Ayvalık Şeytan Sofrası Hakkında Bilgiler ve Şeytan Sofrası Efsanesi

Ayvalık merkeze 8 km uzaklıktaki bir tepedir. Şeytan Sofrası Şeytan sofrası efsanesi ile ünlenmiş, Türkiyenin en güzel günbatımlarından birisini seyredebileceğiniz bu tepeden Ayvalık Adaları ve Midilli manzarası görülmeye değer… Ayvalık Adalarından bazılarının isimleri şunlar: Kaşık, Poyraz, Kamış, Hasır, Öker, Tavuk, Yelken, Büyükkuruada ve Güvercinada… Ayvalıkta gezilecek yerler arasında ilk sırada Şeytan Sofrasından bahsedeceğiz.

Ayvalık Şeytan Sofrası Efsanesi- Şeytan Sofrasının Hikayesi
Şeytan Sofrası, yüksek kayalık tepelerin üzerinde bulunur. Buradan tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası görülür. 360 derece dönerek muhteşem manzarayı izleme şansınız vardır. Aslında burası, eski bir lav birikintisidir. Tepenin yuvarlak bir sofrayı andırdığı söylenebilir.
1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğindeki Ayvalık yöresinde Rum’lar yaşamaktadır. Kilise tarafından kovulan Pelenelope adında bir Rum buraya yerleşir. Yalnız başına yıllarca bu tepede yaşamıştır. Bir sene yaşanan ağır bir kuraklık sonucu, halk bunun Kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğu sanarak onu öldürmek için toplanarak tepeye gelirler. Pelenelope halka çok zengin bir sofra hazırlar. Kuraklık yüzünden aç olan halk, sofrayı görünce Pelenelope’yi unutup yiyeceklere hücum eder. Pelenelope Kaçarak kurtulur.

Şeytanın Ayak İzi

Şeytan sofrasında bulunan ayak izi şeklinde bir çukur vardır. Bunun şeytanın ayak izi olduğuna inanılır. Buranın mitolojide hikayesi şöyle geçmektedir: Zeus’un süt annesi İda , Zeus’a zarar vereceği gerekçesiyle Şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı İda dağı eteklerinde, bir ayağı Midilli adasında, bir ayağı da Şeytan sofrasındadır. Giderseniz insanların buraya bozuk para attıklarını göreceksiniz.

Şeytan Sofrasına Ne Zaman Gitmeli?

Şeytan Sofrası, harika bir tepenin başında bulunmaktadır. Dört bir yanı görebilen bir konumu vardır. Öyle bir seyir terasıdır ki, yirmiden fazla ada ve adacığı, doğallığını koruyan koyları, tertemiz denizi panoramik olarak seyretme şansınız vardır. Hele ki günbatımında giderseniz, harika bir günbatımını seyredebilirsiniz. Denizden günün batışı sırasında harika bir ambians oluşmaktadır.

Şeytan Sofrası Resimleri

Ayvalık Şeytan Sofrası Manzarası

Şeytan Sofrasının manzarasını merak edenler için kısa bir video hazırladık. Videoda ayrıca Şeytanın ayak izi ve şeytan sofrasının hikayesini de okuyabilirsiniz.

 

Ayvalık Şeytan Sofrası Manzarası (Video)

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir?

Ayvalık merkezden Sarımsaklı istimatine doğru gidilir. Yolda Şeytan Sofrası tabelasını göreceksiniz. 1 kilometrelik bir yokuşu çıktıktan sonra Şeytan sofrası ve manzarasını karşınızda bulacaksınız. Yol tarifini okumak ve haritayı görmek için tıklayınız:

Son Yorumlar
 1. Merve

  Panoramik bir günbatımı seyretmek için en güzel yer

 2. Melike

  Ben bir gün gittiğimde şeytanın ayak izinin içinde su vardı

 3. Levent

  Ülkemizde görülmesi gereken en güzel manzara burada

 4. Selvi

  Ayvalık şeytan sofrasına her sene uğramaya çalışırım, manzarası muhteşem

 5. Ezgi

  Şeytan Sofrası en çok sevdiğim yerlerden

 6. Süleyman

  Manzarası muhteşem, kafa dinlemek için gidiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.