Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcıdır. Ayasofya binasının biraz yanında bulunan küçük binadan giriş çıkışları yapılır. Yerebatan Sarnıcı zamanında yakınlarında bulunan bazikalardan bu ismi almıştır.

Yerebatan Sarnıcının Tarihçesi

Yerebatan sarnıcı civarda ki saraylara su sağlamak amacı ile MS. 542 yılında Bizans Kralı 1. Justinyen zamanında yapılmıştır. 
Sarnıç, Bizans döneminde olduğu gibi Osmanlı Dönemi’nde de saraylara su sağlamak amacı ile kullanılmıştır. Osmanlı Döneminde iki defa tamir edilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı Nasıl Bir Yer?

Yerebatan Sarnıcı’na eskiden halk arasında Yerebatan Sarayı da denilirmiş. Çünkü 9.800 m2’lik bir alana sahip , yerin altında dev bir yapıdır Yerebatan Sarnıcı… Suyun içinde yükselen 336 tane sütun vardır. Her bir sütun 9 metre yüksekliğindedir. 12 sıra halinde, her sırada 28 tane sütün bulunur. Muhteşem görüntüsü ile insanları etkileyen yerlerdendir. İstanbul’a uğrayanların gezip görmesi gereken yerlerden birisidir. Sarnıç müze olarak işletildiği gibi, bazı organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Sarnıç’ın ulaşımı gayet kolaydır. Ayasofya’nın hemen yanında olduğundan ekstradan yerini bulmak gibi bir zorluğu yoktur. Sarnıç için giriş ücreti olarak yerli turistlerden 5 TL, yabancılardan 10 TL alınıyor. Bu fiyata öğrencilere, turistlere ve toplu geziler için indirim uygulanabiliyor. Özellikle Bizans ve Osmanlı mimarisinin karışımını yerinde izlemek, dünyada fazla benzeri olmayan bir eseri gezmek, ayrıca günümüzde pek de benzeri kalmayan tarihi bir su sarnıcını görmek isteyenler için güzel bir mekandır.

Sarnıç, İstanbul’un merkezi yerlerinden birinde olduğundan ulaşımı her yönden çok basit. İstanbul’un her yerinden özellikle otobüs tramway ve diğer toplu taşıma araçları sayesinde yakınlarına kadar rahatça gidilebilmektedir. Özel arabasıyla gelmek isteyenler ise müzenin otoparkından yararlanabilirler. Yalnız otopark ücretli şekilde çalışmaktadır.