Egedeki En Güzel Köyler: Ege’nin Keşfedilmemiş Köyleri

Kimin Ege denilince aklına doğal ve tarihi güzellikler gelmez ki. Büyük turizm merkezleri daha çok biliniyor olsa da çok az bilinen doğa ile iç içe olan köyleri vardır. Sakinliği ve doğal yemekleri ne kadar özlediğinizi bu köylere gittiğinizde anlayacaksınız.

Ayrıca cebinizi de çoğu köy gezisi yormayacaktır. Bu köyleri o halde ilk fırsatta gezi rotanıza eklemenizde fayda vardır. Ege bölgesindeki en güzel köyler, Egenin en güzel köyleri için harika bir rehber hazırladık. İşte sizler için Ege’nin Keşfedilmemiş Köyleri Listesi:

Egedeki En Güzel Köyler: Ege’nin Keşfedilmemiş Köyleri

Şirince Köyü-Selçuk-İzmir: Kıyamet bile, o kadar güzel ki dokunmaya kıyamıyor. Dünyaya kendini 21 Aralık 2012’de duyuran köy inanılmaz bir ziyaret akınına uğruyor. Bu köy şaraplarıyla da ünlüdür. Ayrıca bu köyü gezdikten sonra çok yakınında bulunan Efes Antik Kenti de ziyaret edilebilir.

Adatepe Köyü-Çanakkale: Bu köy, bol bol çiçeklerle bezeli rengarenk pencereleri olan taş evlerle doludur. Hem göz zevkinize hitap ediyor hem de dinginlik verici bir atmosfere sahiptir.
Bademli Köyü-Dikili-İzmir: Bir başka İzmir’in cenneti andıran köyüdür. Gideceğiniz köyün eğer deniz kıyısında olmasını istiyorsanız berrak kumsallara sahip olan bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Çamlıbel Köyü-Edremit-Balıkesir: Balıkesir merkeze köy 109, Edremit’e de 17 km mesafede bulunur. Bol oksijene hasret kalanlar için gidip görülmesi tavsiye edilmekte, ne de olsa Kaz Dağları’nda olacaksınız. Kamp kurmak için ideal ortamları barındırıyor. Birkaç günlüğüne kalmak istemeyebilirsiniz. Sakın fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Birçok kareye girmeyi hak eden manzara ile karşılaşacaksınız.

İzmir Mordoğan ve Fok Balıkları

Mordoğan-Karaburun-İzmir: Özellikle Mordoğan Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve buradaki fok balığı mağaraları ve Ayı Balığı plajı, Ardıç Plajı, amatör balıkçılığı ve 70 çeşit mor çiçeği ile ünlüdür. Zaten Ege Denizi’ne kıyısı olup da sıradan bir yer olması düşünülemez.

Yeşilyurt Köyü-Muğla: Herkes tarafından Muğla’nın her karışının ayrı bir güzel olduğu bilinmektedir. Bunlardan biri de Yeşilyurt Köyü’dür. Tabi öne çıkan özellikleri de bulunmaktadır. İlginizi dokumacılık konusu çekiyorsa ziyaret etmeniz gereken köylerden biridir.

Doğanbey Köyü-Söke-Aydın: Gezilecek yerler listenizin üst sıralarına Eski Rum mimarisine ilginiz varsa ekleyebileceğiniz bir köydür. Doğal güzellikleri ile de mimarisine artı olarak ziyaretçileri çekmesini biliyor.

Fethiye’de Tarihi Bir Köy: Kayaköy

Kayaköy-Fethiye-Muğla: Köy, Yunanistan ile yapılan mübadele zamanlarında terkedilmiş ve yüzlerce taş ev bulunmaktadır. Ayrıca ilgi çekici bir ortama sahiplik etmektedir. Burada büyü adlı korku filmi de çekilmiştir. Bu köyde bunu bilerek bulunmak gezinize daha farklı bir hava katacaktır.Sığacık-Seferihisar-İzmir: Dünya’nın Seferihisar en sakin yerleşim birimleri arasında yer aldığını duymuş olmalısınız. Buralara gidip kafa dinlemek için sadece bu neden bile yeterli olsa gerek. Adımınızı atar atmaz burada bir daha geri dönmek istemeyebilirsiniz.

Mazıköy-Bodrum-Muğla: Mazıköy, doğanın bozulmadığı nadir yerlerden birisidir. Bir de deniz ve çam manzaralarına tarihi kalıntılar eşlik eder.

Kaynarpınar-Karaburun-İzmir: Manzaraya Kaynarpınar’ın yollarında bile doyacaksınız. Günbatımını özellikle izlemek için uygun manzaralardan birine sahiptir.

Mehmetalan Köyü-Edremit-Balıkesir: Doğayla kendinizi iç içe bulabileceğiniz, Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş şirin bir köydür.

Kapıkırı Köyü-Milas-Muğla: Doğal güzelliklerin yanında Bafa Gölü kıyısındaki bu küçük köyde tarihi güzellikler de bulunmaktadır. Kapkırı, gez gez bitmeyecek bir köydür.

Dalyanköy-Çeşme-İzmir: Cebinizden diğer köylere göre daha fazla para çıkacak olsa da bunu göze almaya değer bir ortamdır.

Koyunevi Köyü Sokakağzı Sahili-Aycacık-Çanakkale: Denizi kıyısı olan kendi halinde bir yer arıyorsanız Çanakkale’nin bu dinlendirici ortamı tam da size göre.
Kavacık Köyü-Karabağlar-İzmir: Kavacık, İzmir’in merkez köylerinden biridir. İzmirliler arasında Kavacık, üzüm festivali ile oldukça ünlüdür. Çok sayıda festival zamanında ziyaretçisi oluyor. Geçimini köy halkı da büyük ölçüde üzümcülükle sağlıyor. Yollarında bunun dışında sıkça dağ bisikletçilerini görmeniz mümkündür.

Deniz Tatili İçin Harika Bir Adres: Selimiye

Selimiye Köyü-Marmaris-Muğla: Bu köy denize sıfır konumuyla sıkça adından söz ettiriyor. Eskiden sadece küçük bir balıkçı köyü iken şimdilerde ise turizme hizmet eden bir köy halindedir. Egenin en güzel köyleri listemizde harika denizi ile Selimiye kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir adres…

Birgi-Ödemiş-İzmir: Eğer Osmanlı esintilerini görmek istiyorsanız rotanızda olması gereken bir yerleşim yeridir. Camileriyle, türbeleriyle, konaklarıyla göz dolduruyor. Ziyaretçi sayısı açısından da en meşhur köylerden biridir.

Güzelçamlı-Kuşadası-Aydın: Güzelçamlı, Kuşadası’nın önemli turistik bölgelerinden biridir. kıpır kıpır bir tatil yöresine yaz aylarında dönüşerek yeşil ve mavinin buluştuğu bir konumda ziyaretçilerini karşılıyor.

Kaplan Köyü-Tire-İzmir: Kaplan, Tire ilçesinin sırtını yasladığı dağda kurulmuştur. Size Küçük Menderes ovasının manzarasını sunmaktadır. Hem doğası hem de Osmanlı ve Bizans dönemi kalıntılarına rastlayabileceğiniz bir bölgedir. Çevre illerden aynı zamanda restoranları için birçok ziyaretçisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.