Bartında Görülecek Yerler: Bartın’ın Gezilmesi Gereken Yerleri

Tatil planınızı hala yapmadıysanız şiddetle bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü burada değineceğimiz yerlerden bahsederken sizleri bir bakıma farklı deneyimlerin peşine takmayı amaçlıyoruz. Yeryüzünde bir cennet olan ülkemizin pek bilinmemesine rağmen oldukça keyif alabileceğiniz alışılmışın dışına çıkıp bizce Karadeniz’in en güzel şehri olan Bartın’ın bilinmeyenlerinden bahsedeceğiz.

Bartında Görülecek Yerler: Bartın’ın Gezilmesi Gereken Yerleri

Bartında gezilecek görülecek farklı yerler arayanlar için liste oluşturduk.

Amasra: Amasra, Batı Karadeniz’in prensesidir. Birçok turistin yaz kış ziyaretçi akınına uğrar. Hala doğal güzelliklerini koruyabilmiş, hatta bunun üzerine daha da katkıda bulunmuş bir yer olması bunun başlıca nedenidir. Ziyaretçilerine, küçük bir ilçe de olsa da oldukça tatmin edici bir tatil deneyimi yaşatmayı başarmaktadır. Doğanın gözle görülebilir ve sükunet içinde nadir yerlerinden biri olan Amasra’da oldukça uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Çekiciler çarşısı, yalnızca o ilçeye özgü mutfak kültürü, manzaranın eşsiz güzelliği eşliğinde tadına bakabileceğiniz deniz mahsulleri, görülmeye değer Cenova Şatosu, Amasra Büyük Liman Plajı, Amasra Müzesiyle Amasra göz dolduran ve tatilde huzur arayanlar için harika bir adrestir.İnkumu: Bartın’dan yine devam edecek olursak bir diğer bahsedeceğimiz tatil yöresi hiç şüphesiz ki İnkumu’dur. Daha önceden belki İnkumu Plajı’nı duymuş olabilirsiniz. Aslında başlı başına İnkumu gezip, vakit geçirilebilecek bir yerdir. Neredeyse mavinin her tonuna rastlayabileceğiniz denizden dalga yok denecek kadar az olur. Oldukça konaklama açısından da makul seçenekler sunan İnkumu’nda yeşillikler içinde ve deniz manzaralı bungalov evlerde kalabilirsiniz.

Güzelcehisar Lav Sütunları: Sadece Bartın’a 17 km uzaklıkta bulunan Güzelcehisar Lav Sütunları, 80 yıllık tarihi ile çok eskilere kökeni dayanan bir kültüre sahiptir. Lav sütunlarını mutlaka görmeniz gerekir. Bu sütunların çok eski bir yanardağın lav akıntıları olduğu bilinir. Dünyanın en eski üç yanardağının kalıntısından birinin burada olması, olduğundan bu bölgeyi daha da özel kılmaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı: Bartın’ın belki de olmazda olmazlarından olan Küre Dağları Milli Parkı, yeşillikler içerisinde huzurlu vakitler geçirebileceğiniz mükemmel yerlerden biridir. 50 ton yeşil görebileceğiniz bu parkta birbirinden güzel mağaralar, şelaleler, kanyonlar, dinlenme ve mesire alanları bulunur. Boyuna Kastamonu ve Bartın arasında uzanan bu doğal güzellik, ziyaretçilerine piknik, kamp, foto safari, yürüyüş, trekking ve bisiklet gibi birçok seçeneği sunmaktadır.

Ulukaya Şelalesi: Ulukaya Şelalesi, Bartın’ın Ulus ilçesinde yer alır ve burada hala keşfedilmeyi bekleyen birçok tabi güzellik vardır. mitolojik olarak hikayeye bakılacak olursa; bu şelalenin suyundan içen kişinin aşk acısından kurtulduğuna inanılır. Bartın tatili yapıyorsanız eğer mutlaka Ulukaya Şelalesi’ni gezeceğiniz yerler listesine eklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.