Adana 6. Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali 2018

2018 yılında 6. düzenlenen ‘Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ için yaklaşık 1,5 milyon kişi Adana sokaklarında buluştu. 7-8 Nisan tarihlerinde düzenlenen karnavalın etkinlikleri ise 4 Nisan’da başladı. Ülkemizin ilk ve tek sokak karnavalı olan Portakal Çiçeği Festivali, her sene dünyadan ve ülkemizden pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

Kortej Çok İlgi Çekti
‘Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın en bilinen simgesi olan kortej geçişi,  Merkez Park’ta gerçekleştirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin izlediği kortej geçişinde, klasik arabalar, motorsiklerler de yerini aldı. Farklı kostümler giyinen kalabalık sayesinde renkli görüntüler ortaya çıktı.

Kortej yürüyüşünün ardından yapılan resmi açılış yapıldı. Resmi açılışta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, karnavalın fikir öncüsü Ali Haydar Bozkurt, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz koınuşmalar yaptı. Sonrasında ise müzisyen Kıraç sahne aldı. Kıraç’ın şarkılarının ardından her yıl olduğu gibi dilek fenerleri  gökyüzüne bırakıldı.

Portakal Çiçeği Festivali’nde Ünlüler Geçidi
‘Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’ kapsamında, Adana’da iş ve sanat camiasından ünlü isimler ağırlandı. Karnaval için kente gelenler ünlüler arasında Ayşegül Aldinç, Kıraç, Menderes Samancılar, Feridun Düzağaç, Haluk Levent, Bulutsuzluk Özlemi, Redd grubu üyeleri, Kalben, Birol Güven, Tamer Karadağlı, Demir Karahan, Ercan Kesal, Nebil Özgentürk, Melike Güner, Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, Yüksel Arıcı, Erdal Cindoruk, Galip Erdal, Rıza Akın, Güvenç Dağüstün, Derya Alabora, Jehan Barbur, Duman grubunun solisti Kaan Tangöze, Alper Saldıran, Rıza Esendemir, Dilara Koçak ve Açelya Akoyun yer aldı.

KOSTÜM TASARIM YARIŞMASI
Karnavalda her yıl düzenlenen ‘Kostüm Tasarım Yarışması’ yine heyecanla izlendi. Yarışmada fütüristik moda anlayışı ile ‘Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ruhunu yansıtan kostümler arasından İstanbul’dan Gülşah Çiftçi Konak, tasarladığı kostümle birinci oldu. Yarışmada ikinci Asya Yacılar olurken, üçüncülüğü de Büşra Baykal elde etti. ‘Kostüm Yarışması’nın finalinin ardından Ayşegül Aldinç sahne aldı.

 

Son Yorumlar
  1. Selma

    Kısmetse seneye ben de gitmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.