İzmir Alaçatı Restoranları: Alaçatı Ne Yenir?

Alaçatı, butik otelleri ve birbirinden lezzetli restoranları ile farklı bir durak olarak kendini ortaya koydu.

Alaçatı tarihi altı bin yıl öncesine dayanır. Her biri de dekorasyon dergilerinden fırlamış gibi, en güzel Türkiye’nin butik taş otellerinin yer aldığı, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu ender turistik beldelerden biridir.

Bu zenginliklerini Alaçatı, ifade eden isimlerle anılan Arnavut kaldırımlı taş sokakları mesken tutan kafeleriyle meşhurdur. İstanbul’dan, Ankara’dan ve yurt dışından Alaçatı, huzur bulmak için gelenlerin öncülüğünde gelişip bambaşka bir kimliğe büründü.

İzmir Alaçatıda Ne Yenir? 

Ege ve Akdeniz mutfaklarının en leziz yemeklerini, Alaçatı restoranlarında yiyebilirsiniz. Damla sakızı ve sakız ağaçları, sakız kavun ve koyunu, anasonu, beyaz soğanı, hurma zeytini, enginarı, modern balıkçı barınağı, tarihi yel değirmenleri ile bir dünya markası olma yolundadır.
Kömür ateşinde, Alaçatı restoranları, ızgara balık yapıyor. Balıkları isterseniz Alaçatı’nın uzantısı olan Mersin Liman Mevkisinde taze balıkları alabilir ve bir Alaçatı restoranına gidip hazırlatabilirsiniz.

Bir de yemeklerden sonra Alaçatı restoranlarında kireçli toprağında yetişen sert ve tatlı kavunu ikram edilir ki tadına doyamazsınız. Genzinizden yerken yoğun kavun kokusu gelir. Bir de yılbaşı kavunu bulunur. Eylül de ise yere temas ettirmeden ipe asarak saklarsanız, aylar sonra bile çürümeden yiyebilirsiniz. Bu yöntemle Alaçatılılar yeni mahsul kavun çıkana dek bir önceki yılın kavununu saklıyor.

Alaçatı restoranları ve kafelerinde yarımadanın karşısındaki Sakız Adası’ndan gelen sakızlar kullanılıyor. Sakız ağaçlarından sakız damlalarını adada tek tek çocuklar ve yaşlı kadınlar topluyor. Sabırlı olmaları da nedenidir.

Sörf okullarının restoranları ve otel restoranları ve günü birlik kalınabilen tesisin restoranları Alaçatı restoranlarının bir diğer seçeneğidir.

İzmir Alaçatı Restoranları

Kydonia restaurant: İnsanın eğer tarihi ve kültürünü şekillendiren mübadele öykülerinin, Ege’nin otları ve deniz ürünleri ile bezenmiş, tarih kokan özgün mutfağı. Yaklaşık 70 çeşit Ege kültürüne ait meze mübadele ile Girit ve diğer adalardan Ayvalık ve Alaçatı bölgelerine yerleşmiş Türklerin aile reçetelerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.

Ayvalık’ın tarihi adından ismini alan Kydonia aynı zamanda oldukça lezzetli bir deniz kabuklusudur. İsminin zengin menüsünde aldıüı Kydonia’nın yanı sıra Bungalo, Karamidye çeşitleriyle günlük balık ve canlı böcek de bulunmaktadır. Aynı denizin Kydonia, iki yakasında yaşayan insanlara dinleri, geçmişleri, ırkları, farklı olsa da yaşlı zeytin ağacının bilgeliği, kekik, defne, adaçayı kokuları ve paylaşılan sofra lezzetlerle özünde kardeş olduklarını hatırlatır.

Tel: 0232 716 60 02İmren helve ve tatlı evi: İzmir’in 1941 yılında şirin kasabası Alaçatı’da Selanik mucahiri Hasan Usta tarafından açıldı. Küçük imalathanenin birinde yapılan kara helva, muhallebi, şıra, revani, baklava ile oğlu Ekrem’in işe başlamasıyla gelişerek, meşhur damak tadı ile yöresinde anılmaya başladı.

Çeşitli mekânlarda torunları staj yaparak pastacılığı da işe katarak eski damak tadını bozmadan İmren Helva ve Tatlı Evi olarak, dededen toruna düsturuyla halkımıza 1941’den bu yana hizmet vermektedir.

Göz Lounge: Göz lounge; İzmir, Çeşme, Alaçatı bölgesinde yer alır. Bar kategorisinde göz lounge hizmet vermektedir. Mekana gitmeden önce telefonla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tel: 0232 716 76 91
Fahri’nin Yeri: Fahriye’nin yeri İzmir, Çeşme, Alaçatı bölgesinde yer alır. Restoran hizmeti sunmaktadır. İsterseniz gitmeden önde telefonla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tel: 0232 716 96 59

Roka bahçe: Alaçatı, otantik bir Ege kasabasıdır. Giderek son yıllarda kalabalık, karmaşık ve pahalı hale gelse de onu alaçatı yapan ruhunu taşıyan mekanları ile kendine özgün havasını devam ettiriyor. Bu mekanlar arasına bu yıl katılan Roka Bahçe, ambiyansı, konumu ve yemekleri ile Alaçatı’nın sembollerinden biri olacak gibi.

Başına oranla Kemalpaşa Caddesi’nin sonlarına doğru bulunan Roka Bahçe’de caddenin enerjisini hissederken, yemeğinize gelen geçenin meraklı gözlerle bakmadığı ve özel alanınıza girmediği bir uzaklığa da sahipsiniz.

Menü Ege mutfağından oluşmasıyla birlikte, Boşnak, Tire tatlarına yer verilerek başka yerlerde olmayan bir zenginlik sağlanmıştır.

Balıklar, etler, deniz ürünleri ve yöresel otlar beraber kullanılarak sıcak-soğuk başlangıçlar oluşturulmuş. Et ve balık çeşitleri ana yemek olarak mevcuttur. Yöresel malzemeler tatlılarda da göze çarpıyor, damla sakızı ve lor içeren tatlılar da var.1850 cafe: Ege’nin bağ, bahçe ve tarlalarından lezzet taşar. Doğada ustalık varsa insanda da maharat vardır. kahvaltıda ev yapımı, el yapımı reçeller, mutfağında sızma yağı, taze kahve, ustasından yemekler, demleme çayları 1850 Cafesi’nde sunar.

İnsan, soğutulmuş bir beyaz, iki defa çekilmiş bir kahveyle lezzeti tamamlar.

Hem yerel hem de dünya tatlarını 1850 Cafe’nin menüsünde bulacaksınız. İster hafif atıştırmalıklarla ister kurutulmuş sofralarla 1850 Cafe’de herhangi bir saatinizi tatlandırın.

Sahara restoran: Sahara restoran, İzmir, Çeşme, Alaçatı bölgesinde yer alan Sahara restoran, restoran kategorisinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.