Amasya Gezilecek Yerler: Resimli Amasya Gezi Rehberi

Borabay gölü: Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı bir doğa güzelliğidir. 25 km ilçeye uzaklığı vardır. Adı ile aynı olan Borabay köyünün batısında bulunur ve doğal bir heyelan gölüdür. Denizden Borabay Gölü’nün uzaklığı 1030 metredir ve 11 metre de en derin yeridir. 75 ile 80 metre arasında da toplam boyu bulunur.

Borabay Gölü’nde en dar yer 50 m iken en geniş nokta ise 150 metreye kadar çıkabilmektedir. Çünkü doğa yürüyüşü parkurları, kamp yerleri, piknik alanları, evler ve dinlenme yerleri Borabay Gölü’nde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçisi bütün bu imkanlardan dolayı oldukça fazladır. Etraf gölün etrafındaki ağaçlardan dolayı huzur verici zümrüt yeşil bir renktir. Sedir ağacı, sarıçam ağacı ve kestane ağacı gibi burada ağaç türleri bulunmaktadır. Kuzey kenarında da Borabay Gölü’nü piknik alanı bulunur. Güney yanında da dik kayalıklar oluşur. Ayrıca kayıkla gölde dolaşma imkanı da vardır.

Yedi kuğular kuş cenneti: Yedikır Barajı üzerinde Yedi Kuğular Kuş Cenneti yer almaktadır. Tersekan çayı üzerinde sulama amaçlı kurulan bir barajdır. Çam ağaçlarının etrafında bol olduğu bu gölde turna, sazan, kızılkanat gibi balıklarda bulunmaktadır. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, yaklaşık 800 hektarlık bir alana yayılmıştır. Bir sit alanı olarak uzun bir süredir kullanılmaktadır.
Amasya’nın bir ilçesi olan Suluova ilçesine Yedi Kuğular Kuş Cenneti yalnızca 4 km uzaklıktadır. Amasya Valiliği bu ismi vermiştir. Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde de şu kuş türleri bulunur;

  • Yaban kazı
  • Kuğu
  • Angut
  • Yaban ördeği
  • Karabatak

Arkutbey Kaplıcaları: Bu kaplıca Amasya’nın Hamamözü ilçesine bağlıdır ve tarihi de milattan önceye dayanır. İlk olarak Selçuklular zamanında Akut Bey’e himayesi bırakılan Amasya’da ilk kaplıca yapılmıştır. Ancak bu kaplıcanın ömrü kısa sürmüştür ve ikinci kez 300 yıl sonra inşa edilmiştir.

Terziköy kaplıcası: Yaklaşık olarak 36 km Amasya merkeze mesafesi vardırç Amasya-Zile yolu yakınlarında Terziköy kaplıcası bulunmaktadır. Terziköy Kaplıcası etrafında piknik alanı, restoran, otel gibi birçok tesis bulunur. Böbrek, mide, idrar, bağırsak, romatizma gibi rahatsızlıklara burada bulunan kaplıca iyi gelmektedir.

Amasya içmeleri: Kahramanlar adlı Amasya’nın Hamamözü ilçesine bağlı içmesi doğal güzelliklerden biridir. Sadece 1 km ilçeye mesafesi bulunur. Bağırsak parazitleri rahatsızlıklarına Kahramanlar içmesinin iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca Göynücek ilçesine bağlı mevkide de bir içme bulunmaktadır. Mide ve böbrek hastalıklarına burada bulunan içmenin iyi geldiği belirtilmektedir.

Amasya’da Gezilecek Görülecek Yerler

Özellikle doğal güzellikleri ile Amasya ön plana çıkmaktadır. Gezip görülmeye değer mekanlar kaplıcalar ve mesire alanlarıdır. Amasya, Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kuruludur ve 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca sanatkarlar, bilim adamları, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir şehir olmuştur. Amasya, Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir. Her zaman gezginlerin seyahat listelerinde yer alan Amasya’da gezilip görülecek birçok doğal ve tarihi güzellik bulunur.Amasya müzeler: Geziniz sırasında Amasya’nın tarihine ışık tutan müzeleri uğramanız gereken noktalardan biridir. Hazeranlar Konağı, Amasya Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi gezebileceğiniz Amasya müzeleri arasındadır.

Amasya camiler: Birçok tarihi yapıyı Amasya’da gezip görebilirsiniz. Camiler bu yapılar arasında çok önemli yere sahiptir. Bayezid Paşa Cami, Yörgüç Paşa Cami, Gökmedrese Camii, Gümüşlü Camii, Burmalı Minare Camii, Saraçhane Camii, Amasya Fethiye Camii gezmeniz gereken camiler arasında yer alır.

Amasya medreseler: Amasya, Osmanlı’nın en önemli şehirlerinden biridir ve birçok medrese yer alır. Haliliye Medresesi ve Çelebi Mehmet Medresesi bunlarsan en çok ziyaret edilen medreselerdir.

Amasya kalesi: Amasya kalesi, Harşena dağı üzerine kuruludur ve geziniz sırasında görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Kale, Helenistik dönemden Osmanlı dönemine kadar kullanılır ve stratejik konumlardan birinde yer alır.

Kral Kaya Mezarları: Harşena Dağı’nda Amasya Kalesi gibi bulunan Kral Kaya Mezarları, Amasya’nın  önemli tarihi yapıları arasındadır. Günümüze, dağın eteklerinde bulunan kral mezarlarından birkaçı ulaşabilmiş olsa da Amasya’da bu eşsiz güzelliği görmeden ayrılmayın.

Doğal güzellikleri: Amasya’nın doğal güzellikleri de tarihi güzellikleri kadar görülmeye değerdir. Amasya Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir. Doğa keşfine Amasya’da çıkmak isterseniz Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara ve Terziköy ilk uğramanız gereken yerler olmalıdır.

Amasya’nın Konakları

Hazeranlar konağı: Hazeranlar Konağı, yalı boyu evleri dizisindeki en güzel konaktır. Osmanlı Döneminin en zarif sivil mimari örneklerinden biridir. 1872 yılında Defterdar Hasan Talat Efendi tarafından konak, kıza kardeşi Hazeran adına yaptırılmıştır. Hatuniye Cami avlusu ile de diğer kapı bağlantılıdır.

Alçak tavanlı bir mekana çift kanatlı selamlık kapısından girilir. Birer oda dört köşede ve odaların arasında orta sofanın uzantıları eyvanlar yer alır. Giriş kata batı eyvanlarını bağlayan sade korkuluklu ahşap merdivenler işgal eder. Oturma ve yatak odaları katlarda, kahve odası, avlu, ocaklı oda ve selamlık odaları ile sofa etrafında hala yer almaktadır.

Amasya’daki Kaleler ve Kaya Mezarları

Amasya kalesi: Harşena Dağı adlı dik kayalıklar üzerinde ve şehrin ve Yeşilırmak’ın kuzeyinde bulunur. Belkıs, Saray, Maydonos ve Meydan adlarına dört kapısı, kale içinde Cilanbolu adlı su kuyusu, zindan, sarnıç bulunmaktadır. 70 m kaleden aşağıda Yeşilırmak’a ve kral mezarlarına giden M. Ö. III. Yüzyıla ait burç, yer altı ve cami kalıntıları vardır.

Kral kaya mezarları: Düz bir duvar misali Amasya Kalesi eteklerinde dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmış olan 5 adet mezar, mevkileri ve yapıları itibari ile dikkati ilk bakışta çekmektedir. Tamamen çevreleri oyularak ana blok kayadan ayrılmıştır ve merdivenlerle kaya bloklarına bağlanmışlardır. İrili ufaklı vadi içerisinde toplam 18 adet kaya mezarı yer alır. Ünlü Amasya’da doğan coğrafyacı Strabon’un (M.Ö. 63-M.S. 5) verdiği bilgiye göre Pontus krallarına kaya mezarları aittir.
Aynalı mağara-kaya mezarı: Çevre yolunda Samsun güzergahından sağa doğru ayrılan ziyaret beldesi yolu üzerinde, yaklaşık şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunur. En iyi Kral Kaya Mezarlarının işlenmiş ve tamamlanmış olanıdır. 6’sı sağda, 6’sı solda Tonoz kısmında olmak üzere 12 havari tasviri ile güney ve kuzey duvarlarında kadınlı erkekli bir takım figürler, doğu cephesinde ise İsa, Meryem ve Yoannes’ten oluşan bir kompozisyon bulunmaktadır.

Ferhat Su Kanalı: Helenistik dönemde kentin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış olan su kanalı yaklaşık olarak 75 cm genişliğinde 18 km uzunluğundadır. Kanallar terazi sistemine göre oyularak, tünel açılarak bazı yerlerinde duvarlar örülerek inşa edilmiştir.

Amasya Medreseleri

Bimarhane (Darüşşifa): Günümüze İlhanlı döneminden ulaşan tek eserdir. 1308 yılında İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve hanımı Ilduz Hatun adına yaptırılmıştır. Özellikle yapının ön cephesi sanat açısından değerlidir. Kapı kilit taşında sadece Amasya Bimarhanesine ait bir diz çökmüş vaziyette insan kabartması vardır.

Sultan II. Bayezid Külliyesi: 1485-86 yılında Sultan II. Bayezid adına yaptırılan külliye; medrese, cami, imaret türbe ve şardıvandan oluşmaktadır. Yan mekânlı (L planlı) cami, XV. Y

Yüzyılın son çeyreğinde yapılmıştır ve mimarisinin gelişmiş son örneğidir. İki minareye sahiptir. Doğuda imaret, batıda medrese ve konukevi vardır. Yaşlı çınar her iki minare hizasında da bulunur ve külliye ile yaşıt olduğu tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.