İstanbul Sokak Lezzetleri: İstanbul’un Sokak Yemekleri

İstanbul’da yiyebileceğiniz sokak lezzetlerinin bir listesini hazırladık.

İstanbul Sokak Lezzetleri: İstanbul’un Sokak Yemekleri

Mis Kokulu Balık Ekmek: Ara da bir Karaköy İskele Meydanı’nda yer alan balık ekmekçiye uğramalısınız. Eğer vaktiniz çok yoksa ve canınız da balık çektiyse niye olmasın dedirtecek bir alternatiftir. Ekmek arası balığın fiyatı ise 6 TL’dir. Yanına da biraz ileride bulunan büfeden bir içecek alabilirsiniz.

Kokoreç: Bir aralar Türk mutfağının yasaklı olmaya kadar varan yiyeceği kokoreç, birçoğumuz için steril ortamlarda hazırlandığında vazgeçilmez bir lezzet olmaya adaydır. Her yerde kokoreç yenmez tabi. Hele de tezgahtan alıyorsanız çok dikkat etmeniz gerekir. Beyoğlu ve Asmalı mescit civarlarında dolaşan ve Tepebaşı Flash TV binasının önüne genellikle arabasını park eden amcadan denemelisiniz. Bir çeyrek ekmek arası denk gelirse kendinize ısmarlayın.
Sokak poğaçası: Mutlaka hepimizin mahallesinden çocukken geçmiştir. Bu lezzeti özellikle de 80’lerin ve 90’ların çocukları iyi bilir. Sadesi de oldukça güzeldir ancak peynirli olanı daha bir favoridir. İçerisine yağ konulan her şeyin ekstradan güzel olduğu gibi bir lezzettir bu da. Sabahları hala Karaköy Namlı civarında satan bir tezgah var. Yolunuz bir sabah eğer kahvaltı etmeden oraya düşerse değerlendirmelisiniz.

Halka tatlı: Her ne kadar argo olsa da diğer adı kerhane tatlısıdır. Aslında tulumba tatlısının yuvarlak ve uzun versiyonudur. Herhalde talep fazla ki sık sık karşımıza bu tatlı birçok sokakta çıkıyor. Tulumbadan tat olarak da çok farklı sayılmaz.

Süt Mısır: Her köşe başında mevsimi gelince açılan yegane tezgahlardan biri de süt mısırdır. Genellikle haşlanmışı makbuldür ancak közlenmişi de sevenleri için bulunur. Son zamanlarda bir de bardakta süt mısır başladı biliyorsunuz. Koçan üzerinden yemektense tabi ki daha pratik. Üzerine sos, tereyağı ya da baharat ekleme imkanı olduğundan dolayı diğerine göre daha cazip gelebilir.

Gevrek Simit: Martılara simit atayım klişesinin başrolü de ‘içim kazındı hafif bir şeyler atıştırayım’ anılarının kahramanı da gevrek simittir. Tabi fırından yeni çıkmış hali ile ayrı bir çekici oluyor. Maalesef artık tüm simitler bir diğerinin aynısı, sıkıcı belediye arabaları… Karaköy’deki Karaköy simitçisini farklı olarak deneyebilirsiniz.

Bol Çeşit Kumpir: Patatesin her halini seviyorsanız, İstanbul’un en meşhur sokak lezzetlerinden kumpiri boş geçmeyin. Birçok restoranda günümüzde, büfede yapılıyor olsa da Ortaköy’ün girişinde yer alan sokak kumpircilerinde yapılanın tadı başka hiçbir yerde yok.. fiyatı da 10 TL…
Midye Dolma: İstanbul sokaklarında sık sık midye dolma rastlayabileceğiniz lezzetlerden biridir. tabi her yerde yenmez ama güzeli buldunuz mu da tadına doyum olmaz. Büyükçekmece sahilinde olan Pamuk Nine favorileriniz arasında olabilir. Balık pazarının girişindeki Beyoğlu müdavimleri için seyyar tezgahı tavsiye edebiliriz.

Kadınlar Pazarı: Tandır, büryan, Siirt yemekleri, dondurmalı irmik tatlısını sokakta yemek isterseniz Fatih’te bulunan Kadınlar Pazarı’na uğrayabilirsiniz. Bu yer et pazarı olarak da bilinir, Unkapanı İtfaiye Müzesi’nin hemen arkasında bulunur. Genellikle et yemeklerinin dışında Güneydoğu Bölgesi’ne has yöresel ürünler de satılmaktadır.

Pangaltı’nda Topik: Koluna taktığı camekan içinde Ergenekon Caddesi’nde topik satan bir Musa usta var. Muhakkak o civarın sakinleri denemişler, görmüşlerdir. O Kurtuluş, Pangaaltı ve Ergenekon Caddesi civarlarında uzun zamandır dolaşıp, meşhur Ermeni mezesi topik satar. Geleneksel mezeleri sevenler için önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.