KAPADOKYA Gezi Rehberi: Harita ve Gezilecek Yerler

Sizler için haritalı bir Kapadokya gezi rehberi hazırlamaya çalıştık… Kapadokya yöresinde gezilecek görülecek yerler ve bunların haritadaki konumlarını ve fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz.

Nevşehir ve Kapadokya

Yüzyıllara meydan okuyan tarihi eserlerin ummadığınız anda karşınıza çıktığı, zamanın yavaş aktığı, bozkırın sarıp sarmaladığı yerdir Nevşehir.

Tatilinize şehrin merkezinde ve çevresinde renk katacak, hayranlığınızı kazanacak birbirinden önemli tarihi değerler ve doğal güzellikler vardır. Listemize Nevşehir’e ve Kapadokya Yöresine gitmeden önce göz atmalısınız.

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’nın oluşumundan kısaca bahsetmek istiyoruz. Yaklaşık 60 milyon yıl önce bölgenin etrafındaki üç dağın, yani Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küller zaman içinde yağmur ve rüzgar tarafından aşınmış ve Peri Bacaları olarak adlandırdığımız bugünkü yeryüzü şekilleri ortaya çıkmıştır. Kapadokya sadece Nevşehirili sınırlarında bulunmaz, bu yörenin Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’ye kadar uzandığını belirtelim…
Kapadokya Ne Demek? Kapadokya İsmi Ne Anlama Geliyor?

Yörenin ismi Kapadokya Krallığı’ndan gelmektedir. Bu krallığın eski ismi Katpatuka , Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi manasına geliyordu…

KAPADOKYA Gezi Rehberi Haritası

kapadokya-haritasi-gezi-rehberi2

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme Açıkhava Müzesi, bölgedeki en önemli turistik mekanlardan biridir. Göreme sınırları içerisinde yer alır ve 2 km ilçe merkezine mesafededir. Günümüze geçmişin izlerini taşıyan müze, doğal oluşum sonucunda meydana gelmiş bir vadinin başında yer alır. Kavseri Başkisposu Aziz Basil tarafından Göreme Açık Hava Müzesi yaptırılmıştır. Eğitime 1000 yıl kadar devam eden müze içerisinde yemekhane, şapel, kilise, manastır, mutfak gibi alanlar bulunur.

Olduğunuzdan andan geçmişe yolculuk etmenizi sağlayacak olan müzede önemli tarihi yapılar arasında Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Azize Barbara, Manastır, Aziz Başel Şapeli gelir.

Karanlık Kilise, figürlerin daha çok korunduğu bir kilisedir, buraya giriş için ekstra ücret talep edilmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: İlk olarak bölgeye gelenlerin ziyaret etmek istedikleri en çok merak ettikleri yerlerden biridir. Derinkuyu Yer altı Şehri, Kapadokya’nın rengine renk katar. Yer altı şehri, 85 m derinliğindedir ve en derin ve en geniş yerleşim alanlarından biridir. sekiz katlıdır ve içinde; mutfak, ahırlar, okul ve yemekhane bulunur. Dünya ile bağınız içeriye adım attığınız anda kopacak ve eski dönemlere kısa bir yolculuk yapacaksınız.Temenni Tepesi: Kapadokya Bölgesi’ndeki Ürgüp’ün güzelliklerini seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biridir ve mistik bir atmosferi vardır. Camiler, kaleler, peri bacaları, kiliseler ve doğal güzellikler gözünüze sanki buradan daha güzel görünür. Karmaşanın tümünden sıyrılıp tepeden bölgenin büyüleyen güzellikleri seyretmek adeta ruhunuzu aydınlatacak. Temenni Tepesi’nin manzarası eşliğinde burada leziz yemeklerden yiyip, yanında da sıcak sıcak çay içebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Kaymaklı Yer altı Şehri, Kaymaklı kasabasında yer alır. 20 km Nevşehir’e mesafede yer alır. 8 katlıdır ve genişlemesinde Roma ve Bizans dönemlerinin büyük etkisi vardır. Tüm odalar burada bir koridorda birbirine bağlıdır.

Ihlara Vadisi: Göğe kadar uzanan ağaçlarla çevrili Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi’ndeki en güzel, en doğal güzelliklerden biridir. Doğanın en güzel renklerini sunan ve kartpostalları aratmayan vadi, Melendiz Çayı’nın görüntüsüyle birleşip ziyaretçilerine benzersiz bir güzellik sunmaktadır. Uzun bir yürüyüş parkuru olan vadiye girmeden önce vadi içerisindeki kiliselere çok şaşıracaksınız. Kilise yüzden fazla olmasına rağmen yalnızca birkaçı gezilebilir durumdadır.

Ihlara Vadisi’nin ortasından akan Melendiz Çayı ve bol bitki örtüsü, burayı çok huzurlu doğal bir yürüyüş parkuruna çeviriyor. Trekking sevenler için harika bir yerdir.

Ihlara Vadisi’ni boydan boya gezmeye kalksanız, yaklaşık 13-14 kilometre yürümeniz gerekir. Çok uzun bir vadidir. Yürüyüş için uygun ayakkabılara ihtiyacınız olduğunu anımsatalım. Gittiğinize kesinlikle değecektir, bizden söylemesi…

Paşabağ Rahipler Vadisi: Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi, Kapadokya Bölgesi’ndeki en etkileyici, en büyüleyici yerlerin başında gelir. Burada sanki zaman durmuş, yüzyıllar öncesinden kalmış gibidir. Avanos-Göreme yolu üzerinde, Kapadokya Zelve Vadisi’ne çok yakındır. Evrenin bir hediyesi olarak sunulan peribacalarının büyüklü, küçüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz bir yerdir. Geçmişte Paşabağ Vadisi’ni rahipler ve din adamları kayalara oydukları odalarda inzivaya çekilmek için kullanmışlardır.

Zelve Ören Yeri: Zelve Ören Yeri, Nevşehir’de en dikkat çeken yerlerden biridir ve üç vadiden oluşur. Bu bölgede peribacaları yoğunluk gösterir ve 5 km Avanos’a mesafede yer alır. Özellikle bölge 9. ve 13. yüzyılda Hıristiyanların hem dini hem de yerleşim yeri olmuştur.

Belisırma Köyü: Belisırma Köyü, Kapadokya’nın doğal güzellikleri ile çevrili bir köydür. Yerli ve yabancı turistlerin tüm yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan köy Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alır ve adeta güzelliğini Melendiz Çayı ile tamamlar. Özenerek tabiat ananın yarattığı Ihlara Vadisi’ndeki ziyarete açık 14 kilisenin 7 tanesi Belisırma Köyü’nde bulunur. Bezirhane Kilisesi, Direkli Kilisesi ve Ala Kilisesi bu kiliselerden birkaçıdır. Belisırma şirin mi şirin bir köydür ve içerisinde birçok lokanta bulunur. Balık ve yöresel yemeklerin tadına birbirinden şirin lokantalarda bakabilirsiniz.

Ürgüp Temenni Anıt Mezarı: 1288 yılında Temenni Anıt Mezarı, Kılıçarslan için yaptırılmıştır. Ürgüp’ün merkezinde yer alan Kadıkalesi’nin Anıt Mezar en yüksek noktasındadır.

700 m anıt mezara uzunluğundaki tünel aşılarak ulaşılmaktadır. Tünelin şu an bile bir kısmı ziyaretçilere açık durumdadır.

Anadolu’da bir dönem sonra Anıt Mezar,  en zengin kütüphane olması ile önemlidir.
Uçhisar Kalesi: Kapadokya’nın Uçhisar en güzel manzaralarına sahiptir. Birde bu güzellikleri kalenin en üst noktasından izlemek apayrı bir duygudur.

Kapadokya’nın Uçhisar Kalesi, en yüksek noktasıdır. Ortahisar, Göreme, Avanos stratejik öneme sahip olan kaleden rahatlıkla görülebilmektedir. Kale yakın bir tarihe kadar insanlar tarafından ev olarak kullanılmıştır.

Tüneller ve düzgün merdivenler ile kaleye tırmanılır. Kısa kısa çıkarken molalar veriyorsunuz, farklı güzellikleri her seviyede doyasıya izlemek için. Sizleri kalenin zirvesinde bir sürpriz bekliyor. Bizanslılardan kalma mezarlar zirvede bulunmaktadır.

El Nazar Kilisesi: Kendini Nevşehir’in tarihi kalıntıları arasında gösteren El Nazar Kilisesi’nin X. Yüzyılda yapıldığı bilinmektedir.

T planlı bir şekilde merkez ilçesinde bulunan kilise yapılmıştır. Mimari açıdan çekici olmakla birlikte beşik tonozla haçının kolları örtülmüştür. Kilisenin zemini özellikle tahrip olmuştur. Ancak hala görülmeye değer niteliktedir.

İncil’den alınan sahneler El Nazar Kilisesi’nin duvarlarına yansıtılmıştır. Kronolojik şekilde tasvir edilen sahneler sıralanmıştır.Kapadokya Peri Bacaları: Peri bacaları ile ünlenen Kapadokya doğal ve tarihi güzellikleri bünyesinde barındıran dünyaca ünlü bir tatil beldesidir. Nasıl bu enteresan yapılar oluştu konusuna değinirsek, Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllüdağ yanardağlarından yeryüzüne çıkıp Kapadokya bölgesindeki denizi kurutmuş ve lavlar oluşan çukura dolmaya başlamıştır. Defalarca bu tekrarlanmış yanardağ aktifliğini yitirene kadar devam etmiştir.

Akarsular yanardağların ardından bu lav birikintileri arasında akarak derin vadileri oluşturmuştur. Bu oluşuma rüzgarlar da katılarak akarsuların oluşturduğu vadilerde dalga dalga görünüm oluşmaktadır. Bazı noktalardan rüzgarın etkisi ana parçadan kopmalara neden olmuştur.

Şu anki şapka görünümlü peri bacalarının görüntüsünü almaları üst katmanı sert alt katmanı daha yumuşak olan bölgelerde rastlanır. Hacmi kadar sert olan üst katman alana baskı yapıp alt katmanda sertleşiyor. Taşın altında kalan kısmı sonuç olarak daha fazla rüzgâra dirençli olup, bugünkü görüntüsüne kavuşuyor.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi: Nevşehir turizm açısından önemlidir. Nevşehir,  Özkonak Yerlatı Şehriyle, Zelve Ören Yeri ile Kaymaklı Yer altı Şehri ile Nevşehir tarihini anlatır. Sıcak bir anne kucağı gibi tüm tarihi yapılarını sarıp sarmalar. Yapıların hepsi ayrı bir tarihi anlatır. Hepsi kendi tarihinden bir parçayı oluşturur.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi de Nevşehir’in tarihinin bir bölümünü oluşturur. Damat İbrahim Paşa Külliyesi il merkezinde bulunur ve 1726-1727 yılları arasında yaptırılmıştır. İnşası Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından olmuştur ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Cami, medrese, imaret, hamam, sibyan mektebi, iki çeşme ve kervansaray külliyenin içinde bulunmaktadır. Günümüzde külliyenin medresesi kütüphane olarak kullanılır. Damat İbrahim Paşa Külliyesi’ni Nevşehir gezinize ekleyebilir ve sırayla külliyenin bölümlerini gezebilirsiniz. Nevşehir, derin bir tarihin izlerini taşır ve sizlere her kalıntısını tanıtmaya hazırdır.

Güllüdere Vadisi: Çavuşin ve Göreme arasında Güllüdere Vadisi yer almaktadır.

Yürüyüş yapmak için vadi uygundur. Kilise, manastır ve yaşam alanı kalıntıları vadi içerisinde görülesi yapılardır. Bu vadinin görülesi yapısı barınma amaçlı kullanılmasını sağlamıştır.

Yürüyüşten ve keşfetmekten hoşlananlar için Göreme gezinizde harika bir vadidir.

Meskendir Vadisi: Meskendir Vadisi, 4400 m uzunluğundadır. Oldukça dik bir iniş ile ulaşabileceğiniz muhteşem bir yerdir. Meskendir Vadisi’nde de birçok vadide olduğu gibi sedir ağaçları ile kaplıdır. Benzer Kapadokya’da karşılaştığınız kiliseler, Meskendir Vadisi’nde de sizleri bekliyor olacak. vadinin özellikle sağ tarafında bulunan Meskendir Kilisesi görülmeye değerdir.

Buranın harika bir trekking alanı olduğunu bizlere vadinin sahip olduğu şekiller gösteriyor. Dehlizler, peribacaları, tüneller ve çeşitli bitki türleri ile dolu Meskendir Vadisi, trekking parkuruna sahiptir. Karşınızda vadiye inmeden önce beliren görkemli manzaranın fotoğrafını çekmezseniz eğer pişman olursunuz.

Göreme-Ortahisar yolundan Meskendir Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Bu yola devam edin ve Ortahisar sapağına gelmeden asfalt yoldan 1 km kadar yürüyün. Yolun daha sonra sağ tarafındaki toprak yoldan aşağı inin ve karşınızda işte tüm muhteşemliği ile Meskendir Vadisi.

Mazı Yeraltı Şehri: Tarihin anavatanı olarak Nevşehir, birçok kalıntıyı doğal güzelliği ile birlikte bütünleştirmiştir.

Ürgüp’te bulunan Mazı Yer altı Şehri farklı yolculuk yapmak isteyenlerin ilk uğrak yeridir. Yer altı şehri Erken roma dönemine aittir. Hem Bizans döneminden hem de Roma döneminden mezarlar görebileceğiniz eşsiz bir yerdir.

Mazı Yer altı Şehri, dik bir yamaçta konumlanır ve dört ayrı giriş kapısı bulunur. Düzensiz bir koridor görünümündeki esas giriş yeridir. İlk dikkat çeken detay bu girişin karşısında bulunan ahırdır. Kilise de içinde bulunmaktadır. Kilise şehrin farklı bir alanda konumlanmış olsa da mistik havasını korumaktadır.

Dervent Hayal Vadisi: Devrent Hayal Vadisi, Avanos’da yer alır diğer adıyla Hayal vadisidir. Her zaman Kapadokya’da yoğun ilgiyle duraklanıp seyredilen enteresan görüntüleri ile ilgi uyandıran bir vadidir.

Vadi sular ve rüzgarın etkisi ile farklı şekillere bürünmüştür. Neden ikinci adının hayal vadisi olduğunu ziyaret ettiğinizde tahmin edeceksiniz.

Hayal gücünüze bağlı olarak farklı şekillere sahip görüntüleri benzetmeniz olasıdır.

Kapadokya Üzengi Vadisi: Kapadokya’nın en keyifli yürüyüş parkurlarının olduğu vadi Üzengi Vadisi’dir. Ortahisar ve Ürgüp arasında yer alan vadi hem doğal güzelliklere hem de tarihiyle güzel bir yere sahiptir.

Yürüyüşünüzde Üzengi Vadisi kiliseler, doğal su kaynakları, üzengi deresi, bol bol enteresan güvercinlikler, eski köyler ve daha fazlası göreceğiniz yürüyüş sırasındaki diğer güzelliklerdir.

Doğada yürüyerek Kapadokya tatilinizde keşif yapmak isterseniz tam da bu vadi size göre.

Kapadokya Zelve Vadisi: Kapadokya’nın Zelve Vadisi en eski yerleşim yeridir. Yaşamın yakın tarihe kadar olduğu vadi, Kapadokya’da en uzun yaşam alanı olarak kullanılan yerdir. İlk olarak Hristiyanlığın yayılmaya başladığu Zelve Vadisi, bu açıdan önemlidir. Açık hava müzesine 1967 yılında çevrilen Zelve Vadisi, Avanos Göreme yolu üzerinde bulunmaktadır.

Geyikli Kilise, Manastır, Vaftizci Kilise, Direkli Kilise, Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Değirmen, Güvercinlikler, Camii vadide görülmesi gereken yerlerdendir.

Zelve vadisi üç vadi içinde yer alır.

Ortahisar Etnografya Müzesi: Ziyarete 2004 yılında açılan Ortahisar Etnografya Müzesi, Kapadokya’nın yaşam biçiminin sergilendiği özel bir etnografik müzedir.

Belisırma Köyü: Belisırma Köyü, Nevşehir-Kapadokya’nın doğal güzellikleri arasında bulunur. Birçok turistin yıl içerisinde ziyaret ettiği bir bölgedir.

Belisırma Köyü, Ihlara Vadisi’nin ortasında bulunur. Kenarında bulunan Melendiz Çayı ile de muhteşem bir görüntü sergiler. Birçok lokanta köyün içerisinde vardır ve yöresel yemekler ve balıkların lokantalarda tadına bakılabilir, geçirdiğiniz zamanlara unutamayacağınız keyifler katabilirsiniz.

Ziyarete Ihlara Vadisi’ndeki açık 14 kilisenin 7 tanesi Belisırma Köyü’nde bulunur. Direkli Kilisesi, Batkın Kilisesi, Bezirhane Kilisesi ve Ala Kilisesi bunlardan birkaç tanesidir. Kısa bir bölgenin kısa bir özetidir. İlk olarak Anadolu köyü görmek isteyenlerin uğraması gereken noktalardan biridir. Mutlaka Kapadokya gezinize dahil etmenizi önerdiğimiz köy sizleri güzellikleri ile beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.