Ayvalık Şeytan Sofrası Nerede? Haritalı Yol Tarifi

Ayvalık Şeytan Sofrası Nerede? Şeytanın ayak izi nerede? Şeytanın ayak bastığı yer diye bilinen Şeytan Sofrasına nasıl gidilir?  Şeytan Sofrası için haritalı yol tarifi, ulaşım bilgileri vermeye çalışacağız.

Ayvalık Şeytan Sofrası Nerede? 

Şeytan Sofrası nerede diye merak edenlere, seyredebileceğiniz en güzel panoramik manzaralardan birisi olan Şeytan Sofrası’nın diğer adıyla Şeytan Tepesinin yerini tarif etmeye çalışacağız.
Şeytan Sofrası (Şeytan Tepesi), Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alır. Ayvalık Merkezden Sarımsaklı’ya doğru giderken, sağ taraftaki Sarımsaklı Yarımadası’nda yer alır… Sarımsaklı Plajı’na çok yakındır. Şeytan Sofrası’nın karşı tarafında Midilli Adası yer alır.

Şeytan Tepesi, bulunduğu yerin en yüksek tepesidir diyebiliriz. Bu özelliği sayesinde 360 derece panoramik bir seyir terası konumundadır.

Şeytanın ayak izi nerede? Şeytanın Ayak Bastığı Yer

Şeytan’ın Ayak İzi nerede dediğinizde, yani Şeytanın Ayak Bastığı Yer, Şeytan Sofrasının orada, tepenin üst kısmında olduğunu söyleyebiliriz. Şeytan’ın ayak izi ile bilinen efsaneye göre Şeytan’ın üç ayağı var… Diğer ayaklarını da İda Dağı ve Midilli Adası’na attığı rivayet edilir.  Buraya gittiğinizde ayak izinin içerisine atılmış bozuk paraları görebilirsiniz.

Ayvalık Şeytan Sofrasına nasıl gidilir?

Ayvalık’tan Şeytan Sofrası’na gitmek için, haritada gördüğünüz gibi  sahil boyunca Sarımsaklı tarafına doğru gidilir. Sarımsaklı’ya yaklaşırken Şeytan Sofrası tabelasını göreceksiniz. 1,8 km kadar tepeye doğru çıktıktan sonra Şeytan Sofrası’na ulaşacaksınız.

Sarımsaklı tarafından gelmek için Ayvalık yoluna doğru gidilir. Yolda gördüğünüz levhadan sola dönmeniz gerekiyor.

Balıkesir, Edremit, Akçay, Burhaniye gibi bir yerden gelmek isterseniz öncelikle Ayvalık merkeze gelmeniz gerekiyor. Sonra yukarıdaki tarifle ulaşmanız mümkün.
Ayvalık Şeytan Sofrası arası kaç km? 

Ayvalık ile Şeytan Sofrası arası yaklaşık 10 km’dir. Cunda Adası ile arası 18 km, Sarımsaklı Plajı ile arası sadece 4,5 km kadardır.

Şeytan Sofrasında Ne Var? Şeytan Sofrasında Ne Yapılır?

Bir tepenin üzerinde bulunan Şeytan Sofrası’nda Ayvalık Adalarının harika manzarasını yüksek ve geniş bir açıdan seyredebilirsiniz.

Tepenin üzerinde kafeteryalar ve bir yörük çadırında yöresel ürünler satan bir yer bulunmaktadır. Muhteşem manzara eşliğinde yemek yiyebilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Herkesin yaptığı gibi harika fotoğraflar ve videolar çekmeniz de tavsiye edilir.

Şeytan Sofrasına Ne Zaman Gitmeli?

Şeytan Sofrası’na her mevsim gidilebilir, ama soğuk zamanlarda buranın epey rüzgarlı bir yer olduğunu söylememiz gerekiyor.

Şeytan Sofrası, özellikle gün batımı manzarası için ziyaretçi topluyor. Ama gündüz de harika manzaraları seyredebileceğiniz bir yer…

Ayvalık Şeytan Sofrasının Hikayesi ve Şeytan Sofrası Efsanesi

Ayvalık Şeytan Sofrası Hakkında Bilgiler ve Şeytan Sofrası Efsanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.