İZMİR ALAÇATI GEZİLECEK YERLER

Bağcılık ve şarapçılıkla Rumlar zamanında meşhur olan Alaçatı, şimdilerde gelişen turizmi, özellikle sörfü ve butik otelleri ile adını tarihe yazdırıyor.

Son yıllarda ülkemizin en gözde tatil noktalarından biri olan Alaçatı, fazlasıyla bu kadar popüler olmayı hak edecek güzelliklere sahiptir. Alaçatı; tarihi yapılı evleri, sevimli ve kaliteli mekanları, butik otelleri, birbirinden güzel koy ve plajları, eğlence hayatı ile Çeşme’nin gözbebeğidir. Mutlaka Alaçatı geziniz sırasında gezmenizi önerdiğimiz yerler var.

Alaçatı evleri: Geleneksel mimariye sahip ve Alaçatı’nın simgesi haline gelmiş yapılar en çok burada göreceğiniz şeylerden biridir. Hem merkez de hem de merkezin etrafındaki bölgelerde yer alan Alaçatı Evleri’nin birçoğu son yıllarda turizme restore edilerek katıldı.
Yel değirmenleri: Tarihi Alaçatı Yel Değirmeni, Alaçatı’nın bir diğer simgesidir. Büyük bir kısmı restore edilip, hizmete cafe ve restoran olarak giren yel değirmenlerini mutlaka gezmelisiniz.

Alaçatı meydanı: Hareketin günün her saati devam ettiği ve Alaçatı’nın kalbi sayılacak yerdir. Cefeler, restoranlar, dükkânlar, burada bulunur. Alaçatı’yı keşfetmek için ideal noktalardan biridir.

Hacı Memiş Ağa Camii: Tarihi yerlere ilgiliyseniz Alaçatı Hacı Memiş Ağa Camii mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. yaklaşık olarak camiinin yapımı 200 yıl öncesine dayanıyor.

Dutlu kahve: Alaçatı Dutlu Kahve, Hacı Memiş Mahallesi’nde bulunuyor. Bölgenin de en eski mekânlarından biridir. Bir kahve molasını burada verip, keyifle dut ağaçlarının altında vakit geçirmeden eve dönmeyin.

Plajlar: Genellikle Alaçatı’da ‘beach clup’ konseptine sahip plajlar yer alıyor. Bu yerler gündüz deniz-güneş, akşam da parti-eğlence  ikilisine ev sahipliği ediyor. Alaçatı’nın bu özel işletmenin yanı sıra en ünlü plajı Çark Plajı’na gidebilirsiniz. Özellikle burası sörfçülerin en çok tercih ettiği koydur. Bölgenin en popüler plajlarına ve beach clublarına Aya Yogi Koyu da ev sahipliği ediyor. Mutlaka Aya Yorgi’yi de görmenizi öneririz. Çeşme, Ilıca, Şifne, Çiftlikköy, Dalyan gibi tatil noktalarına da Alaçatı yarımada yakın konumda bulunuyor. Vaktiniz varsa eğer bu beldeleri gezebilirsiniz.

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi: Kemalpaşa Caddesi için Alaçatı’nın kalbinin attığı yer diyebiliriz. En azından Alaçatı’ya gelen her gezginin küçük bir yürüyüş için bile olsa ziyaret ettiği bir caddedir. Bu Alaçatı’nın keyifli caddesini popüler yapanda hediyelik eşya satan dükkanları, el işi takıları satan tezgahları, en önemlisi de kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, kendisine göre bu huzurlu kalabalığın bir akşam geçirebileceği mekan aramasıdır. Bazen denizden henüz çıkıp masanıza ulaşan balığı klasik müzik eşliğinde yerken bazen de hiç daha önce tanımadığınız kuyu şarabınızı yudumlarken bazen de Latin müziği eşliğinde elinizde kahveyle cadde üstünde gelip geçenleri bu cadde de izlemek keyifli olur.
Alaçatı taş evleri: Taş evler, Alaçatı’da Arnavut kaldırımları boyunca uzanır. Yöreden taş evlerin inşasında çıkarılan beyaz taş kullanılır. Taş evlerin duvarlarının yapımında kullanılan harç içindeki kireç-saman-yumurta akı, kışın evlerin sıcak, yazları da serin olmasını sağlamaktadır. Genellikle evlerin pencere kenarları mavi renkle boyanmıştır. Günümüzde taş evlerin birçoğu otel olarak restore edilmiştir.

Alaçatı antika pazarı: Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarına, eski taş yapılarına uygun bir pazardır.

Alaçatı ve çevresinden Anadolu’nun hatta her yerinden toplanan, bazen eski bir rum evinin işlemeli ahşap kapısı, bazen hünerli ellerde, birbirinden harika elbiselerin dikildiği eski dikiş makinesi, onlara buradaki tezgahlarda değer verecek, ona evinin bir köşesinde yer ayıracak yeni sahiplerini beklemektedir.

Antika Pazarı, Alaçatı Pazaryeri Cami yakınında kurulur, otantik, eski eşyaların incelenebileceği, satın alınabileceği bir yer olması ile vakit ayırmanız gereken bir yerdir.

Alaçatı Meydanı: İnsanı, tarih kokan taş evlerinin arasında kendine hayran bırakan dokusu eşliğinde Alaçatı’yı gezmek, benzersiz bir duygudur.

Sıcak havası, süslü evleri ve sıcak insanları arasında inanılmaz tatil yaparken içinde bulunan meydanında turlamak aklınızın ucundan muhakkak geçecektir.

Lavanta kokuları, Alaçatı Meydan’ından geçerken burnunuza gelir ve üzerinize siner. Bir yerlerde gezinirken dinlenme ihtiyacı hissedersiniz. Meydanın çevresine o anda konumlanmış küçük fakat bir o kadar da şirin kafe ve çay bahçeleri sizi davet edecektir. Alaçatı atmosferi bir deneyimdir. Gidenleri bilir. Siz de bu deneyimi yaşarken İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı dost canlısı bu bölgeye hayran kalacaksınız.

Alaçatı yel eğirmenleri: Besin değeri günümüz 100-150 yıl önce oldukça değeri yüksek olan buğdayı öğütmek için akarsuların olduğu yerlerde su değirmenleri, rüzgarın Alaçatı gibi bol olduğu yerlerde de buğdayı una çevirmek için kullanılmıştır. Sağlık açısından bu yel değirmenlerinden elde edilen un çok faydalıymış. Yel değirmenleri, buhar enerjisi ve günümüz enerjilerinin etkin kullanımı ile tarihteki yerlerini almak üzere emekli olmuşlardır. Belediyenin koruması altında Alaçatı’daki değirmenleri restore edilip bir kısmı şu an restoran cafe olarak kullanılmkatadır.

Alaçatı Hacı Memiş Ağa Cami: Alaçatı’nın Hacı Memiş Mahallesi’nde 1812 yılında, Hacı Memiş Ağa tarafından yaptırılan cami, Alaçatı’da tarihi yapı olarak da ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Alaçatı Evleri: Özellikle yaz sezonunda, İzmir-Çeşme’nin küçük bir beldesi olsa da turistlerin akın ettiği bir yerdir. Yabancı turistler tarafından da yerli turistler kadar yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir.

Bölgenin geleneksel evleri Alaçatı’da geçirdiğiniz zamanlarda beğeninizi kazanacak. Kesme taştan genellikle yapılan alaçatı evleri, kış aylarında sıcak, yaz aylarında da serin tutuyor. Rumlar tarafından geleneksel Alaçatı evleri inşa edilmiş olup, orijinal yapıları bozulmadan günümüzde restore edilmiştir.

Çark plajı: Çark plajı Alaçatı’nın en ünlü plajıdır. Zaten rüzgar sörfünün yapıldığı yer de burasıdır. Rüzgar sörfü yapmak için hemen hemen tüm yıl müsait. Denizin derinliği 1 m olması nedeniyle sörfü yeni yeni öğrenenler düşseler de kalkıp hemen devam edebiliyor. Zaten sörfün de zor olan kısmı düştükten sonra yeniden kalkma olayıdır. Sağınızda solunuzda yaz döneminde birçok ünlüyü görmek mümkündür. Görünüm olarak başarılı bir plaj olsa da yüzmeye elverişli değildir.

Alaçatı Pazaryeri Camii: Alaçtı’da mübadeleden önce yaşayan Rumların ibadet için kullandıkları eski adı Ayios Konstantinos Kilisesi olan yapı 1874 yılında, Yuhannas Halapas tarafından inşa edilmiştir.

Günümüzde Alaçatı’nın merkezinde Pazaryeri olan Cami ismiyle, 2010 yılında cami olarak kullanılan yapıda restorasyon çalışması yapılmıştır.

Bu tarihi merkezde yer alan yapıyı Alaçatı gezinizde gezebilirsiniz.

Alaçatı plajları: En popüler İzmir tatil bölgelerinden biridir. Her ne kadar birbirinden güzel plajlar sahip olan Alaçatı’nın denizi rüzgarlı olsa da uzun mesafesi sığdır. Çocuklu aileler için de bu nedenle uygundur.

Çark Plajı, bölgenin ünlü plajıdır. Yaz aylarında özellikle dolup taşan Çark Plajı ünlü isimlerin ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir. Piyade Plajı da bir diğer Alaçatı plajıdır. Kumsalı harika olan Piyade plajı yalnızca denize girmek için değil, uzun yürüyüşler yapanların da tercih ettiği noktalardandır. Bölgenin en gözde yerleri arasında Sole Mare Beach Club yer alır. Denize gündüz girip güneşlenebileceğiniz, güneşin batmasıyla birlikte gece geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz bir yerdir.

Babylon Beach Club ve Blanco Beach Club da Alaçatı’daki diğer plajlar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.