Sıcaklar her ne kadar geç gelse de geliyormuş gibi yapıp gitse de malum şu günlerde sıcaklar fena vurdu. Hava, denize de gitsek hep sıcak hep sıcak. Bizleri sıcak havadan büyük oranda yükseklere kaçmak, yüksek olmasa da denizi güzel orman örtüsünün bol olduğu yerlere gitmek büyük oranda sürekli terlemekten kurtaracaktır. İşte bu durumlarda kaçılabilecek yerler;

Yaz Sıcağından Bunalanlar İçin Gezilecek Yerler Rehberi

Gökdere Vadisi-İzmir: İzmir merkeze burası çok yakın bir yerdir. Buca, Hasa Ağa parkının oradan Kaynaklar Köyü minibüsüne binerek hızlı tempoda bir yürüyüşle yaklaşık 1 saatte varabileceğiniz bir yerdir. Ayrıca kışın da İzmir’de kar görebileceğiniz ender yerlerden birisidir. Kaynaklar’da inip cami tarafına değil, indiğiniz yerden sol yukarı doğru yürüyerek toprak yolu bulun ve takip ederek yükselin, doğru gittiğinizi anlamak için; iki yüksek tepe arasında giden yolu bulmanız olacaktır. zaten ondan sonra seyir tepesi gibi bir yer göreceksiniz ve ister oradan direkt aşağı inin ister o seyir tepesinden 100 m ileride hafif zor görünen patikayı bulun ve aşağıya sürekli inerek yaklaşık 30 dk süren bir yürüyüşle düzlük olan kamp alanlarını bulun ve mis gibi kokan oksijenin tadını çıkarın.
Şile-İstanbul: Zaten burası bilindiği üzere İstanbul’un kafa dinlenebilecek, sıkıldığımız zaman gidilebilecek son kalelerden biridir. Gerek ormanlık örtüsü gerekse denizi ile kamp yapmaya uygun birçok noktasının olmasının yanında birçok kamp işletmeleri de burada halihazırda bulunmaktadır. Gidip isterseniz ormanlık ya da denize yakın bir yerde kampınızı yapın isterseniz de size işletmelerin sunduğu imkanlar çerçevesinde temiz hava alıp, ferahlayın, hem şehrin karmaşasından hem de sıcaklardan kaçın. Genel olarak çadırınızı kumsallara ya da ağaçlık dere kenarlarına kurabilirsiniz. Hiç bilmiyorum, kafam rahat etsin diyorsanız eğer kamp işletmelerinde kalabilirsiniz.

Uludağ-Bursa: Şehre oldukça yakın bir noktada bulunmaktadır Uludağ ve şehre böyle bir güzelliğin bu kadar yakın olması değerlendirilmesi gereken büyük bir şanstır. Güzel bir rota ile dağa çıkıp yapacağınız yürüyüş sayesinde oksijene ormanlarda doyabilirsiniz. Günü güzel bir kamp ile bunun yanında bitirirseniz sizden mutlusu olmayacaktır. Şu insanı çileden çıkartan sıcaklardan biraz da olsa kurtulmuş olmanız ise en büyük artısıdır.

Olimpos-Antalya: Zaten herkes tarafından güzelliği ve doğası bilinen bir yer, bir kaçamak yapma şansınız varsa eğer yolu ve arabanızın balatalarını umursamayıp gitmelisiniz. Burayı aslında 80’lerde keşfetmek ve yaşamak varmış. Yerli insanımızın, bildiğimiz ve öğrendiğimiz kadar ile Olimpos’u öğrenmesi biraz daha geç oluyor. Önceden burayı keşfedip faydalananlar ise yabancılarmış. Ülkenin gençliği sonraları tatil için özellikle buraya gelmeye başlamış ve alternatif akımın yeri olmuş. Diğer Olimpos’un güzel yanı ise içinde tarihi de barındırması ve binlerce yıllık tarih içinde etrafınızdaki güzelce gezebilmenizdir.

Sandras Dağı-Muğla: Muğla gibi doğası ve denizi muhteşem olan bir il için Sandras Dağı bir başka güzelliktir. Yüksekliği 2294 m olan dağda konaklama tesisi şu an yok ama kamp yapılabilir. Birçok köy Sandras dağı çevresinde bulunmaktadır. Ağaçlık alan ve gölü boldur. Suları ise tertemizdir. Köyceğiz’den arabanızla dağa kolaylıkla gidebilirsiniz. Dağ yolunda ayrıca çeşitli restoranlar ve köyler bulunmaktadır. Buralardan gerekli ihtiyaçları temin edebilir, yöreye özgü yemekleri de gelmişken tadabilirsiniz.
Bolkar Dağları: Medetsiz zirvesi, en yüksek zirvesidir ve yüksekliği de 3524 metredir. Niğde, Adana ve Mersin arasında dağlar bulunmaktadır. Farklı farklı noktalara birçok yerden ulaşabilirsiniz. Rafting, trekking ve antik zamanlara dağda tanıklık edebileceğiniz farklı yürüyüş noktaları da bulunmaktadır. Su kenarlarında kamp yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ve ulaşımı dediğimiz gibi farklı illerden de bulunduğundan ona göre rotanızı ayarlayıp gidebilirsiniz.

Kapadokya-Nevşehir: Ne kadar konuşsak azdır Kapadokya’yı. Çünkü anlat anlat bitmeyecek bir tarihe ve o doğanın farklı güzelliklerini bir arada bulundurabilen ender yerlerden bir tanesidir. Hem tarihin hem de doğanın içinde Kapadokya’da da onlarca kamp yeri bulunmaktadır. Ayrıca size çeşitli kamp işletmeleri de keyifli konaklama imkanları sunabilir. Balon ile uçuş deneyimi, trekking, tarihi rotalar ve atlarla geziler gibi farklı seçenekleri de konaklamanız boyunca deneyimleyebilirsiniz.

Kaz Dağları-Çanakkale: Kaz dağları aslına bakarsanızhem Çanakkale’de hem de Balıkesir il sınırları içindedir. Bir çok yere Kaz dağlarında kamp atabilirsiniz. Bilindiği üzere Kaz dağları ülkemizin en önemli oksijen depolarından biridir. fauna açısından da burası oldukça önemsenen bir bölgedir. Şöyle bir uyarı kamp yapacaksanız faydalı olabilir: kesinlikle kamp atacağınız nokta dere kenarında olmamalı hatta mümkün olduğunca yüksekte olması önerilir. Çünkü bir defa yaşanan sel felaketinde böyle bir can kaybı yaşanmış. Çanakkale’nin ayrıca muhteşem koylarına da gidip gayet kamp atabilir hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayvacık koyunu bunun için örnek verebiliriz.

Kaçkarlar: Kaçkar sıra dağları, Rize ve Artvin sınırları içerisinde bulunan, tam olarak görsel şölen sunan bir yerdir. Yani herhangi bir Kaçkar dağlarında bildiğiniz bir yere gidin bir göl bulup kampınızı atın, manzarayı da oturup izleyin. Zirvelerden birine eğer çıkarsanız hakikaten unutulmayacak bir an olacaktır. ancak tedarikli gitmekte fayda var, yiyeceğinizi, içeceğinizi alın, gerçi suyu da çok dert ermenize gerek yok çünkü illaki bir yerden akıyor. İçtiğiniz su bu arada çok farklı olacak. mümkünse bizim tavsiyemiz Kaçkar trans yapın, şüphesiz hayatınızdaki en önemli anılarınızdan biri olacaktır.

Aladağlar-Niğde: Niğde’de, birkaç il sınırları içinde olsa da büyük bir bölümü bulunmaktadır. Ve dağcılığı açısından ülkemiz çok büyük bir öneme sahiptir. Kaçkar’a göre daha kurak olsa da emin olun zirveler size mükemmel görüntüler sunacaktır. Kesinlikle oraya gitmelisiniz. Hem harika yürüyüşler yapabilir hem de deneyiminiz ve koordinasyonunuz elverdiğince zirve tırmanışları da yapabilirsiniz. Kamp yapabilecek alan ve bol su bulunur, tedarikli gitmenizde yine de fayda vardır.