eden Roma ve Bizans dönemlerinin Gorforum Antik kenti olarak da isimlendirilen Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, yalnızca tarihi ile değil, birbirinden farklı renklerin buluştuğu doğasıyla da beğeni toplar.

Yeşil kalmayı dört mevsim boyunca başaran Yenişarbaemli, Pınargözü Mağarası’yla da potansiyeline, Dedegül Dağı ile de dağcılı turizmine katkıda bulunur.

Karaburun: Karaburun, İzmir’in en küçük ilçesidir. Birçok yapılaşmanın görülmediği koyu ve doğası ile Türkiye’nin bilinmeyen cennetleri arasında yer alır. Keskin virajlarla İzmir ile arasındaki 130 kilometelik yolun örülü olmasından dolayı ulaşım sorunları olan Karaburun, yarımada üzerinde bulunan 1 belde ve 13 köyün merkezi konumundadır.

Küçük Kargı Koyu: Fethiye’ye 3 km uzaklıkta ve karayolu üzerinde yer alan, Günlük ağaçları ile çevrili olan Küçük Kargı koyu, Katrancı Adası’nın kuzeyinde bulunur. Etrafa, ender bulunan günlük ‘Sığla’ ağaçları güzel bir koku yayar.

Aynı zamanda yoğun gölgesi olan ağaçlar koyu serinletmektedir. Küçük kargı koyu doğal bir akvaryumu andırır. Ağzı lodosa bakar ve meltem rüzgarlarına açıktır. Koy, dalmayı sevenlerin de gözdesidir. Kampçı ve piknikçilerin de tercih ettiği her türlü ihtiyacın karşılanabildiği yerlerin başında gelmektedir. Plaj önünde tekneler için 8-12 km kum olan zemine demir atıp, alargada kalınabilir. Ulaşım Fethiye’den olup Fethiye’ye 18 km, Göcek 8 km, Dalaman Uluslar arası Havaalanı da 38 km mesafededir. Yaz aylarında bölge yerli turistlerin uğrak yeri durumundadır.

Gideros: Gideros Amasra – Cide Sahil koyu ve Kastamonu il sınırları içerisinde Batı Karadeniz’in doğa harikası en güzel koylarından biridir. yemyeşil dik dağlarla çevresi çevrili, kayın, kestane, çam, meşe ve şimşir ağaçları ile çevrili olan koy, sakin suları ile de bir gölü andırır. Tekne ile Gideros’a gidildiği gibi kara yolu ile de ulaşmak mümkündür.