Bodrumun İklimi Nasıldır? Bodrumun Coğrafi Konumu ve İklimi

Akdeniz ve Ege’nin en güzel karışımı olarak Bodrum İklimi karşımıza çıkar. Yazları sıcak, kış ayları ılıman, nem minimum düzeyde ve yılın 300 günden fazlası güneş ışığını almaktadır. Mayıs ile Ekim ayı arasında güneşlenmeyi sevenler günün 12 saati boyunca güneşin tadını çıkarabilir.

Bodrumun İklimi Nasıldır? Bodrumun Mevsimlere Göre İklim Özellikleri

Ege ve Akdeniz iklimlerinin iklim itibari ile sentezinden oluşan bir özelliği vardır. Yarımada olarak da mikroklima özelliğe sahiptir. Nem oranı kış aylarında da oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları da oldukça ılık ve yağışlıdır.

Bodrum yazın neredeyse yağmursuz geçer.
Sıcaklık yazın 30 derecenin üzerine çıkmasına rağmen ılık esen rüzgarlardan ötürü bunaltıcı değildir. Yıldızların aydınlattığı ılık gecelerde Bodrum havası, açık terasınızda ve keyifli akşamlar için idealdir. Ayrıca yüzme, su sporlarının tümü ve dalma içinde hava oldukça idealdir. Yazın deniz suyu sıcaklığı 25 dereceye kadar çıkmaktadır.

Bodrum’u sonbahar da ziyaret etmek için mükemmel bir mevsimdir.

İlkbahar Bodrum da çiçek açan bitkilerin ve ağaçların yemyeşil bir halı gibi kaplandığı dağlarda yürüyüş yapmak için idealdir. Bodrum’u Sonbahar’da ziyaret etmek için mükemmel bir mevsimdir. Hava sonbaharda tıpkı ilkbaharda olduğu gibidir. Hala Bodrum canlıdır ancak turist yoğunluğu çok daha azdır. Tarihi yerleri gezmek ve Bodrum’un ünlü ahşap yapımı tekne yarışlarını izlemek için hava mükemmeldir.

Kış Bodrum’da biraz yağışlı geçer ancak hava sıcaklığı uygun derecededir.

Kış güneşi bolca mevcuttur. Don ve kar olayı yaşanmaz. Günün 5-6 saati güneşli geçer ve hava sıcaklığı ortalama 18 derece civarında seyreder. Hiç neredeyse kış yaşanmaz denilebilir. Bodrum da golf tutkunları için tüm yıl boyunca olduğu gibi kış mevsimi de oldukça ideal bir mevsimdir.

Bodrumun Coğrafi Konumu

Muğla iline bağlı Bodrum, Ege bölgesinde yer alır. Doğu ve kuzey doğusunda Milas, kuzeybatı, batı ve güneyinde de Ege denizi ile çevrilidir. Kuzeyde ilçe Güllük, güneyde de Gökova körfezi arasında bir yarımada üzerinde bulunur. İlçenin toprakları engebeli, kıyıları çok girintili çıkıntılı, iç kesimleri ovalık, toprak yapısı itibari ile de çok fazla kalker içerikli alanlardan meydana gelir. İlçe topraklarını yaran, Pazar Dağları engebelendirmektedir. Yaran Dağı, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır. İlçenin doğu-orta kısmında bulunur. Batıya doğru bu dağ açılarak 690 m yüksekliğindeki Pazar Dağı’nı oluşturur.Doğrudan denize ilçenin kıyı şeridinde açılan, iç kesimlerinde de küçük havzalar oluşturan çöküntü alanları ve bunlara bağlı vadiler bulunur. Akarsuların, vadi ve çöküntü alanlarında taşıdığı alüvyonların meydana getirdiği ovalar yer almaktadır. Bitez Ovası, Karaova Ovası ve Akçaalan Ovası bunların başlıcalarıdır. Güneyde ilçe kıyıları oldukça düzgün olup, güneybatı, batı ve kuzeyde girintili, çıkıntılı bir görünümdedir. Çakal Adası, Karaada olmak üzere ilçe sınırları içerisinde birçok irili ufaklı ada yer almaktadır. İlçede belli bir akarsu bulunmaz. Mumcular Beldesi’nde yer alan Sulama Göleti, sulama ve içme suyu olarak kullanılmaktadır. 174 km ilçenin kıyı uzunluğu bulunmaktadır. 115 km il merkezine uzaklıkta bulunan ilçenin yüzölçümü 557 km2 olup nüfusu da toplamda 56.400’dür.

Bodrum’un Bitki Örtüsü

Çok belirgin bir şekilde ilçenin bitki örtüsü ikiye ayrılmıştır. Bitki örtüsü Bodrum-Milas karayolunun batısında bulunan kısımda yer yer çalılık ve fundalıklarla dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda bulunan kısım yapraklı kızılçam, palamut, meşe, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçları ile kaplıdır. İlçenin %61,3’ü ormanlarla kaplıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.