İstanbulda Nereler Gezilir? İstanbulda Nereler Gezilmeli?

İstanbulda gezilecek görülecek yerler listesi oluşturduk. İstanbulda görülmesi gereken doğal güzellikler ve tarihi yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Asya ve Avrupayı, boğaz ile birbirine bağlayan İstanbul, Türkiye’nin incisi adeta. Geçmişte
yaşamış, burada medeniyet kuran insanların bıraktıkları eserler hala dimdik ayakta durmaktadır. Dünyanın sayılı güzel ve büyük şehirlerinden biride İstanbul’dur. Ortaköy’deki Mecidiye camii, sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Görenleri büyüleyen bu cami’yi, Mimar Nigogos Balyan yapmıştır.

İstanbulda Gezilecek Görülecek Yerler: TARİHİ YARIMADA

İstanbul’da birçok imparatör hüküm sürmüştür. Hem Bizans hemde Osmanlının başkenti olmuştur. İstanbul Türkiyenin göz bebeğidir. Turizm başında gelen şehridir. İstanbul bir metropoldür. Türkiye’de medeniyetin merkezi İstanbul olmuştur. Tarihi çok eski olduğu için, yaşamış olan medeniyetlerden kalma birçok tarihi eseri barındırır. Burada yaşayan milletler bütün marifetlerini sergileyip günümüze değin ulaşan eserler bırakmışlardır. Yaptıkları eserler sanat ve kültürün yansımasını en güzel şekilde oluşturmuştur. Tarihi eserlerin en yoğun olduğu bölgelerin başında Sultanahmet gelir. Burada Osmanlı ve Bizans eserleri yoğundur. Bir tarafında Ayasofya, tam karşısında ise Sultanahmet camii vardır.
Yerebatan sarnıcı, Tarihi At Meydanı, Burmalı Sütun, Dikilitaş, Alman Çeşmesi, 3. Ahmet Çeşmesi dünyanın her tarafından gelen binlerce turist tarafından ziyaret edilir.
İstanbul’un, gururu Topkapı Sarayı’dır. Şimdi müze olarak kullanılan saray, o tarihlerde yüzyıllarca ağırlamış olduğu, yüzlerce sultan ve değerli insanların yorgunluğunu atmaya çalışıyor. Eminönünde, Mısır çarşısı, Tahtakale, Sirkeci garı, Tarihi postane, Rüstempaşa camii,Yeni camii, Sepetçiler kasrı bulunur.
Beyazıt Meydanı, Kapalı çarşı, Yangın kulesiyle milyonların akınına uğramaktadır. Süleymaniye camii, bütün bu tarihi eserlerin tam orta yerinde İstanbulu seyre dalmıştır, bu eseri Mimar Sinan yapmıştır. Kalfalık eseri olarak bilinir.

İstanbulda Gezilecek Yerler: HALİÇ

Altın Boynuz ismiylede bilinir Haliç. Eskiden öyle güzelmişki, tarihi eserlerin bir çoğu çevresinde bulunuyor. Sandal sefaları haliçte yapılıp, yürüyüşlerde kenarında yapılırmış.
Ama zamanla öyle çok kirlenmişki, eski halini bilenler bakmaya kıyamazmış. Balat ve Fener,Fener rum okulu, Demir Bulgar Kilisesi, Fener rum patrikhanesi görenlerin ilgisini çekmektedir. İstanbul’u çok sevmesiyle bilinen Piyer Loti’nin anısına tepeye ismini vermişlerdir. Bu tepeden haliç ayaklarınızın altında gibidir. Eyüp semtinde bir çok camii vardır. Karşıyaka’da bulunan, Rahmi Koç Sanayi müzesi, Aynalı Kavak Kasrı, Taş kızak tersanesi’ne girmek isteyenler, haliçte bulunan kayıkçılardan faydalanmalılar.

İstanbulda Gezilecek TARİHİ YERLER

İstanbul’da binlerce yıl yaşamış farklı uygarlıkların, hepsi eser bırakmıştır. Heryerden birşeyler çıkıyor karşınıza. Mesela İstiklal Caddesi, insanların akın akın gittiği bu yerde tarihi apartmanlar, hanlar, balo salonları, kiliseler, sinagoglar, pasajların olması, onları bura çekmektedir. Atatürk’ün ölmeden önceki son birkaç yılını geçirmiş olduğu Dolmabahçe saray’ı, Hezarfen’in uçmak için çıktığı Galata Kulesi, boğazın dahada güzel görünmesinde payı olan Ortaköy Camii, seyretmekten vazgeçemeyeceğiniz mekanlardır.
Galata, Karaköy, Tophane gibi tarihi semtler sayesinde İstanbul ışıl ışıl duruyor. Anadolu yakası, Avrupa yakasına göre sayıca daha azdır. Ama öylede olsa bu onun değerini eksiltmez.
Deniz’in ortasında duran Kız Kulesi varlığıyla büyülüyor seyredenleri. Dünyadaki belkide en güzel diyebileceğimiz Haydar Paşa garı, Kuleli askeri lisesi, Selimiye kışlası, yalılarıyla meşhur, Kandilli ile Kanlıca, camii’leriyle bilinen Üsküdar, İstanbul’un asya topraklarındaki zenginlikleri.İstanbulun Gezilecek DOĞAL ZENGİNLİKLERİ

İstanbul, üç tarafı denizle çevrili olan bir kentimiz. Bir tarafında Marmara, diğer tarafında Karadeniz tam ortasında boğaz olan, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da eskiden her tarafından denize girilirdi. Boğaz suları serinde olsa, akıntısıda olsa girilirdi buralardan denize, sahil müsaitti. Şimdi boğazın kıyısında deyil denize girmek, yürümek, oturmak için bile yer bulmak çok zor.
Deniz’e girebilmek için gidebileceğiniz yerler belli, Riva, Poyrazköy, Demirciköy ile Kilyos buralarda deniz keyfini çıkarabilirsiniz. İstanbul’da dört tane semt vardır ki bunlara kardeş semtler diyebiliriz. İki tanesi geçmiş yıllarda gümrük kapısı olarak kullanılmış olan, şimdilerin balıkçı semtlerinden Anadolu ve Rumeli Kavağı’dır.
Anadolu Kavağındaki, boğazı yükseklerden seyreden Yoros Kalesi ve karşı yakadaki balık lokantaları ünlenmiştir. İki taraftada bulunan küçük koylarda denize girilebiliyor, buralardan yararlanmak mümkün.
Diğer iki kardeş ise, Anadolu Feneri ile Rumeli Feneridir. Bunlar isimlerini seneledir boğazda bulunan fenerlerden almışlardır. Balıkçılığın bolca yapıldığı bu semtlerde deniz ruhu ön plana çıkmaktadır. İki semtte bu hallerini çok seviyorlar, senelerce hiç değişmeden istanbul’luların tercih yerleri oluyorlar.

İstanbul’da Gezilecek Yerler: ADALAR

İstanbul’da dokuz tane ada vardır. Ortak isimleri Prens adaları olan bu adalar, sırasıyla
Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Yassı, Sivri, Tavşan ve Kaşık adalarıdır.
Aya Yorgi, Büyükada’dadır.  Troçki’nin dört yıl yaşamış olduğu İzzet Paşa köşkü, Rum Yetimhanesi, Halikarnas balıkçısı cevat şakir’in, Fahrelnisa Zeyd ve Aliye Berger’in doğup büyümüş oldukları, babaları Şakir paşa’ya ait olan Konak adanın mimarisinin, Dil burnu ve Yörükali Plajı değerli yerleridir.
Heybeliada, uzaktan bakıldığında tıpkı bir heybeye benzer, bir vadinin ayırmış olduğu iki tepe bu görüntüyü yaratır. Heybeliada, adını buradan almıştır. Heybeliada’da çamlimanı ve değirmen burnu çok güzel yerlerdir. Terk-i Dünya Manastırı sessiz ve sakin görüntüsüyle akıllarda kalır. Rahmi Gürpınar, Ahmet Rasim ve İsmet İnönü’nün evleri müze haline getirilmiştir, Heybeliada’ya gelenler buraları gezebilirler.
Burgaz adasını Sait Faik’in adası olarak kabul edebiliriz. Kalpazankayası, Kedileri ve Balıkçılarıyla burgaz ada’sı gurur duyar.
Kınalıada, vapur iskelesinin kenarında bulunan plajıyla ünlüdür, denize girmek keyifli bir gün geçirmek isteyenler, burada deniz keyfi yapabilirler.
POLONEZKÖY
İstanbul’dan yarım saat uzakta bulunan Polonezköy, doğal güzelliği, temiz havası ve mevsimine göre renk alan bitki örtüsüyle, İstanbul’luların kaçamaklar yaparak, gezebilecekleri ender güzel yerlerden biridir. Kendine has özgün mimarisi, farklı kültürlerden gelen insanların yaşadığı ve değişik lezzetlerin sunulduğu, çok hoş bir yer olmuştur her zaman. Polonez köyde her ev bahçelidir, bu bahçelerde değişik meyve ağaçları ekilidir, bahçelerdeki ağaçlar ve gür ormanlarıyla Polonezköy oksijen bakımından hayli zengin bir yer. Yürüyüş yapmak isteyenlerin gürültüden uzakta sessiz patikalarda bu isteklerini gerçekleştirebilirler.
Osmanlı devletinin, çöküşe geçtiği zamanlarda Prusya, Avusturya ve Rusya tarafından Polonya işgal edilmişti. Özgürlüğüne düşkün olan Polonya halkı, bağımsızlıklarını tekrar elde edene kadar, önce Adamköy, sonra Adampol olarak adlandırdıkları bir köydür burası, geçici olarak buraya sığınmışlardır. Polonya, bağımsızlığını kazanalı çok oldu ama, halkın bir kısmı burada yaşamayı tercih etti. Burada hala kendi kültürlerini yaşatıp, bütün dünyadan ilgi görmesini sağladılar.
Polonezköy, İstanbul’un en çok sevilen tercih edilen yerlerinden birisidir, öylede kalmaya devam edecektir.

ATATÜRK ARBORETUMU

Arboretum’un anlamını ağaç laboratuvarı yada ağaç müzesi olarakta adlandırabiliriz. Çalı, odunsu bitkiler ve ağaçları tek tek dikkat ederek ve doğru bir şekilde etiketledikten sonra hepsinin bir arada yetiştirilip sergilendikleri yerlerdir. Atatürk Arboretumu doğayı insanlara tanıtma, ağaç sevgisini öğretme vede bilimsel incelemeler, araştırılmaların yapılması için kurulmuş olan bir yerdir. Sarıyer yakınlarında kurulmuş olan Atatürk Arboretumu’nda yamaçlar ve vadiler bulunmaktadır. Değişik türdeki bitkilerin yetiştirilmesinde çok uygun bir ortam hazırlıyor bu durum. Dört gölet, Topografik yapısındaki çeşitlilik ve Belgrat ormanının otsu ve odunsu olan doğal türleri içinde barındırıyor.
Atatürk Arboretumunun sınırlarının içinde tarihi kirazlı bend bulunmaktadır. Atatürk Arboretumu’nu gezenlerin, İstanbul ile Anadoluya ait olan türlerden olduğu gibi, çin su ladini, bataklık servisi, amerikan sığlası, kaliforniya su sediri ve japon şemsiye çamı gibi uzak ülkelere ait olan türleride görmeniz mümkündür. Bizlere onları görüp tanıyabilmemiz için olanak sağlamaktadır.ÇİLİNGOZ

İstanbul boğazının batısından yola çıkarak, Bulgaristan sınırına kadar uzanan kıyı şeridinde sadece merak edenleri ilgilendiren bir yer bulunmaktadır. Burası Çatalcadır. Yeşilin her renginin ve denizin muhteşem mavisinin bir arada olduğu yer, çatalca sahilidir. Çilingozun güzelliği ile birleşir. Sahil kilometrelerce uzunluktadır burada. Kumu ince denizi çok güzeldir. Hırçın bir denizdir karadeniz, etkilerini falezler üzerindeki fosilleşmiş deniz canlılarının kabukları ile göstermektedir.
Jeologlar ile coğrafyacılar falezler üzerinde araştırma yapar, ilgilenirler. Ancak bunlar herkesi heyecanlandıracak kadar etkili. Doğa Çilingoza çok cömert davranmış. Suyun içinde değişik yerlerde düzlükler bulunuyor, deniz mağaraları oluşmuş, alabalık tutkunlarının beline kadar girip balık avlayabilecekleri Çilingoz deresi’de burada. Bu küçük koyda doğanın yapabileceği bütün güzellikler mevcut.

İstanbul, Türkiye’nin hem en kalabalık şehri, hemde en önemli şehri, onu anlayabilmek için böyle tanıtıcı yazıları okumak lazım.

İstanbulda Gezilecek MÜZELER

Çinili Köşk Müzesi, Ayasofya Müzesi, Eski Şark eserleri Müzesi, Fethiye Müzesi (Pammak Iriston), Türk İslam Eserleri Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Anıtı (St. İrene), Divan Edebiyatı Müzesi (Galata Mevlevihanesi), Kariye Müzesi, Hisarlar Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İmrahor Anıtı (İlyas Bey Camii), Topkapı Sarayı, Adam Mickiewicz Müzesi, Atatürk Müzesi, Şehir Müzesi (Belediye Müzesi), Deniz Müzesi, Havacılık Müzesi (Genelkurmay
Başkanlığı Müzesi), Yıldız Sarayı ve Bağlı Müzeleri, Aşiyan Müzesi, Halı Müzesi, Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü Müzesi, İtfaiye Müzesi (Kont Szechenyi), Karikatür Ve Mizah Müzesi, Tanzimat Müzesi, Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Deniz ve Su Ürünleri Müzesi, Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Müzesi, Ayşe ve Ercümend Kalmık Müzesi, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze-Evi, Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi,
Çağlar Boyu Aydınlatma ve Isıtma Araçları Müzesi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, PTT İstanbul Müzesi, Ulaştırma Bakanlığı Müzesi, Sait Faik (Abasıyanık) Müzesi, Rahmi Koç Sanayi Müzesi, Türvak Sinema ve Televizyon Müzesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi…

İstanbul’da Gezilecek Camiler 

Koca Mustafa Paşa Camii( Haghios Andreas Kilisesi), Arap Camii, Bodrum Camii (Myraleion Kilisesi), Kalendere Camii, Küçük Ayasofya Camii (Sergios Bakhos Kilisesi), Feneri isa camii (Konstantin Lips Manastırı), Gül cami, Vefa Kilise Camii (Hagios Theodoros Kilisesi), Ağa Camii, Takkeci İbrahim Ağa Camii, Molla Çelebi Camii, Aziz Mahmut Hüdai Camii, İvaz Efendi Camii, Ayazma Camii, Laleli Camii, İskele Camii, Osman ağa camii, Zeynep Sultan Camii, Zincirlikuyu camii, Bali Paşa Camii, Rum Mehmet Paşa Camii, Firuz Ağa Camii, Ahmet Pasa Mescidi Murat Pasa Camii, Molla Aşki camii, iskender paşa camii, Rüstem Paşa Camii, Azapkapı (Sokullu) camii, Sinan Pasa camii, Piyale paşa camii, Beylerbeyi camii, Emirgân Camii, Şebsafa Hatun Camii, Selimiye Camii, Hırkai Şerif Camii, Nusratiye camii, Kilise (Zeyrek) Camii, Dolmabahçe camii, Altunizade Camii, Ortaköy Camii, Valide Sultan Camii,
Teşvikiye Camii, Bebek Camii, Yıldız (Hamidiye) camii, Zühtü Paşa Camii, (Haghios loannes Prodromos Kilisesi).

İstanbuldaki KÜLLİYELER

Piri Mehmet Paşa Külliyesi, Haseki Külliyesi, Hadım İbrahim Paşa Külliyesi, II. Bayezid Külliyesi, Sultan Selim Külliyesi, Davut Paşa Külliyesi, Eyüp Sultan Külliyesi, Mahmut Paşa Külliyesi, Atik Ali Paşa Külliyesi, Fatih Külliyesi, Kara Ahmet Paşa Külliyesi, Şehzade
Külliyesi, Süleymaniye Külliyesi, Mihrimah Sultan Külliyesi, Zal Mahmut Paşa Külliyesi,
Kanuni Sultan Süleyman Külliyesi, Zal Mahmut Paşa Külliyesi, Sokullu külliyesi, Kılıç Ali Paşa Külliyesi, Şemsi Paşa Külliyesi, Cerrahpaşa Külliyesi, Yeni Valide Külliyesi, Eski Valide Sultan Külliyesi, Sultan Ahmet Külliyesi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Külliyesi,
Çinili Külliye, Amcazade Hüseyin Paşa külliyesi, Kara Mustafa Paşa Külliyesi, Yeni Valide Külliyesi, Köprülü Külliyesi, Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Çorlulu Ali Paşa Külliyesi,
Nurosmaniye külliyesi, I. Abdulhamid Külliyesi, Laleli Külliyesi, Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi, Küçük Efendi Külliyesi

İstanbuldaki SİNAGOGLAR VE KİLİSELER

Fener Rum Patrikhanesi, Yanbol Sinagogu, Meryem Ana Rum Kilisesi, Neve Şalom Sinagogu, Hagia Eirene Kilisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Aşkenazi Sinagogu, Zülfaris Sinagogu,
İtalyan Sinagogu, Sergios-Bakhos Kilisesi, Pantakrator Manastır Kilisesi, Studios Manastın Kilisesi, Nyrelaion Manastır Kilisesi, Vefa Kilisesi (Hagios Theoderos), Eglise D’hagia Thekla manastırı.

İstanbuldaki SARAY VE KASIRLAR

Beylerbeyi Sarayı, Tekfur Sarayı, Yıldız Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Küçüksu Kasrı, Maslak Kasırları, Hidiv Kasrı, Ihlamur Kasırları, Sepetçiler Köşkü, Aynalı kavak Yazlık köşkü, Florya Atatürk Deniz Köşkü.

İstanbuldaki ÇEŞMELER

Tophane Çeşmesi, Ayazma Çeşmesi, Beykoz İshak Ağa Çeşmesi, Sultanahmet Çeşmesi (III. Ahmet
Çeşmesi), Üsküdar III. Ahmet Çeşmesi, Azapkapı Saliha Sultan çeşmesi, Göksu çeşmesi.

İstanbuldaki TARİHİ ESERLER VE ÖNEMLİ YAPILAR

Dikilitaş (Theodosius Sütunu), Arkadius Sütunu, Kent Surları, Beyazıt Kulesi, Örme Sütun,
Kız Kulesi, Galata Kulesi, Çemberlitaş (Konstantin Sütunu), Yılanlı Sütun, Köprüler ve Boğaziçi, Kız Taşı, Hipodrom, Gotlar sütunu, Galata Köprüsü, Taksim Atatürk anıtı.

İstanbuldaki KORUNAN ALANLAR

Türkmenbaşı Tabiat Parkı, Polonezköy Tabiat Parkı, Göknarlık Tabiat Koruma Alanı, Su başı
Havuzlar Çınarı Tabiat Anıtı.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Devlet Hastanesi: 212- 588 48 00
Emniyet: 212- 635 00 00
Turizm Danışma Müdürlüğü: 212-527 45 03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.