Bartında Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini sürmek, doğa ile iç içe olmak ve sakin yaşayacağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız tam aradığınız adres Bartın.
Bartın’ın bir doğal bir film platosu gibi milli parkları, şelaleleri, köklü tarihi, ormanları, ahşap evlerle çevrili sokakları ve yaylaları, yüzyıllık çınar ağaçları vardır. birçok medeniyete geçmişte ev sahipliği yapmış olan ve antik adı Parthenion olan Bartın, ismini bakire tanrıça Athena’ya ithafen almıştır; Bakirekent. Geçmişin izlerini sürmek, doğa ile iç içe olmak ve sakin yaşayacağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız Bartın aradığınız adrestir.

Bartın Tarihi Eserleri: Geçmişin izlerini, doğal güzelliklerinin, kültürel değerlerinin yanında günümüze taşıyan tarihi eserleri de güzeller güzeli Bartın dikkat çeker. Amasra Hamamı, Şehir Hamamı, Dervişoğlu Hanı, Taşhan, Amasra Kalesi ve Tekkeönü Kalesi bu eserlerden en bilineni ve en dikkat çekenleridir.
Plaj ve Yat Limanları: Plajları ve yat limanları Bartın’ın hareketliliğini arttıran ve bölgeye renk veren yerleridir. Çakraz Plajı, Kurucaşile Limanı, Çambu Plajı, İnkumu Plajı, Amasra Limanı ve Güzelcehisar Plajını gezinize ekleyebilirsiniz.

Bartındaki Cami ve Kiliseler: Birçok yüzyıllara meydan okuyan cami ve kilise vardır Bartın’da. En bilinenleri arasında; Aya Nikolas Kilisesi, İçkale Mescidi, Ebu Derda Türbesi, Halilbey Cami, Amasra Küçüktepe Martyriumu, Şadırvan Cami ve İbrahim Paşa Cami gelir. Mutlaka ama mutlaka gezi listenize dahil etmelisiniz ve daha yakından Bartın tarihine şahit olmalısınız.
Bartındaki Yayla ve Milli Parklar: Bol oksijenden sersemlemek ve Bartın’ın doğal güzellikleri ile iç içe olmak istiyorsanız mutlaka yaylaları ve milli parkları ziyaret etmelisiniz. Bartın-Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı, Gezen Yaylası, Ulu Yayla ve Ardıç Yaylası bölgeye güzellik katan, renk veren yerlerin başında gelir.

Bartın Gezilecek Yerler
Bartın Fatih Cami: Fatih Cami, Bartın/Amasra’da bulunur. Kilise olarak ilk yapıldığı dönemde inşa edilmiştir. Yapı IX. Yüzyıl eseridir. İstanbul’u Fatih Sultan Mehmet fethettikten sonra camiye çevrilmiştir.
En iyi Bizans mimarisinin duvar işçiliğini yansıtan kiliselerden biri olmasına rağmen camiye çevrildikten sonraki dönemlerde onarımdan geçmiştir ve orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Caminin üst örtüsü tonozludur. Tarihi değerini, Bartın’ın dillere destan güzellikleri arasında korumaya devam eden Bartın Fatih Cami, şehirde yapacağınız gezi turuna dahil olabilir.

Amasra Galla Pazarı: Amasra’da geleneksel hale gelmiş her Salı ve Cuma günleri kurulan yöre kadınlarının ürettiği, hazırladığı ürünlerin sergilenip, satıldığı yerdir ve Bartın-Amasra gezisinde mutlaka görülmesi gerekir.
İnkumu Plajı: İnkumu plajı, olağanüstü bir güzelliğe sahiptir ve cenneti anımsatır. Ayrıca Bartın’ın en beğenilen yerlerinden biridir. kumları tertemiz, koyları bir harika olan İnkumu Plajı, çok dalgası olmayan suyu ile oldukça dikkat çekmektedir. Yeşillikleri gözler önüne seren ormanları, mavi ve turkuazın birleştiği denizi, dağın en üstüne çıktığında eşsiz bir manzara oluşturur.
Renklerin dansını o noktadan izlediğinizde ruhunuza iyi geldiğini göreceksiniz. Sizi burada konaklamak için misafir etmeye hazır oteller bulunmaktadır. Burası, değişik bir bölgede tatil yapma isteğiniz varsa, kesinlikle size göredir.
Amasra Plajı: Amasra Plajı, Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunur ve aynı ismi taşır, şehir merkezinin de kuzeyinde yer almaktadır. Amasra’nın tarihinin köklü olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ve eski yapılarıyla hala yıllara rağmen tatil merkezleri arasında yer alır. Yaklaşık 200 m bu güzellikler arasında gizlenen koylar arası mesafe vardır. Amasra Plajı, bu plajlar arasından dikkatleri üzerine çeker ve sakin bir tatil geçirmek isteyenleri huzurlu atmosferine davet eder.
Karadeniz’in sularında deniz, kum ve güneş üçlemesini yaşamanın keyfine varın. Amasra Kalesi’ni de burada ziyaret ederek keyifli ve farklı anlar yaşayabilirsiniz.
Amasra Kalesi: Kale, Amasra şehir merkezinde yer alır. Sormagir ve Zindan Kalesi olmak üzere de iki ana yapıdan meydana gelir. Stratejik konumu ve şehri korumasından dolayı Roma döneminde inşa edilen kale, önemi nedeniyle Bizans, Ceneviz ve Osmanlılar döneminde onarımlar görmüş ve kullanılmıştır.
Güzelcehisar Koyu: Güzelcehisar Koyu, Karadeniz’in en güzel sahil kıyılarından birine sahiptir. Mutlaka bu yıl keşfedeceğiniz yeni yerler arasında yerini almalıdır.
Güzelcehisar Koyu Bartın’da bulunur ayrıca Karadeniz’in en büyük sahillerinin başında gelir. Bartın halkının aynı zamanda en çok vakit geçirdiği plaj da bu koyadadır. İnkumu’na Güzelcehisar Koyu yaklaşık 5 km uzaklıkta olsa da bölgede hiçbir yerleşim yeri yoktur. Günümüze bu nedenle doğası bozulmadan gelebilmiştir.
Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle ayrı bir güzellik sunar. İlerledikçe, ince bir kumsalı olan suyu derinleşmektedir. Gelecekte de Güzelcehisar Koyu’nun bozulmaması için Doğal Sit alanı olarak ilan edilmiştir.
Şezlong ve şemsiye burada bulunmuyor. Güzelcehisar Koyu’nda yanınızda getireceğiniz eşyalarınızla keyifli vakitler geçirebilirsiniz.
Amasra Ağlayan Ağaç: Ağlayan ağaç, Amasra Boztepe’de bulunmaktadır ve yılda birkaç kez denizden aldığı nemi yapraklarından çiseleme ve damlama şeklinde bırakmaktadır. Bu durumdan dolayı da ismi gelmektedir.
Amasra Delikli Şili: Enteresan bir doğa harikasıdır. Şaşırtıcı olan kayanın ortasında açılmış deliktir. İsmi rivayete göre birbirini seven, Delkianus ve Shilla olan genç aşıklardan kaynaklanmaktadır.
Tekne ile günümüzde denize açılıp, önünden geçerken de dilek dilenen bir yer olmuştur.
Amasra Boztepe: Amasra’nın en güzel manzaralı yeri Amasra’dır. Güneşin batışında hüzünleniyor ve doğayı seviyorsanız Amasra’da burası gitmeniz gereken yerler arasındadır.
Amasra Müzesi: Faaliye 1982 yılında geçen Amasra Müzesi’nde 2 arkeolojik 2 de etnografik olmak üzere 4 sergi salonu bulunmaktadır.

Son Yorumlar
  1. Hande

    Amasra gezmek için en favori yerlerimden birisi… hemen her fırsatta gitmeyi istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.