İstanbulun Turistik Yerleri: İstanbulda Nereler Gezilir?

İstanbulun turistik yerleri hangileri?  İstanbulda nereler gezilir? İstanbulda turistlerin en çok uğradığı yerler hangisi? Sizler için İstanbulda gezilmesi gereken yerler listesi hazırladık.

İstanbul’da tatil yapmak her köşesi tarih kokan bir yerde farklı bir duygu olacaktır. Türkiye’deki metropoller arasında İstanbul en güzel şehirdir ve tatil planlarınızı yapmak için İstanbul’un en turistik yerlerine göz atmadan acele etmeyin.

Sarayları, müzeleri, camileri, tarihi çarşıları ve gezilecek yerlerine kadar daha keşfedilmeyi bekleyen birçok yeri vardır. nereye çıkarsa yolunuz her köşesinde sanki bir yaşanmışlık var bu şehrin.

İstanbulun Turistik Yerleri: İstanbulda Nereler Gezilir?

Eyüp Sultan Camii: Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453-1549 yıllarında yapılan Eyüp Sultan Camii İstanbul’un en turistik yerlerinin başında gelir. Burası şehir için çok önemli bir tarihi yapıdır. Türbesi, ibadet yerleri, çifte hamamı, medresesi yani her yeri dikkat çeken Eyüp Sultan Camisi, İstanbul’a geldikten sonra görmeden dönmemeniz gereken bir yapıdır.
Topkapı Sarayı: Topkapı Sarayı, İstanbul’un en turistik yerleri deyince en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak karşımıza çıkar. Saray özene bezene yapılmış İstanbul’un gözbebekleri arasında yer alır. Bir dönem Osmanlı burada yaşamış. Eşi benzeri olmayan Topkapı Sarayı’nın içindeki mimari yapılarını gözden kaçırmayın, bir bir her karesini keşfedin. Padişahların kıyafetlerinden Dünya’nın en iyi porselen koleksiyonuna kadar burada her şeyi göreceksiniz.

Ayasofya: Ayasofya, kültürün ana durağıdır ve İstanbul’un en turistik yerlerinden de bir tanesidir. Ayasofya İstanbul’a gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerler listenizde mutlaka yer almalıdır. 532 yılında Bizans İmparatoru tarafından yapılmış ve Fatih Sultan Mehmet tarafından da zaman içerisinde camiye dönüştürülmüştür.

Pierre Loti: Tepeden İstanbul’un eşsiz manzarasını izleyeceğiniz yerin adı Pierre Loti’dir. Mekan İstanbul’un en turistik yerleri listesindedir ve şehrin en romantik gözü ile bakılır. Pierre Loti adının buraya verilmesinin nedeni buraya ünlü şair Pierre Loti’nin sık sık gelmesinden dolayı bu ad verilmiştir. Yorgunluğunuzu atmak için güzel bir şehir turundan sonra bir tepe çıkın ve dumanı üstünde bir Türk kahvesi yudumlarken uzaktan şehrin tüm güzelliklerini seyredin. Hediyelik eşya alışverişi de burada yapılacak en güzel şeylerden biridir.

Son Yorumlar
  1. Fadime

    İstanbul’da kısa bir boğaz turu yapmak güzel bir başlangıç olacaktır. Galata Kulesi, Ortaköy Camii, Kız Kulesi veya en azından kıyıdan manzarası , Topkapı Sarayı, Ayasofya, Eyüp Sultan, İstiklal caddesi, vakti olanlar için Adalar gezilmesi gereken yerler…

  2. Ceyda

    Liste biraz kısa olmamış mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.