İstanbul Sosyete Pazarları Hangi Gün Nerede Kuruluyor?

İstanbul’da kurulan sosyete pazarlarının listesini sizler için hazırladık. Hangi gün, nerede sosyete pazarı kuruluyor, sosyete pazarına nasıl gidilir? Sizlere hem nostalji, hem alışveriş için güzide mekanlar olan sosyete pazarlarını tanıtacağız.

İstanbul Sosyete Pazarları Hangi Gün Nerede Kuruluyor?

Kadıköy Pazarı, salı günleri kuruluyor… Şişli Feriköy Bomonti Antika ve Bit Pazarı ise pazar günleri kuruluyor. Burada ayrıca perşembe günleri organik ürünleri pazarı kurulduğunu da bilgi olarak aktaralım.  Erenköy sosyete pazarı, perşembe günleri kuruluyor. Beylikdüzü Beygah Pazarı ise perşembe ve cumartesi günleri kuruluyor.

KADIKÖY SALI PAZARI

Kadıköy Salı Pazarı İstanbul’un en eski pazarlarından biridir. nostalji ve alışveriş merakını bir arada yaşamak isteyenlerin uğrak noktalarından birisidir. Tarihi çok eskilere dayanır, yalnızca Pazar yeri olarak değil, ip cambazlarının da gösteri yapıp, mesire alanı olarak insanların kullanıldığını da öğreniyoruz. Pazar, Kadıköy Kuşdili’nde yer alırken daha sonra belediye meclisinin kararı ile farklı bir yere taşındı. Pazara olan ilginin çok fazla olması bu taşınmanın nedeniydi. Mahalle sakinlerinin rahatsızlık duyması, Pazar alanında yaşanan trafik ve park sorunu… şu anda tarihi Kadıköy Salı Pazarı Kadıköy’ün Fikirtepe taraflarında yer alıyor. Lakin hiç yerinden gocunmamış, tarihinde yine yaşanan alışveriş heyecanı ve deneyimini fazlası ile sunuyor.Salı ve Cuma günleri Kadıköy Salı Pazarı kuruluyor. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı olarak Salı günleri açılıyor. Cuma ise asıl alışverişin olduğu gündür. Çanta ve tekstil malzemelerinin sudan ucuza alıcı bulduğu zamanda, birbirinden farklı kumaşların satıldığı, daha çok tarihi esintilere rastlıyorsunuz. 20 hatta 30 senelik, pazarda esnaflık yapanlar var. Tarihi Salı pazarından rızkını ve ekmeğini kazandıklarını anlatıyorlar. Elbette Anadolu yakasından başlıyor en çok ilgi. İstanbul’da Avrupa yakasından gelenler çok fazla değil. Ancak mobilyalarına nostaljik aksesuar takmak isteyenler ve ucuza kumaş bulmak isteyenler, tarihi Kadıköy Salı Pazarını ilk olarak ziyaret ediyor.

Bit pazarına, eskiye rağbet olsaydı nur yağardı diye bir sözümüz vardır. bu söz her ne kadar, eskiye meyil olmadığı konusunda işlese de nurun yağabileceğini de inkar etmiyor. Kadıköy Salı Pazarına biz eskiye olan rağbetle nur yağdığına şahit olduk. Eski aksesuar, klasik eşyalar ve süslere olan hayranlığı herkesin, nurun yüzlerinde bir parçası olan tebessümü halk ediyor. Tarihi mekanın olduğunu pazarda bulunanların çoğunun anlayabilirsiniz. Sadeliği, günümüzün modern hayatı içerisinde bunalmış ve özleyen, alçak gönüllülük ve samimiyeti şiar edinmiş kişiler, eskide bu erdemli vasıfların var olduğuna kanaat getirmiştir. Kadıköy Salı Pazarında, tüketim kültürü içerisinde bocalayan ve vicdanını aşan bir eğlence içerisinde dünyanın acı gerçeklerini unutan kişilerden farklı insanların olduklarını görebilirsiniz.

Daha çok edebi kitapların, eski kitapları satan esnaftan talep edilmesi, gönülleri eskinin hoş ve nahoş eden dize ve cümleleriyle sarhoş olmak isteyenlerin fazlalığından kaynaklanıyor. Birçok tespiti siz kendinize göre yapabilirsiniz. Sizi her tezgahta ayrı bir hayat ve tarihten bir kesit bekliyor. Bu pazarda ucuzluk bolluk mevsimi gibi her yeri sarmış. Bu pazarda, modern hayatın sunmuş olduğu alışılagelmiş tüketim zincirinin kırıldığı nokta yer alıyor.

Kadıköy Salı Pazarına Nasıl Gidilir?

Pazarın yeri Kadıköy meclisi tarafından alınan karar neticesinde Kuşdili civarından taşındı. Ulaşmak buraya daha kolaydı ancak pazarın bazı nedenlerden dolayı daha geniş ve daha sorunsuz bir yere taşınması gerekiyordu. Bugünkü yeri de bu anlamda hoş ve güzel. Evvela gitmek isteyenler Kadıköy’e ulaşmalı. Pazara, Kadıköy meydanında bulunan Fikirtepe yönüne giden mavi minibüslere binildiğinde ulaşabilirsiniz. Yön metrobüs kullanarak gitmek isteyenlere ise Uzunçayır durağıdır. Bu mevkide inip kalabalığı takip ederek ulaşabilirsiniz.

FERİKÖY ANTİKA VE BİT PAZARI

Belli başlı İstanbul şehrinin yerlerinde meşhur olan pazarlar bulunur. Feriköy Antika Pazarı bu pazarlardan en eskisi ve en meşhurlarındandır ve Şişli ilçesinde yer alır. Tarihi hakkında araştırmamıza rağmen herhangi bir bilgi bulamasak da en az Feriköy kadar eski bir Pazar yeri olduğunu biliyoruz. Tam olarak pazarın yeri Feriköy Bomonti’de yer alıyor. Bomonti İstanbul’un en eski semtlerinden biridir.

Nostalji pazarının da dolayısıyla İstanbul ilinin en eski pazarlarından biri olduğunu belirtmek doğru olur. İlk zamanlar Bomonti, sanayi bölgesi olarak gelişme göstermiş ancak sonraları sanayi bölgesi konumunu şehrin değişmesi ile birlikte kaybetmiştir. İsveçli Bomonti kardeşler tarafından ilk sanayi fabrikalarından yaptırılan Bomonti Bira Fabrikası’ndan (1890) adını almıştır.

Şunu belirtmeliyiz öncelikle; pazarın kurulduğu yerde İstanbul ilinin en büyük organik pazarı da aynı zamanda kuruluyor. Organik tarım ürünlerinin Perşembe günleri satışının yapıldığı alan, yıllardır aynı zamanda nostaljik ürünlerin satışının yapıldığı bir Pazar yerini ifade eder. Şehrin tarihine Şişli Belediyesi sahip çıkarak, Feriköy Nostalji pazarının her Pazar kurulmasını sağlıyor. Pazarı görmek için İstanbul ilinin her ilçesinden gelenler var. Yalnızca İstanbul’dan da değil, nostaljik ürün meraklıları Türkiye’nin her yerinden geliyor.Feriköy Antika Pazarında Neler Bulunuyor?

Pazar çok geniş bir alanda bulunuyor. Kapalı olması da havanın kötü olduğu zamanlarda birçok kişinin ziyaret etmesini sağlıyor. Nasıl, yüzlerce tezgahın üzerinde kurulan nostaljik ürünlerin bir araya toplandığını merak ediyorsunuz öncelikle. Daha sonra da belki ananenizin kullandığı ve sizin daha önce kullanmadığınız ürünleri keşfetmeye çıkıyorsunuz. Eğer yaşınız çok değilse bazı gördüğünüz ürünlerin ne işe yaradığını satıcıya sormanız gerekiyor.

Çoğu buraya gelen tayfalar nostaljik meraklısıdır. Her hafta ziyaret edip eli de boş dönmeyenler var. Ayrıca bazı malzeme alan kişiler, klasik bir dekorasyon tarzını evlerinde yansıtmak için buradan aksesuar aldıklarını söylüyorlar. Eski gazete, dergi, masa örtüleri, daktilo, lamba, süs eşyalarından aklınıza gelebilecek her türlü eşya var.

Plaklardan hala vazgeçemeyen insanların olduğunu öğreniyorsunuz pazarı gezerken. Bu mesajı plaklar satan tezgahtarın yüzünün gülmesinden anlayabiliyorsunuz. Yenide yaşayıp aynı zamanda eskinin de farkına varmayı isteyen insanların yeri bu Pazar diyorsunuz. Eskiler neydi, yeniler nereye vardı? Konusunda çok somut hayat verileri yaşamak isteyenler plaklardan alıyor. 45’lik müzikleri plakların yanında çalarken duyduğunuzda ‘vay be’ hissini yaşıyorsunuz. Bu işte eskinin mükemmel olduğunu düşündüğünüz bir an oluyor. Arası nostalji ile iyi olanlar bir an değil, eskiyi her an düşünerek yaşıyorlar. Feriköy Nostalji pazarı bu nedenle hala yaşıyor. Nostalji meraklıları oldukça da yaşayacağı ortadadır.
Feriköy Antika Pazarına Nasıl Gidilir?

Metro, metrobüs ve otobüsle Şişli ilçesine ulaşmak çok daha kolaydır. Şişli’ye ulaşım bakımından sıkıntı çekmeden ulaşabilirsiniz. 70KE numaralı, Eminönü’nde bulunan hat Feriköy’den geçmektedir.

Okmeydanı metrobüs durağına eğer geldiyseniz, 34G hattına bindiğinizde Feriköy’e ulaşabilirsiniz. Bomonti caddesini geçtiğiniz zaman Antika Pazarı karşınıza çıkacak. Şişli otoparkının hemen altında kurulmaktadır.

Bomonti caddesi üzerinden geçen Feriköy’e indiğinizde herhangi bir minibüse binmeniz Şişli otoparkına gelmenizi sağlar. Zaten Şişli kapalı otoparkı burada görürsünüz. Bina oldukça büyüktür. Pazar günleri hemen altında nostalji pazarı kurulur. Akşam 7 civarında Pazar kapanmaya başlar. Buna göre programınızı ayarlamaya çalışın.

ERENKÖY SOSYETE PAZARI

Erenköy Sosyete Pazarı, İstanbul’un en meşhur sosyete pazarlarından birisidir. Beylikdüzü Beygah pazarı kadar olmasa da bu pazarın da alanının geniş olduğunu belirtmek mümkün. İstanbul’un birçok ilçesinde sosyete pazarları kuruluyor fakat Erenköy sosyete pazarı kadar meşhur olanı bulunmuyor. Akın akın İstanbul’un her ilçesinden gelen misafirleri Pazar karşılıyor. Elbette meşhurluğunu pazarda satılan birbirinden değişik ve renkli süs eşyaları, tekstil ve dekorasyon ürünlerinden alıyor. Olabildiğince fiyatlar konusunda da ucuza kaçılmış diyebiliriz. Bu pazarda, lüks mağazalardan aldığınız etek, bluz ya da şapkalarınızı daha uygun fiyattan satın alabilirsiniz. Hem de orijinalini.

Bu pazarda ihracat fazlası mallar elden çok uygun fiyatlarda çıkartılıyor. Akşam sosyete pazarının ikindiye doğru giderseniz daha uygun fiyatlarına denk gelirsiniz. Akşama yakın tezgahtarlar daha da fiyatlarını düşürerek, malları ellerinden çıkarmak istiyorlar. Müşterilerin bu da işine yarıyor. Pazar öğlen vakitlerinde geldiğinizde büyük bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Kimisinin elinde fotoğraf makineleri, kimisinin elinde poşetler var. Herkes sizin anlayacağınız sosyete pazarına sadece alışveriş yapmak için gelmiyor. Tarihi ve meşhur olmuş pazarın bizim gibi sıcaklığını fotoğraflayanlar da var.

Her Şey Ucuz

Farklı bir dekoratif ahengi evinizde oluşturmak isteyebilirsiniz. Elbette bunun için ufak dokunuşlarla, büyük farklılıkları elde edemeyecek kimse yok. Erenköy Sosyete Pazarından dekoratif aksesuarları aldığınızda iki şeyi elde edersiniz. Hem evinizin dekoratif akışını ve görünümünü değiştirecek mükemmel aksesuarları hem de ucuzluğu… pazarda, klasik sevenler için nostalji kokan ürünler, modernlik ve lüks sevenler için rustik tasarımdaki sahiplerini bekliyor.Pazar tekstil ürünleri bakımından da oldukça gelişmiş. Çocuklar, gençler ve yaşlılar için ürün yelpazesi oldukça büyük. Modayı genelde takip edenler ve modaya uyumlu giyinenler buralardan hatta pazarlardan elbise alışverişi yapmazlar. Ancak meydana kendi modasını getirenler ya da kendine yakışanı moda bilen kişiler, elbise satan tezgahları Erenköy sosyete pazarında didik didik ediyorlar. Elbiseler zaten tezgaha yığılmış. Kendisine herkes uygun olanı koca tezgahta buluyor. Pirincin içerisinde tıpkı taş arar gibi. Bu konudaki hanımların yeteneklerini hayretle temaşa ediyoruz. Elden ele elbiseler dolaşarak, birinin beğendiğini diğeri de beğenip, onay veriyor.

Perşembe Günü

Birçok İstanbul ilçesinde pazarların kurulduğunu söyledik. Birçok bölgede Perşembe günü de sosyete pazarının kurulduğunu söylemek mümkündür ancak en fazla alışverişin döndüğü yer Erenköy sosyete pazarıdır. Bunu farazi bir şekilde söylemiyoruz. Alanın büyüklüğü de hesaba katıldığında öğlen vakitlerinde kalabalık oldukça fazla. Miting alanındaymış gibi kendinizi hayal edebilirsiniz. Bu kalabalığı yaşamak istemeyenler pazara sabah ya da ikindi vakitlerinde giriş yapabilirler.

Nasıl Gidilir?

Otobüs duraklarının bulunduğu son durağa Erenköy’e ulaştığınızda, pazara minibüs yolculuğuyla ulaşmanız mümkündür. Pazar, Erenköy ve Suadiye arasında işleyen minibüs hattının sağ tarafında kuruluyor. Bu nedenle Suadiye tarafına giden her minibüse binilir, pazara da kısa sürede ulaşabilirsiniz.

BEYLİKDÜZÜ BEYGAH PAZARI

Beylikdüzü beygah pazarı, Beylikdüzü Beylik pazarından sonra, İstanbul ve Beylikdüzü için en meşhur pazarlardan biridir. Pazara İstanbul ilinin ilçesinden birçok ziyaretçi geliyor. Sosyete pazarı olarak da bilinir. Kozmetik ürünler, tekstil ürünler ve dekoratif eşyadan birçoğu satılıyor. Alıcılara ürünlerin çok uygun fiyatlardan satılması, giderek pazarın popülerleşmesini sağlamış.

Beylikdüzü Beygah Pazarı Hangi Gün Kuruluyor?

Beylikdüzü Beygah Pazarı perşembe ve cumartesi günü kuruluyor.

Sosyete pazarı olarak bilinse de giderek hitap ettiği kitle olgunlaşıyor. Daha çok pazara 35 yaş üstü kadınlara hitap eden giysi ve aksesuarlar var. Zirveye oturan modayla birlikte tezgah kapatanlar var. Ancak eski canlılığını pazarın koruduğunu savunanlar da var.
Ünlü Markalar Var

Herhangi aklınıza gelebilecek en ünlü markaların ürünlerini, beygah pazarında bulabilirsiniz. Orijinal değil diye bir an baktığınızda düşünseniz de etiketinden orijinal olduğunu hemen anlıyorsunuz. Bu pazarda ünlü markaların ihracat fazlası satılıyor. Kozmetik ürünlerden, tekstil ve dekoratif ürünlere kadar. İşin güzel yanı ise bunların hiçbirinde defo ya da hasar bulunmuyor. Mağazasında pahalı olan ürünü bu pazarda uygun fiyata alabiliyorsunuz.

Beylikdüzü Beygah Pazarına Nasıl Gidilir?

Pazara, Beylikdüzü ilçesine geldiğinizde her mahalleden direkt minibüsler hareket ediyor. Avcılar tarafından gelenler ise Beylikdüzü seferi yapan otobüse binmelidir. Pazarı son durakta inince bulabilirler. Esenyurt ilçesinin sınırlarında Pazar yer alıyor. Pazarın yanından Esenyurt ilçesine giden otobüsler de geçiyor.

Mavi minibüslere otobüsü tercih etmeyenler binebilir. Pazara direkt hareket eden servisler bulunuyor. Ücretsiz belediyelerin servislerinin kullanılması da bir diğer tercihtir.

Beylikdüzü Beygah Pazarı Nerede?

Beygah Pazarı Esenyurt ilçesinde , Beylikdüzü’nde yer alır.

 

Son Yorumlar
  1. Selvi

    Feriköy Bomonti bit pazarı favorim… Orada harika ürünler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.