Genellikle her yıl bayramla birleşen günler aracılığı ile uzayan tatiller bu sene de devam edecek. Pazartesi gününe ramazan bayram arifesi denk gelmektedir. 5 Temmuz Salı günü ise ramazan bayramı başlayacak 7 Temmuz Perşembe günü sona erecektir. Tatile 8 Temmuz’un da dahil olacağı açıklanınca tatilin 9 gün olduğunu belirtebiliriz. yurtdışında bu 9 günlük tatilde keyifli bir tatil yapmak adına sizler için bir liste hazırladık:

Yurtdışında Ramazan Bayramı’nda Gidilebilecek En İyi 7 Yer

Girit: Komşumuz Yunanistan’ın çok uzaklara gitmeden en büyük, Akdeniz’in ise 5. büyük adası olan Girit’e gitmek, yakın olmasından dolayı da güzel bir alternatiftir. Deniz tatili yapmak isteyenlerin Ege Denizi’nin güneyinde yer aldığı için oldukça ideal bir yerdir. Zengin bir Akdeniz mutfağına sahip olan Girit’e gittiğinizde doğal ve taze yiyeceklerle yapılan yemek ve mezelerle keyifli vakit geçirmeniz mümkündür. Halk her şeyin doğalını tercih etmektedir. Buna yemeklerde özen göstermektedir. Alışveriş ve gece hayatı konusunda da çeşitlidir. ‘Feast of Agia Marina’ adlı Girit Festivali de Temmuz da ilginizi çekebilir.
Londra: Londra, İngiltere’nin başkentidir. Londra’yı görmek isteyenlere kültür turizmi açısından bu uzun tatili değerlendirmede bir alternatif olabilir. 0 meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası Londra yakınındadır ve görülecek yerler arasında yer almaktadır. Londra, kendine has ve çok hareketli bir başkenttir ve Hyde Park’ta oturup piknik yapmadan, Oxford Street’te alışveriş etmeden, Tate Modern ve British Museum’da sanat dolu saatler geçirmeden dönmeyin.

Santorini: Komşumuz Yunanistan’da yine yer alan meşhur adalardan biri olan Santorini, volkanik patlama ve depremi tarih boyunca yaşamış, bugünkü şeklini almış 70 kilometrelik büyüklüğe sahip, deniz severler için bir seçenek olabilecek durumdadır. Uçakla adaya gidebileceğiniz gibi gemi ile de ulaşım mümkündür. Görenleri mimarisi büyülerken adada birçok Kiklades adasında olduğu gibi mavi beyaz evler yer almaktadır. Ege Denizi’nin ada evleri mavisi dalgalarının beyazı ile görenleri büyülüyor.

Prag: Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Alışveriş severler ve kültür turizmi için harika bir alternatiftir. Son moda ürünlerin yanı sıra yöresel ürünlerin de bir arada satılıyor olması şehre ayrı bir hava katmaktadır. Prag, gezginlerin en favori gezi noktalarından biridir ve birbirinden güzel tarihi yapılar, meydanlar, köprüler, kiliseler yer aldığından dolayı eskisi gibi Ortaçağ görünümünü korumaktadır. Eski Şehir Meydanı, Astronomik Saat, Tyn Kilisesi, Charles Köprüsü, Prag Kalesi ve dahası gezmeniz gereken yerlerden birkaçıdır.

Mykonos: Herhalde Mykonos’un ününü duymayan yoktur. Sabahın ilk ışıklarına dek süren partilerde sınır tanımayan bir eğlence anlayışı ile mükemmel kumsal ve denizi ile Bodrum’un evlerine benzeyen karakteristik yapılarıyla kendine her geleni hayran bırakmaktadır. Sadece İstanbul’dan 1 saat 10 dakikada ulaşabilirsiniz.
Venedik: Birbirinden kanallarla ayrılmış İtalya’nın kuzeydoğusu’nda köprülerle bağlanmış 118 adadan oluşan Venedik, bir başka uzun tatillerde kültür turizmi alternatifidir. Kıyı şeridi boyunca yer alan Venetion Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirleri deltasına konumlanmış, gondolların şehridir. Venedik Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biridir ve balık ve sebze ağırlıklı yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ana yemek çeşitleri balık ve sebze yemekleri olmakla birlikte pizza ya da makarna da yemek isterseniz İtalya sınırları içinde Venedik, yiyebileceğini en kötü yerdir. En meşhur olan sebze ve balık yemeklerini tercih edebilirsiniz.

İbiza: Ada, Balear Adaları’nda bulunur ve İspanya yönetimindedir. Deniz severlere güzel bir seçenek sunduğu için turist sayısı her geçen gün artmaktadır. İbiza, gece hayatı ile bilinen ünlü parti adasıdır ve gece hayatını seven gençler ve yaş almış kişilere son derece keyifli ve hareketli bir eğlence sunmaktadır.