Bodrum Gezilecek Yerler: Bodrumda Nereye Gidilir?

Bodrum Gezilecek Yerler Listesi: “Bodrumda Nereye Gidilir?” diye merak edenler için dolu dolu bir liste hazırladık. Bodrumda gezilecek görülecek yerler, Bodrumun doğal güzellikleri, Bodrumdaki tarihi yerler, Bodrum plajları ve koyları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bodrum Gezilecek Yerler: Bodrumda Nereye Gidilir?

İasos antik kenti: İasos antik kenti, Milas’a 28 km mesafede bulunur. Bir yarımadada kurulmuştur ve tarihte küçük bir yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Kent, Bafa Gölü çevresinde kurulmuştur, M’ilen zamanında Argos’tan gelen topluluk tarafından kurulduğu esnada bir adaymış. Alüvyonların buraya dolması nedeni ile yarımada halini almıştır.

Geçmişi M.Ö. 3 binli yıllara dayanan İasos antik kenti, önemli kalıntıların yer aldığı yarımada üzerindedir. Su kemerleri, balık pazarı ve büyük suru da yarımadanın dışında bulunan tarihi kalıntılar arasındadır. Limanıyla, tiyatrosuyla, agorasıyla ve balık pazarı ile yapboz parçalarının tamamlandığı antik kenti tarihin her yapısında farklı hikayeler barındırır.

O dönemlerde bir hikayesine göre; Iassos’u bir müzisyen ziyaret eder ve iassos için burada bir resital verir. Balık pazarının resital sırasında açıldığını haber veren bir çan çalmaya başlar. Resitali orada dinleyen kalabalık kulaklarını kapatarak dışarıya çıkar. Sadece aralarında yaşlı bir adam sonuna kadar resitali dinlemiştir. Yaşlı adamın yanına müzisyen gelerek ‘Bana verdiğiniz onurdan ve sanatıma göstermiş olduğunuz saygıdan dolayı teşekkür etmeliyim efendim, çünkü herkes çanın sesini duyunca aceleyle gitti’ demiş. Birden yaşlı adam ‘ Nee çanın çaldığını mı söylediniz?’ deyince, ‘Evet, neden?’ diye sormuş müzisyen. Yaşlı adam bu sorunun karşılığında ‘O zaman müsaadenizle’ diyerek oradan ayrılmış.
Birçok daha hikayesi var bunun. Hala dinlemek isteyen herkes için ayaktadır. Bir tatil bölgesine özellikle yakın olmasına rağmen bu antik kent hala bilinmez. Siz de ilk keşfedenlerden olabilirsiniz.

Sandima köyü: Sandima köyü, Yalıkavak’ın ilk yerleşim yerlerinden biridir ve Muğla ilinde bulunur.

Eski Bodrum yarımadasının havası ve kokusunu alabileceğiniz nadir yerlerdendir. Yalıkavak’ın tam olarak tepesinde yer alan Sandima köyü, terkedilmiş bir durumdadır. Denizi her noktasından görebilen köy, terkedilmiş de olsa bir ressam ve heykeltıraş çifti şu an burayı kendilerine yaşam alanı olarak seçmişlerdir. Ayrıca bir kafe ve sanat galerisi kurmuşlardır.

Sandima Köyü, yalnızca unutulmuş yerleri keşfetmek isteyenlerin uğrak yeridir ve yüzyıl evveline kadar önemli bir merkez konumundaydı. Evleri yıkık dökük olsa da eski sağlamlığı kalmasa da tarihi kokusunu kaybetmemiştir. Hayalinizin tatilini Bodrum’da yaşarken çok şey keşfedeceğiniz Sandima köyünü ziyaret edebilirsiniz. Deniz görülen her noktasıyla ve muhteşem havasıyla mest olacaksınız.

Bağla koyu: Bağla koyu, Bodrum’un birbirinden güzel koylarından biridir. Ayrıca bölgede en çok tercih edilen noktalar arasındadır. 14 km Bodrum merkeze uzaklığı olup, yazın tadını çıkarabileceğiniz Bağla koyu tatilcilerin doğal güzelliği ile beğenisini kazanıyor. Bağla koyunda Bodrum’da geçirebileceğiniz günlerde mutlaka vakit geçirmelisiniz.

Sizleri Bodrum’da eğlenceli bir gece hayatı da bekliyor olacak.Karakaya köyü: Karakaya köyü, Bodrum’un en sessiz ve doğallığı bozulmamış Bodrum beldelerinden biridir. Gümüşlük’ün Karakaya köyü, tam tepesinde bulunur, büyük bir kaya yamacına sırtını dayamış iki-üç katlı eski Rum taş evlerden şirin mi şirin köy ve Bodrum geziniz esnasında görmeden geçmemeniz gereken bir yerdir.

350 m yükseklikte bahsi geçen evler yer almaktadır. Gümüşlük Koyu’na tamamı hakim bir tepede, kaya oyuğuna gizlenmişçesine sanki bizlerle saklambaç oynuyorlar. Karakaya köyü, 35 haneden oluşur ve nüfus mübadelesi sonrasında terk edilmiştir.

Yeni yeni şimdilerde yerleşimlerle birlikte hareketlilik kazanan Karakaya köyü, Bodrum ve hatta ülkemizdeki en güzel günbatımı manzarasına sahip olan önemli noktalardan biridir.

Yolunuz eğer bir gün Bodrum’un eşsiz beldesi Gümüşlük’e düşerse günbatımını burada seyretmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Tuzla kuş cenneti: Tuzla kuş cenneti, Bodrum’a 25 km mesafede bulunur. Tatlı suyla Ege Denizi’nin birleştiği, keşfedilmemiş bir doğa harikasıdır. Hemen Bodrum’un yanı başındaki Bargilya Antik Kenti yakınlarında, zeytin ağaçları ile çevresi kaplı bir bölgede bulunur.
Toplam Tuzla Kuş Cenneti’nde 125 çeşit kuş türü bulunmaktadır ve beslenme ihtiyaçlarını bu kuşlar Tuzla Gölü’nden karşılar. Flamingolar ise bölgenin en popüler canlı türüdür.

Belli mevsim dönemlerinde Tuzla kuş cenneti, gözlemcilerin akınına uğrar. Özellikle de Kasım ayı ve Nisan aylarında kuşların meydana getirdiği dans şöleni hakikaten görülmeye değerdir.

Neşe ve huzuru bir arada bulabileceğiniz Tuzla kuş cennetini mutlaka Bodrum’a giderseniz görmelisiniz.

Bodrum yel değirmenleri: Antik dönemlere kadar tarihi inen ve Ortaçağ döneminde özellikle yoğun olarak kullanılmıştır. Bodrum, günümüzde yel değirmenlerinin bulunduğu bölgelerden biridir. özellikle turistlerin yaz aylarında ilgi gösterdiği Bodrum, tarihi kalıntıları arasında yel değirmenleri de bulunur. Bodrum ve Gümbet koylarının tepesinde Bodrum yel değirmenleri yer alır. Yel değirmenleri burada 18. yüzyılda inşa edilmiş olup, 1970’li yıllara kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Apostol Kilisesi, Bargilya,Akvaryum Koyu, Fener Plajı, Bitez Plajı
Adnasa Antik Kenti, İassos, Hüseyin Burnu Feneri, Aspat Koyu
Cennet Koyu, Venedik Kalesi, Myndos Antik Kenti, Camel Beach, Kültür Merkezi
Turgutreis Pazarı, Sualtı Müzesi, Zeki Müren Müzesi, Barlar Sokağı, Karaincir Koyu, Gökova Körfezi  
Pedasa, Antik Tiyatro, Osmanlı Tersanesi, Gümbet, Bodrum Kalesi, Mindos Kapısı
Sandima Köyü, Karakaya Köyü, Bağla Koyu, Tuzla Kuş Cenneti, Yel Değirmenleri
Karaada, Günbatımı Plajı, Harikarnas Mozolesi, Kadıkalesi Plajı
Bodrum’un En Güzel Plajları

1 2 3 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.