Dalaman’da Tatil: Dalamanda Gezilecek Yerler ve Dalaman Koyları

Nedense tatil rotalarında Dalaman, yalnızca bir aktarma noktası gibi algılanır. Oysa yeşil ve mavinin en güzel tonlarını içerisinde barındıran Dalaman, tam bir tatil cennetidir. Popüler destinasyonların Dalaman adı başında gelen Göcek koyu ile neredeyse bir anılırç Göcek’i Dalaman koyları içinde böylesine popüler kılan, Göcek Yat Limanı, yat sahipleri ve tekne tutkunlarının en önem verdikleri adreslerden biri oluşudur. Gelişmiş alt yapısı, görkemli tabiatı, lüks seçenekleri, kaliteli hizmet anlayışı ile dikkat çeken Göcek’in yanı sıra Dalaman’ı özel kılacak bir çok koy vardır. Akbükü, Kurşunlu, Gobun, Boynuzbökü ve SArsila koyları Göcek kadar en az büyüleyici güzelliklere sahiptir.
Tarihi rotalar

Dalaman’a rotanızı çevirmeyi ve tatilinizi Dalaman’da geçirmeyi planlıyorsanız çevre keşif gezilerine mutlaka çıkmanızı öneririm. Türkiye’nin Dalaman tatilinde saklı kalmış güzelliklerine ve tabiatın bahşettiği mucizevi özelliklerine tanık olma şansını yakalayabilirsiniz. kesinlikle görülmesi gereken doğal güzelliklerin yanında Dalaman’da yaşamış eski medeniyet ve uygarlıklara ait kalıntılara da rastlayacaksınız. Çok sayıda Kayra ve Likya dönemlerinden kalma kaya mezarı ve diğer antik kalıntıları Dalaman’ın güneyinde bulunan Kapıdağı yarımadası kıyıları ile Dalaman’ın kuzey doğusunda konumlanan Kayadibi, Çöymen, Kavacık, Gürleyik, Bozbel köylerinde görebilirsiniz.

Dalaman Çayı, İztuzu Plajı

Türkiye turizmi için Dalaman, önem arz eden birçok güzelliği ev sahipliği eder. Dünyanın 6. büyük plajı olarak kabul edilen İztuzu Dalaman’da bulunur. En önemli rafting parkurlarından biri de Dalaman Çayı’dır. Şifalı olduğuna inanılan Kapıkargın ve İncebel kükürtlü su kaynakları da Dalaman’dır. Yadsınamayacak kadar Dalaman’da tatil yapmak çok aktivite anlamına gelir. Ne denli deniz ve yat turizminin geliştiğinden en başında bahsettik. Mavi yolculuğa Dalaman da çıkmak da  ideal bir seçenektir. Sıralıbük koyu, Boynuzbükü, Sarsıla Koyu, Sıralıbük Limanı, Kapı Koyu, Küçük Sarsıla Koyu, Hamam koyu, Yavansu Koyu, Uzun Ali koyu, Domuz Koyu, Kapıdağ Yarımadaı ve Küçük Kapıdağ Yarımadası tekne gezisi yapmak için sadece elverişli rotalardan birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.