Kocaeli Gezilecek Yerler: Kocaeli’de Nereler Gezilir?

Sizler için Kocaeli’nde gezilecek görülecek yerler listesi hazırladık. Kocaeli’nin doğal güzellikleri, Kocaeli’nin yaylaları, Kocaeli’nin turistik yerleri, Kocaeli’de gezilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Şirin mi şirin Kocaeli’nin köyleri, birbirinden harika tabiat harikaları ve yüzyıllara yenilmeyen tarihi değerlerinden bahsedeceğiz. Özellikle İstanbulluların hafta sonu tatilini Kocaeli değerlendirdiği bir yerdir. Tüm hazırlıklarınızı eğer Kocaeli’ne gitmek için tamamladıysanız antik kentlerinden yaylalarına, müzelerinden, göllerine gezilecek tüm yerlerine göz atın.

Kocaeli Gezilecek Yerler: Kocaeli’de Nereler Gezilir?

Kocaeli Yaylaları:

İlk olarak her köşesinde huzur bulacağınız Kocaeli’nde yaylaları gezebilirsiniz. Doğanın en sıcak haliyle gülümsediği, yeşilliklerle dolu şehrin gezilecek yerlerinin ilk sıralarını oluşturur. Başlıca gidebileceğiniz yaylalar; kuzu yaylası, maşukiye yaylası, kaya üstü yaylası, Yuvacık’taki Menekşe yaylası ve Aytepe’dir. Kamp yapma imkanınız bu yaylaların çoğunda bulunuyor.
Kocaeli’ndeki Müzeler:

Müzeler, Kocaeli’nin en keyifli gezilerinden biridir. günümüze tarihin en eski dönemlerinden gelebilmiş eserlerin bulunduğu ve şehrin aynı zamanda yaşam biçimi hakkında bilgi veren müzeler çok sayıda bölgede bulunmamaktadır.

Müzeler bu nedenle mutlaka gezilmelidir. En kısa ve keyifli gezilerinizi tatilinizde oluşturacak olan müzeler; Gebze’de bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, İzmit’teki Gayret Gemi Müzesi ve şehir merkezinde bulunan Kocaeli Arkeoloji Müzesi’dir.

Kocaeli’deki Tarihi yapılar:

Şehrin geçmişi ile ilgili bilgi veren ve turistler tarafından yıl boyunca sıkça ziyaret edilen Saatçi Ali Efendi Konağı, Orhan Camii, Darıca Kalesi, Kocaeli Saat Kulesi, Mustafa Paşa Hamamı, Konca Lahdi, Valide Köprüsü, Zıbıncı Mescidi, Örcün Hamamı, Kilezdere Köprüsü, Çoban Paşa Külliyesi, Eskihisar Kalesi de gezi listenize dahil edebileceğiniz yerler arasındadır.

Gezerken sizi başka yerlere götürecek ve doğanın en güzel parçaları arasında bulunan Kandıra’daki Tahtalı Göleti, Balıklayalar, Yuvacık’ta bulunan Beşkayalar Tabiat Parkı, Kerpe Miço Cennet Koyu, Kerpe Kartal Kayaları, Kefken Pembe Kayalar, Maşukiye Aygır Deresi, Bağırganlı eğer tatiliniz uzun sürecekse mutlaka listenizde yer almalıdır.

Ayazma Ilıcası: Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde Ayazma Ilıcası (Yazlık) bulunuyor. Sağlık merkezi olarak Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan Ayazma Ilıcası, Kocaeli’nin günümüzde tek sağlık yapısı olarak dikkat çekiyor.

Roma dönemine kadar Ayazma ılıcası’nın tarihinin uzandığı düşünülür. Burası Osmanlı döneminde ise insanların yaşadığı bir yerleşim bölgesiymiş.

Daha önceleri Ayazma Ilıcası, tatil yeri olarak kullanıldığından dolayı Yazlık adını almıştır.

Günümüzde de Ayazma Ilıcası’nın suyunun kullanımı devam ediyor. Yapılan birçok araştırma ve tahlil sonuçlarında burada yer alan suyun birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir.

Yolunuz eğer Kocaeli’ne düşerse Ayazma Ilıcası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayazma Ilıcası’nda bununla birlikte daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız The Ness Termal & Spa Hotel’de konaklayabilirsiniz. Keyifli tatiller.Babalı Köyü: Henüz adı, sanı duyulmamış, Kandıra’nın en uzak ve el değmemiş sahillerinden biridir. Kerpe, Kefken ve  Cebeci’yi buralara gelenlerin birçoğu ziyaret ettikten sonra Babalı’ya uğramadan geçip gidiyor. Karadeniz’in masmavi suları ile oysaki Babıalı cezbeden, upuzun kumsalı ve bakir doğası ile görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Babıâli’nin el değmemiş doğasına sakin ve sessiz bir tatil düşleyenler hayran kalacaktır.

30 km Babalı, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine mesafede bulunur, sakin, sessiz bir köydür. Biraz olsun kalabalık şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin ve ailelerin gözdesi olabilecek bir tatil bölgesidir. Kandıra ilçesine Babalı, en uzak sahil şeridi olması ile dikkat çekiyor.

Tatil için her ne kadar uzak olduğu düşünülse de denizin temizliği, buraya tatilcilerin akın etmesi için yeterli bir nedendir. Babalı’nın da Kefken ve Cebeci’den sonra keşfedilmesi, beraberinde buraya olan konaklama ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Bölgede bu nedenle de ufak butik pansiyonlar kurulmaya başlamış. Hatta evlerini bölge yerlileri pansiyona dönüştürerek bir nebze de olsa tatilcilerin konaklama ihtiyacına karşılık veriyor.

Bir burnun üzerine Babalı kurulmuştur. Sağ tarafı doğuya, sol tarafı Dikili’ye, kum plaja bakıyor ve ön tarafı da kayalıktır. Karadenizli yunus balıklarının zaman zaman Babalı sahillerine vurduğu gözlemleniyor. Babbalı’nın yabancı olanlara oldukça ilginç gelebilecek bu olay, yerli halk tarafından benimsenmiş durumdadır.

Aslında sanıldığı kadar Babalıya ulaşmak zor değildir. Nerden gelirseniz gelin aynı rotayı izlemeniz gerekir. Öncelikle Kandıra’ya Kocaeli, İzmit üzerinden gelerek, daha sonra Babalı’ya aynı yol üzerinden ulaşabilirsiniz. Yol üzerindeki levhalar zaten sizi Babalı sahiline götürecektir.
Menekşe Yaylası: Menekşe Yaylası, Kocaeli’nin Yuvacık bölgesinde, yeşilin hüküm sürdüğü görenlerin doğasıyla beğenisini kazanıyor. Yuvacık otellerinde, şehrin kalabalığından uzaklaşıp kalan tatilciler, mutlaka Menekşe Yaylası’nın güzelliğine şahit oluyor.

Özellikle doğa sporları için Menekşe Yaylası, oldukça elverişlidir. Doğaseverler tarafından öyle ki sürekli ziyaret edilir.

Trekking yapılabilir ve bisikletle çevreyi keşfedebilirsiniz.

Yaylayı, Yuvacık’ta bulunan doğa sporları kulüplerinin düzenlediği yürüyüşlere dahil olarak da keşfedebilirsiniz. Bu büyüleyici güzellikteki doğa sizlere farklı manzaralar sunacaktır.

İstanbula’a 135 km, Başiskele’ye 15 km, İzmit’e de 30 km mesafede yayla bulunur.

İki gün eğer kalmayı planlıyorsanız Yuvacık otel fiyatlarını araştırdıktan sonra hemen valizinizi hazırlayabilir, hemen tatilinize başlayabilirsiniz. Daha çok hafta sonları Yuvacık otelleri, tercih edildiği için erken rezervasyon önemlidir.

Kerpe Kartal Kayaları: Kerpe sahilinden yukarı devam ettiğinizde Kerpe Kartal Kayaları karşınıza çıkan, denizin zaman içinde aşındırmaları ile şekillenen, Kerpe geziniz sırasında ziyaret edilecek güzellikte bir yerdir.

İzmit Atatürk Müzesi: İzmit Atatürk Müzesi, Kocaeli-İzmit’te bulunur. Sultan Abdülaziz için 1874 yılında yaptırılmış iki katlı küçük bir saraymış. Müze eski adı ile İzmit Av Köşkü olarak bilinir, çevrede Abdülaziz’in avlandığı zaman dinlenmesi için yaptırılmıştır.İzmit’e Atatürk’ün Fransız yazar Claude Farrere ile görüşmek için geleceği duyulunca kendisine İzmitliler bu köşkü hazırlamışlar. Köşkün üst katında Atatürk, merdivenin solunda bulunan odada misafir edilmiş.

Cumhuriyetle birlikte İzmit Av Köşkü, Valilik Konağı olarak kullanılmaya başlandı. Ancak mimari ve sanat değeri düşünülerek köşk müzeye dönüştürüldü ve ziyaretçilere 1966 yılında açıldı. Atatürk’ün yatak odası müzenin üst katında, arkeolojik eserler de müzenin alt katında sergileniyor.

Yolunuz eğer İzmit’e düşerse mutlaka İzmit Atatürk Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi:

Ziyaretçilerini her mevsim farklı renkleriyle büyüleyen Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de büyük bir öneme sahiptir. Kartepe Kocaeli’ye bağlıdır ve önemli bir kayak merkezidir. İstanbul’a yakın olduğu içinde çok fazla ilgi odağı durumundadır. Aynı zamanda Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Her mevsim Kartepe’de eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz, kayak merkezi olarak kış aylarında da hizmet vermektedir. Günübirlik Kartepe Kayak Merkezi’ne de geziler yapabilirsiniz. 115 km İstanbul’a uzaklıkta olması, kısa bir hafta sonu tatil yapıp doyasıya eğlenmek isteyenlerin yoğun ilgisini görmektedir.

Gayret Gemi Müzesi: Türk Deniz Kuvvetleri’ne 1972 yılında katılan Gayret Gemisi, 1997 yılında vermiş olduğu hizmetlerin ardından Gölcük Tersanesi’nde onarılıp müze olarak hizmete girmiştir.

Ziyarete müze ve sanat galerisi olarak Gayret Gemisi’nin açılması ile Kocaeli’ne gelen turistlerin gezi duraklarına bir yenisi eklenmiştir.

Mutfak, çamaşırhane, savaş harekâtı merkezi, komutan kamarası bölümleri Gayret Gemisi’nde mevcuttur. Gemi içerisinde bulunan açık ve kapalı kafeteryalarda dinlenme fırsatı vardır.

Kerpe Babadağı: Kerpe’nin en yüksek noktası Babadağı’dır. Deniz seviyesinden Babadağı’nın yüksekliği 400 metredir. Karadeniz’in kıyısındaki bu şirin tatil beldesini Kerpe gezinizde, kuş bakışı izlemek isteyenler bu tepeye çıkmaktadır. 4 km Kerpe’ye mesafesi bulunan bu tepede Akçakoca Anıt Mezarı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Samanlı Dağları: Samanlı Dağları; kuzeyde İzmit Körfezi, İznik Gölü ve Gemlik Körfezi, batıda Bozburun ve doğuda Sakarya Nehri’nin Geyve Boğazı arasında bulunur. Samanlı Dağları Bolu Dağı’ndan Geyve Boğazı yarıntısı ile ayrılır ve Sapanca’da da en yüksek kısmı yer alır. Kartepe 1699 metre ile Samanlı Dağları’nın en yüksek tepesini oluşturur. Yüksekliği batıya doğru gittikçe azalan Samanlı Dağları’nın Kocaeli Gölcük-İznik arasındaki Naldöken Tepesi, 1330 m ile en alçak tepesi olma özelliği taşıyor.

Samanlı Dağları, maki ve orman örtüsü ile kaplıdır. Geçen yüzyıllardan kalma ormanlık kesimlerde, göçmenlerin yerleştiği birçok köy bulunur. Zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında kalan büyük yerleşim yerlerine de rastlamak mümkündür.

Mutlaka rotanızı Marmara Bölgesi’nde yer alan Samanlı Dağları’na döndürün.

Kefken Pembe Kayalar: Kerpe’nin ilerisinde yine Kefken gibi Karadeniz kıyısında bir balıkçı köyü havasında bir yerdir Kefken. Ziyaretinizde, bu güzel turistik alan görmeniz gereken bir yerdir.

İsmini Kefken Pembe Kayalar, etrafında bulunan kayaların renginden almıştır. Doğal güzelliği, teniz havası için özellikle yaz aylarında tercih edilen bu mevkide bulunan kayalar görenleri jeolojik yapısı ile şaşırtmaktadır.

Kerpe Sarısu: 8 km Kandıra’ya mesafesi bulunan Sarısu, Karadeniz’in ulaştığı bölgede bulunan 1 km uzunluğunda sahil şerididir. Sarısu yeşilin bir tonuyla bezenmiş eşsiz bir ormanın içerisinden geçerek ulaşabileceğiniz, Karadeniz’in keşfedilmemiş güzelliklerinden biridir.

Sarısu Deresi’nden ismini alan bu doğal güzellik, kamp tutkunlarının genellikle vazgeçilmez adreslerinden biridir. Balık tutmak ve güneşlenmek için de tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Denize Sarısu’da girebilmek için sazlarla kaplı dereyi tekne ya da kayıklarla geçmek gerekir. Sarısu’yu bu da ilginç kılan özelliklerinden biridir.

Kocaeli Saat Kulesi: Tahta Sultan II. Abdülhamit’in çıkışının 25. yıldönümü için Musa Kazım Bey tarafından yaptırılmıştır.

Seyrek Kalesi: Kocaeli’ne bağlı Kandıra Kerpe bölgesinde Seyrek Kalesi yer almaktadır. Tüm antik dönem Seyrek Kalesi liman kalelerinde olduğu gibi iki ayrı kola kol kanat geren bir konumdadır. Denize küçük bir yarımada şeklinde uzanan ve küçük bir liman oluşturan Seyrek Kalesi’nin Bizanslılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Eski çağlardan bu yana iskele vazifesi görmektedir. Tek bir güç olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun Karadeniz’in tüm kıyılarına egemen olmasından dolayı bu kalenin de pek bir hükmü kalmamıştır.

Üzerinde ayrıca II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olabileceği düşünülen siperler bulunur. Karayolu ile Seyrek Kalesi’ne ulaşım sağlanmaktadır. Kerpe sahiline ulaştığınızda denizi batıya doğru gözden kaçırmadan kıyıya yakın giden yolu takip ederek Seyrek’e gidilmesi mümkündür.

Kuzu Yaylası: Yakından Kocaeli’nin doğal güzelliklerine şahit olmak istiyorsanız size bu güzellikler hakkında Kuzu Yaylası harika bilgiler verecektir.

Kuzu Yaylası, Kartepe-Maşukiye’de bulunur. İstanbul kalabalığı ve kargaşasından uzakta yalnızca temiz havanın ve yeşilliklerin sizinle olacağı bir yerdir. Kısa tatiller için İstanbul’a yakın olmasından dolayı fazlasıyla tercih edilmektedir.

Kuzu yaylasında kamp da yapılabilir. Bir sessizliğe sahiptir ve yalnızca kuşların mırıldaması çıkan tek sestir. Üstelik Sapanca Gölü’de buradan bir başka görünür. Size manzaranın tüm güzelliği selam verirken nereden nasıl başlayacağınıza da karar veremezsiniz.

Zamanın Kuzu Yaylası’nda nasıl geçtiğini anlayamazsınız bile.

Eskihisar Kalesi: Eskihisar Kalesi, Kocaeli-Gebze sınırları içerisinde bulunur. Bölgede bulunan tarihi kalıntılardan biridir. günümüze Bizans döneminden kalmıştır ve Eskihisar balıkçı köyünde bulunur. Fat,h Sultan Mehmed’in İstanbul fethedildikten sonra askerlerini yerleştirdiği bu köyde o askerlerin şu an torunları yaşamaktadır.

Hem tarihi ile hem de çevresindeki görülmeye değer yerlerle Eskihisar Kalesi, yıl içerisinde turistlere ev sahipliği etmektedir. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi hemen sağında bulunur ve bu müzeyi mutlaka geziniz sırasında görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.