Ayvalıkta Yapılacak Şeyler: Ayvalıkta Neler Yapılır?

Kuzey Ege’de Balıkesir sınırları içerisinde, İzmir ve İstanbul gibi iki büyük şehrin tam ortasında, bir tatilciyi memnun edecek her şeye sahip Ayvalık, şanslı bir tatil yöresidir.

Mübadele öncesinde Ayvalık çoğunlukla Rumların yaşadığı bir sahil kasabasıymış. Rumlardan ve öncesinde bu kıyılarda yaşamış diğer milletlerden kalan görülmesi gereken en meşhur tarihi yapılar şu şekildedir; Aya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık Taksivarhis Kilisesi, Ayvalık Ayazma Kilisesi, Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, Cunda Adası Despot Evi, Cunda Adası Kız Okulu.

Bkz: Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Gezeceğiniz her sokak Ayvalık’ta tarih kokar. Bölgeye yakın yerlerden çıkarılan taştan yapılmış yüzyıllık tarihi yapılar, güzellikleri dimdik hala ayakta duruyor olmaları ile ziyaretçilerini ekiler. Sokaklar ve tarihi yapılarda gezdikten sonra Ayvalık’dan, Sarımsaklı’ya giderken yolun sapağını takip ettiğinizde Şeytan Sofrası, tabelasından ilerlerseniz, çam ağaçları altında kısa bir yolculuktan sonra ulaştığınız tepe de sizleri müthiş bir manzara bekler. Etrafında yer alan küçük adalar ve coğrafik yapı büyüleyici güzellikte bulunur.

Bkz: Şeytan Sofrası Hikayesi

İrili ufaklı Ayvalık ve civarında birçok ada ve koy yer alır. Özellikle yaz aylarında bu adalara ve koylara her gün Ayvalık merkezden kalkan teknelerle turlar düzenlenmektedir. Birbirinden güzel koylara tur dahilinde uğranılmakta, masmavi berrak denizde yüzme molaları verilmektedir.

ayvalik-cennet-tepesi

Ayvalık, adalar ve koylarla dolu harika bir tatil yeridir. Yukarıdaki manzarayı seyretmek için Cennet Tepesi’ne çıkmanız yeterli…

Yanınızda pasaportunuz varsa, Yunan adalarını, orada yaşamı merak ediyorsanız, Ayvalık’tan Midilli’ye günübirlik yapılan turlara katılabilirsiniz.
Ayvalık’ta Neler Yenilir?

Burada nelerin yenilmesi gerektiği konusunda kısaca şöyle bir değinelim; deniz kıyısında oluşu ile Ayvalık deniz mahsulleri ile yapılan yemek kültürünün oldukça belirgin olduğu bir yerdir. Hemen hemen denizden çıkan balığın midyesine her şey usta ellerde, lezzetli yemeklere, mezelere dönüşüyor. Ayvalık merkez iskele civarında ve Cunda’da balık ve diğer mahsullerini yapan iddialı, ülke dışında popülerliliği taşmış restoranlar bulunur. Mübalasız hafta sonları bu restoranlarda yemek yemek için birkaç saat bekleyenleri, rezervasyonun günler öncesinden yapılması gerektiğini biliyorum. Zeytin ağacının tabi ki bolca kullanıldığı ve çevrede yetişen doğal sebzeler ve otlardan yapılan mezeleri kesinlikle atlamamak gerekir. Ermeni Usulü Ahtapot, Karides Söğüş, Lakerda, Balık Pastırma, Kalamar Dolma, Fırında Ahtapot bu şekilde bu listede uzayıp gidiyor.

Ayvalık En Güzel Plajlar

Havalar Ayvalık’da sıcakken bir gezi planlıyorsanız, denize girilen en favori yer olan Sarımsaklı ardından Çamlık hemen ardından da Altınova gelmektedir. Sarımsaklı temiz ve uzun kumsalı, berrak deniziyle aklınızda hiç olmasa da bir mayonuzu giymenize ve denizin tadını çıkarmanıza neden olacak kadar çekicidir.

Aşiyan Hediyelik Eşya: Hediyelik eşya, bijuteri, gümüş ve doğal taş alanında Cunda Adası’nda ilk ve öncü olarak Aşiyan Hediyelik Eşya vardır. Hemen Cunda Aşiyan Apart Pansiyon’un altında bulunan mağazamızda siz dostlarımızla anılarımızı süsleyecek güzellikler yaratıyoruz. Alanımızda öncüyüz ve karşılıklı güven de temel prensibimizdir.

Neler mi sunuyoruz sizlere? Birbirinden farklı güzelliklerde küpeler, kolyeler, bilezik ve aksesuarlar sunuyoruz. Hayalinizi süsleyen tekneler, deniz kabukları, deniz taşlarını işliyoruz. Cam eşyalar, özel çerçeveli tablolar, gümüş takılar, özel işlemeli bıçaklar, Cunda’yı her baktığınızda hatırlayacağınız özel hediyelikleri sizlere sunuyoruz.

0266 327 19 25
Aşiyan Zeytin Evi: Aşiyan Zeytin Evi’miz ekbir yağ ve zeytinyağı güvencesi ile hizmetinizdedir.

Bulabilecekleriniz; yeşil zeytin çeşitleri, ve diğer reçel çeşitlerimiz (frenk üzümü, sakız, vişne, çilek..) zeytin ezmesi, zeytin turşusu, yeşil zeytin yaprağı çayı, zeytinyağı ile yapılan özel kozmetik ürünler (el kremi, şampuan, sıvı el sabunu, vücut losyonu) özel zeytinyağlı motifli yağdanlıklar ve kahvaltılıklar…

Kendinize Aşiyan Zeytin Evi’nde bir şeyler almanın yanında, Cunda’da konaklayıp adanın tadını çıkarmak isterseniz Cunda Aşiyan Apart Pansiyon’u tercih edebilirsiniz.

0266 327 20 71

Cunda Adası Alışveriş: Özellikle yaz aylarında Cunda Adası okulların kapanması ile çok hareketlenmektedir.

Adaya özgü adaya gelip, ofisinizde masanızda ya da evinizin bir köşesinde zaman zaman bakıp ada hasretinizi giderebileceğiniz hediyelik ya da hatıralık takıdan, afili Cunda Adası ve Ayvalık’ın meşhur zeytinyağı ile dolu şişelere kadar birçok şeyi alabileceğiniz, bayanların özellikle yarım günlerini geçirebilecekleri kadar büyük çarşısı bulunmaktadır.

Bol bol Cunda Adası’ndan dönmeden fotoğraf çektirebilirsiniz.

Ayvalık Alışveriş: Normal boyutlarda Ayvalık, bir ilçesinin hareketliğinin yaşandığı, marketleri, mağazaları ile alışveriş isteğinizin her türlüsüne yanıt verebilecek bir şehirdir. Bölgeye has özelliklere sahip ürünleri Ayvalık’tan almak isterseniz, tüm dünyaca ünü duyulan zeytin, zeytinyağı, el işi halılar, sabun ve kilimlerden Ayvalık merkezde yer alan bu ürünleri satan dükkanlardan alabilirsiniz.

Ayvalık’ta Dalış Yerleri: Sahip olduğu 23 ada ile Ayvalık, dalış meraklılarının yoğun olarak ziyaret ettiği bir yerdir. Dalış noktalarından 60’a yakın yere sahip olması, uzmanlılarına göre dalgıçların değişik dalışlar gerçekleştirmesine imkan sağlar. berrak denizi, mercan reefleri, amphora tarlaları, zengin yapısı ile ideal bir dalış yeridir. Bu keyifli sporu ilk defa yapmak isteyenler için gerekli ekipman ve uzman eğitmenleri de kolayca Ayvalık’da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.