Antalya Serik Gezilecek Yerler: Serik Gezi Rehberi

Antalya Serik Gezilecek Yerler

Turizm açısından gerek ülke çapında gerekse dünya genelinde oldukça önemli ve tarihi anlamı büyük olan antik kalıntılar bu ilçemizde oldukça yoğunluktadır. Sillyon Antik Kenti ve Aspendos Tiyatrosu gelmektedir. Mutlaka Serik’e gelindiğinde görülmesi gereken bu antik kentler, oldukça iyi bir şekilde dünyada muhafaza edilmiş tarihi kalıntılardır.

Pazaryeri Köprüsü ve su kemerleri de bu iki antik kalıntının dışında önemli kalıntılardır.

İlçe turizmi açısından bölgede doğal güzellikler de oldukça önemli bir yer tutar. Akarsuları ve şelaleleri ile özellikle ünlü Serik’te Köprülü Kanyon ve Kurşunlu Şelalesi de tarihi ve doğal güzelliklerin birleştiği nadir noktalardan biridir.

Zeytintaşı Mağarası, Boğazkent Kuş Cenneti ve Uçan Su Şelaleleri de Serik’te yer alan diğer önemli tabii güzelliklerden birkaçıdır.
Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası: Deniz, kum ve güneşin Antalya Serik’te tadını çıkarırken bulunduğunuz bölgenin doğal güzellikleri ve tarihini tatilinize serpiştirmek daha eğlenceli ve keyifli günler geçirmenizi sağlayacaktır.

Yılınızın yorgunluğunu Serik’in doğası içerisinde üzerinizden atarken Zeytintaşı Mağarası’na kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Serik’e Zeytintaşı Mağarası 15 km uzaklıkta bulunan Akbaş Köyü’nde yer alır. Ulaşım konusunda sıkıntı yaratmayan bir yerdedir. 14 m toplam derinliği olup içerisindeki dikitler ve sarkıtlar gerçekten görülmeye değerdir.

Size mağaradaki görevli mağarayı gezdiğinizde eşlik ediyor. Bu arada kesinlikle sarkıtlara ve dikitlere dokunmak yasak.

Perge Antik Kenti

Serik’te gezilecek yerlerden birisi de Perge Antik Kentidir. Perge, Antalya Serik’te antik bir kenttir. Helenistik Dönem’den kalmıştır ve günümüze kadar gelen önemli kalıntılardan biridir. antik kentteki büyük hamamlar ve çeşmeler su kenti kimliğini almasında etkili olmuştur. Hala varlığını sıcak Pamphylia ovasındaki Perge’nin aşağısında kapılar, kuleler, bastionlar ve sur duvarları korumaktadır. Askeri mimari yapıları hakkında bu kalıntılarla bir bilgi aktarmışlardır. Ayrıca UNESCO Dnya Miras Listesi’ne de bu antik kent önerilmektedir.

Perge Antik Kenti, Aksu Bucağı’nın sınırlarında yer almasının yanı sıra Kilikya Pisidya ticaret yolunun üzerinden de geçmektedir.Tiyatro kalıntılarından biridir. Kapasitesi 12.000 seyircidir. Perge’de Ay tanrıçası olan Artemis’in önemli bir yeri olmuştur. Bu yerin Artemis baş tanrıçası kabul edilmiştir. Antik kentin bu bilgi de mistik bir dönemi olduğunun göstergesidir.

Perge Antik Kent’i Antalya’da tatil yapmak planlarınız arasında ise görmek sizi bir döneme götürecektir. Uzun süre Perge’nin etkisinden kurtulamayacaksınız. Yeşile ve maviye doyacak ve hayranlıkla tarihin kalıntılarını inceleyeceksiniz.

Pednelissos Antik Kenti

Pednelissos Antik Kenti: Pednelissos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde bulunur. 1 km Kozan Köyü’ne uzaklıktadır.

Antik kent, Bodrumkaya tepesinin üzerine konumlanmıştır, bir Pisidia kentidir ve Adada Antik Kenti ile Sagalassos Antik Kenti arasında bulunmaktadır. Bazilika Geç Roma döneminden kalmıştır ve bu kentin geç devir yerleşimi olduğunu göstermektedir. Ancak burada yaşayanlar bilinmeyen bir nedenden dolayı bölgelerini yavaş yavaş terk etmiştir ve Hasgebe’ye yerleşmişlerdir. Bu durumu Hasgebe’deki mezar ve yapılar kanıtlamaktadır. Suriye, Finike kap paçaları Pednelissos Antik Kenti’nde çıkarılmış ve Perge ile Sagalassos gibi aynı zamanda yakın çevrelerde üretimi yapılan keramik parçalarına da rastlanmıştır.

Kendi döneminde yakın çevrelerle ilişkilerini bu antik kent korumuştur. Hamamlar, tapınaklar, alabastron kabartması ve kutsal alan kalıntıları gerçekten görenleri etkilemektedir. Antalya’nın çarpıcı denizinde, güzel ikliminde ve yumuşacık kumsallarında tatilinizin keyfini çıkarırken Pednelissos Antik Kenti’ni ziyaret etmek değişik ve bir o kadar da etkileyici bir yolculuğa çıkaracaktır.
Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu: Aspendos’lu Zenon mimarı olan ve yaklaşık yapılmasının üzerinden iki bin yıl geçmesine rağmen harika bir şekilde korunarak günümüze gelmiş dünyaca tanınan antik bir tiyatrodur.

Tiyatro Romalılar döneminde inşa edilmiştir. Antalya’nın Belkıs Köyü’nde yer alır. Yapımı 180 senesinde tamamlanan tiyatro Roma eserlerinin en önemlilerinden biridir. yüzlerce yerli ve yabancı turisti her yıl ağırlayan Aspesdons’ta konserler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Küçük bir de antik tiyatronun öyküsü var. Aspendos Kralı’nın eski zamanlarda çok güzel bir kızı varmış. Onunla herkes evlenmek istemiş. Kızını kral da kime vereceğini bir türlü bilemezmiş. Bir yarışma düzenlemiş sonunda. ‘Kızımı, kim halkımız ve kentimiz için yararlı bir şey yaparsa ona vereceğim’ diye ilan eder. İki kardeş bunun üzerine büyük yapılar inşa ederler. Birisi çok büyük bir su kemeri yapar, diğeri de Aspendos Tiyatrosu’nu. Su kemerine kral bayılır ve tam kızını o kardeşe verecekken bir fısıltı duyar: ‘Kral kızını bana vermeli’. Aspendos Tiyatrosu’nun diğer ucundan seslenen diğer kardeşe bakakalır ve tiyatronun akustiğine hayran kalır. Kızını da bu kardeşe verir.

Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti: Selge Antik Kenti Antalya’da bulunur. Bu bölgenin yaşadığı dönemlerde çok önemli kentlerinden biri olduğu bilinmektedir.

Günümüze kadar kalıntıların çoğu sağlam bir biçimde gelmeyi başarmıştır. Zerk Köyü’nün kalıntıların çoğu içerisinde toplanmış olup aralarındaki en sağlam yapı da tiyatrodur.

Bu kentin bir de çok ilginç bir özelliği vardır. hala döneminde kullanılan su kaynakları akmaktadır. Durup ziyaret edenlerin faydalanacağı pınarlar görenleri şaşırtır. Tam olarak bir gününüze gezmek için ayırmanız gerekiyor bu antik kentte. Dolu dolu günün sonunda vakitler geçirdiğinizi anlayacaksınız. Hem keyifli zamanlar geçirecek hem de tarihi kalıntılardan bilgi alacaksınız. Daha sonra deniz, güneş ve kum üçlüsünden geri dönmenin tadını bolca çıkaracaksınız. Ayrıca Antalya tatilinize giderken Antalya Havalimanı’nı tercih ederek rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti: Aspendos Antik Kenti, iki küçük tepenin üzerine konumlanmıştır. Bu dönemde liman ve ticaret kenti özelliğini taşımaktaydı.

Bir Pamfilya şehri olmasının yanı sıra gül ağacından yapılmış şarap, süs eşyaları ve at ticareti yapılmaktaydı. Dünyada bir dönem at yetiştirmekle ün yapmış bir kent olma özelliğini elinde tutmuştur. Aşağı Kent yapıları ve Yukarı Kent Yapıları olarak burada yer alan eserler ikiye ayrılmaktadır. Tiyatro, hamamlar, su kemerleri, tapınaklar, stadyum ve nekropoller aşağı kent yapılarında bulunurken; yukarı kent yapılarında da eksedra, agora, bazilika toplantı yapısı ve nymphaeum bulunmaktadır.

8 km Antalya’nın Serik ilçesine uzaklıkta olan Aspendos Antik Kenti burada yaz tatilini geçirenlerin ziyaret ettiği önemli yerlerden biridir. Ayakta kalmayı çoğu yapının başardığı antik kentin özellikle tiyatrosu hala görkemini korumaktadır. Kum, güneş ve deniz üçlemesinin yazın tam ortasında doyasıya tatilinizi yaşarken, Aspendos Antik Kenti’ni ziyaret ederek gününüze farklı renkler katabilirsiniz.

Son Yorumlar
  1. Halil

    Aspendos Belkıs Uçansu gibi doğal güzellikleri Antalya ya geldiğimde gezdim ve begendım. Taksi ile ulaşım zor ve pahalı olacağı için araç kiralama hizmeti aldım üstelik günlük 130 TL den

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.