Bilecik Gezilecek Yerler: Bilecik’te Nereler Gezilir?

Büyük medeniyetlerin tarihte hakimiyeti altına giren Bilecik, yeni keşif yerleri görmek isteyenlere, günümüze kadar eski dönemden gelen eserleriyle unutulmaz bir yolculuğa götürüyor.

Bilecik Gezilecek Yerler: Bilecik’te Nereler Gezilir?

Ertuğrul Gazi Türbesi: Bilecik zaten türbeleri ile ünlüdür ve ilk olarak Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Türbe, Söğüt ilçesine oldukça yakındır, Osman Bey tarafından edinilen bilgilere göre inşa ettirilmiştir. Restoresi ise 2. Abdülhamit döneminde edilmiştir.

Atatürk Köşkü: Atatürk Köşkü sivil mimarinin en güzel örneklerinden biridir. 25 km Bozüyük ilçesine uzaklıktadır. Atatürk Köşkü’ne Bilecik tatilinizde gidebilir, gezebilir ve bol bol burada dinlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Çelebi Sultan Mehmet Camii: Sağlamlığını 1420 yılından beri koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii ismini banisinden alır. Cami, Bilecik Söğüt ilçesinde bulunuyor ve 12 kubbesi vardır. bu tarihi camiyi Bilecik gezisinde ziyaret edebilirsiniz.

Kaymakam Çeşmesi: Kaymakam Çeşmesi, şehrin tarihine tanıklık eden eserlerden biridir. 1919 yılında inşa edilmiştir ve Söğüt ilçesinde bulunur. Bunun yanı sıra Osmanlı mimarisinin son örnekleri arasında yer alır.

Birbirinden güzel Bilecik tarihi mekanları gezerken birbirinden güzel yaylalarını gezmeyi de unutmayın. Pelit Özü Göleti, Uzunçam Yaylası, Türbin Mesire Yeri, Kınık Şelalesi şehrin yeşil alanlarını meyana getirmekte ve huzurlu saatleri misafirlerine sunmaktadır.
Bilecikte Gezilecek Yerler: Bilecik’in Tarihi Yerleri

Kaymakam Çeşmesi: Kaymakam Çeşmesi estetik bir görünüme sahiptir, Bilecik Söğüt’te bulunur. İnşası 1914 yılında olmuştur ve Sait Bey banisidir. O dönemlerde Sait Bey Söğüt’te kaymakamlık yapmıştır.

Neo-Klasik tarzda kaymakam çeşmesi yapılmıştır. Çevresine yalaklar yapılırken dış yüzü dilimli vazodur. Dikkat çekici detaylar arasında yatakların yanındaki kabartma yıldız motifleri vardır. günümüze kadar çeşmenin kitabesi gelmiştir. Her yüzünde ayrı kitabeler yer alır.

Kaymakam Çeşmesi’ni Bilecik tatilinizde görmek için kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Çelebi Sultan Mehmet Camii ve Ertuğrul Gazi Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bilecik Müzesi: Hizmet vermeye 2007 yılından bu yana devam eden Bilecik Müzesi, şehir merkezinde olmasından dolayı ulaşım yolu oldukça kolaydır.

Etnografik ve arkeolojik eserler müzede sergilenmektedir. Müze binası da tescili bir tarihi yapıdır. III. Selim döneminde yapı inşa edilmiştir. İlk yapıldığı yıllarda karakol, sonraki dönemlerde de hapishane olarak kullanılmıştır. Müze göreviyle günümüzde de varlığına devam etmektedir.

Bilecik Müzesi’nin diğer müzelerden farklı bir özelliği vardır. sadece burası bir müze değil, aynı zamanda bilimsel çalışmaların yapılabileceği bir müzedir. Müzeyi Bilecik tatilinizde gezmeyi unutmayın.

Kınık Şelalesi: Sahip olduğu müzeleriyle, şehitlikleriyle, mesire yerleri ile Bilecik, gezginler için uzun bir keşif noktasıdır. Sizlere Bilecik’te gezdiğiniz her yer farklı bir atmosfer sunacaktır. Bilecik’e eğer yakın bir zamanda yolculuk planı yapıyorsanız gezi noktasına Kınık Şelalesi’ni de dahil etmenizi öneririz.Kınık Şelalesi doğanın benzersiz atmosferi ile bütünleşirken merkez ilçeye bağlı ve aynı adı taşıdığı Kınık Köyü’nde yer alıyor. Yaklaşık 24 km Bilecik il merkezine bağlı bir uzaklıkta bulunuyor. Kınık Şelalesi’ne Bilecik gezinizde biraz dinlenmek, belki küçük bir piknik yapmak ya da küçük yürüyüşlerle doğanın içerisinde kaybolmak isterseniz muhakkak uğramalısınız.

Çelebi Sultan Mehmet Camii: Sağlamlığını XIV. Yüzyıldan bu yana koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii Bilecik’te yer almaktadır. Bilecik Söğüt’te bulunan Hükümet Konağı’nın hemen karşısında bulunmaktadır.

Kareye yakın dikdörtgen planlı olarak Çelebi Sultan Mehmet Camii inşa edilmiştir. Orijinalliğini minaresi hala korumaktadır. Birçok onarımdan günümüze kadar geçen camii, II. Abdülhamit devrinde son görünümünü almıştır.

Çelebi Sultan Mehmet Camii’ni Bilecik Söğüt gezinizde ziyaret edeceğiniz güne Ertuğrul Gazi Türbesi’ni de dahil edebilirsiniz.

Uzunçam Yaylası: Uzunçam Yaylası, Bilecik’te Pazaryeri ilçesine 14 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hem doğanın içinde keşifler yapabileceğiniz hem de piknik yapabileceğiniz bir noktadır.

Yaylaya çıkan yolun çok bozuk olduğu konusunda hemen uyaralım. Araçla çıkarken zorlanabilirsiniz. Ancak güzel bir tabiat manzarası Uzunçam Yaylası’na vardığınızda sizleri karşılayacaktır. Tuvalet ve piknik masası yaylada bulunmuyor. Yani günübirlik geziler için daha çok idealdir. Yine de birkaç gün kalmak ve gitmek isterseniz kamp kurabilirsiniz.

Uzunçam Yaylası’nı Bilecik gezinizde mutlaka görmelisiniz. Şehrin tabi tarihi değerlerini de ziyaret edebilirsiniz. Kaymakam Çeşmesi, Gazi türbesi, Çelebi Sultan Mehmet Camii şehrin tarihine ışık tutan yapılardan birkaçıdır.
Dursun Fakih Türbesi: Dursun Fakih Türbesi Bilecik’in Söğüt ilçesinde yatan Dursun Fakih, Şeyh Edebali’nin damadıdır.

Dursun Fakih aynı zamanda Osman Bey’in bacanağıdır, savaşlara ve fetihlere Osman Bey ile birlikte katılmış olup, ilk Osmanlı Devleti’nin kadısı olma özelliğini taşımaktadır.

Dursun Fakih’in Karaman’lı olduğu bilinir ve mezarı ölümünün ardından Bilecik Söğüt’te türbeye çevrilmiştir.

Bu Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü topraklarda zaman geçirmek ve Dursun Fakih Türbesi’ni ziyaret etmek mistik bir atmosferin içine sizleri çekecektir.

Şeyh Edebali Türbesi: Şeyh Edebali, Osman Gazi’nin kayın babası ve aynı zamanda da hocasıdır. İslam hukukunda hadis, tefsir konusunda uzmanlaşmış bir Ahi şeyhidir.

Şeyh Ebedali Osmanlı’nı kuruluş dönemlerinde yaşamıştır ve Kırşehir doğumludur. Doğduğu yerde ilk eğitimine başlamış ve eğitimine Şam’da devam etmiştir. Şeyh Edebali Türbesi’nin mimari yapısı oldukça mütevazıdır. Türbenin içinde kızı ve eşinin de sandukuları bulunmaktadır. Ertuğrul Gazi Türbesi ve Dursun Fakih Türbesi’ni Bilecik geziniz sırasında ziyaret etmeyi unutmayın.

Metristepe Zafer Anıtı: Metristepe Zafer Anıtı, Bilecik-Bozüyük’te bulunur ve İnönü Savaşları’nın kazanıldığı bölgeye yapılmıştır.

Anıt, savaşta şehit düşen askerlerimizin anısına yapılmıştır, yüksekliği 24 m olup, yapımında da betonarme kullanılmıştır. Savaştaki birlikler ve komutanlarla ilgili bilgiler Metristepe Zafer Anıtı’nın üzerindeki rölyeflerde vardır. her yıl 1 Nisan’da anıtın önünde anma törenleri yapılmaktadır.

İnönü Şehitliği: İnönü Şehitliği, Bilecik’in anlamlı ziyaret durakları arasındadır. Bilecik’in Bozüyük ilçesi Akpınar Köyü sınırları içerisinde yer alır.

844 mezar, İnönü Savaşları’nın geçtiği bir cephede bulunur. Türk Bayrakları her mezarın ayakuçlarında vardır. 1930 yılında şehitliğin yapımına başlanmış olup, Milli Savunma Bakanlığı’nın öncülüğünde de yapımı tamamlanmıştır. Mermerden yapılmış bir anıt şehitliğin tam ortasında bulunmaktadır.

Bilecik gezi listenize İnönü Şehitliği’ni ekleyebilirsiniz.Ertuğrul Gazi Türbesi: Ertuğrul Gazi’nin türbesi, Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunur, önce oğlu Osman Bey tarafından açık mezar olarak yapılmıştır.

Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi’nin mezarı I. Mehmet Çelebi tarafından daha sonra türbe halini almıştır. 13. yüzyıl sonlarında şu an ki türbenin yapımı olmuş olsa da kesin tarihi bilinmemektedir. 1757 yılında I. Mehmet Çelebi’den sonra III. Mustafa ve daha sonra 1886 yılında da II. Abdülhamit tarafından onarılmış ve yenilenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi’ni II. Abdülhamit onarırken türbenin yanına bir de çeşme eklemiştir. 93 yaşında 1281 yılında vefat eden Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret ettiğinizde Osmanlı’nın kuruluş dönemini ve yüzlerce yıllık tarihini kitaplarda okuduğunuzdan daha fazlasını yaşayacaksınız. Dursun Fakih Türbesi’ni de Bilecik geziniz sırasında ziyaret etmeyi unutmayın.

Türbin Mesire Yeri: Türbin Mesire Yeri Bilecik’in piknik ve dinlenme alanlarından biridir. Ulaşım açısından da oldukça rahat bir noktadadır. 7 km’lik Bozüyük ilçesine mesafede yer alır.

Havası alabildiğine yeşillik ve bol oksijenlidir. Burada piknik yapıp doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu bölgede son zamanlarda çalışmalar yapılmıştır ve ziyaretçi sayısında buna bağlı olarak artış olmuştur.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Çelebi Sultan Mehmet Camii ve Kaymakam Çeşmesi gibi şehrin tarihi dokularını ziyaret edip doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Söğüt Müzesi: Söğüt Müzesi Bilecik’te bulunur. Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde Kayhan Mahallesi’ne bulunmaktadır. Etnografik ve arkeolojik eserler müzede sergilenmektedir.

Çevre köylerde müze kurulmadan önce araştırmalar yapılmış ve sergiye konulmak üzere halktan eşyalar alınmıştır. Hizmet vermeye 1981 yılından beri devam etmektedir. Tek bir salon Söğüt Müzesi’nde bulunmaktadır. Mimarisi de çadır şeklini andırır. Tartı aletleri, arkeolojik eserler ve Osmanlı Çini örnekleri müzede sergilenen eserler arasında bulunur. Etnografik eserler de görmek mümkündür.

Yolunuz Bilecik’e düşerse mutlaka Söğüt Müzesi’ni görmelisiniz. Sizin için Bilecik Müzesi’de farklı arkeolojik eserler görebileceğiniz bir gezi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.