Kuşadası Gezilecek Yerler: Kuşadasının Tarihi ve Turistik Yerleri

Aydın iline bağlı Kuşadası bir ilçedir. Birçok tarihi, doğal ve kültürel güzelliğe ilçe sahip olmasından dolayı önemli bir turizm merkezidir.

Yerel halkının ve esnafının Kuşadasın’da büyük bir çoğunluğu geçimini turizm sektöründen sağlamaktadır. Bir limana Kuşadası sahip olmasından dolayı özellikle kruvaziyer turizmi açısından çok gelişmiştir. İlçenin ayrıca antik kent Efes’e ve Hıristiyan kutsal mekanı olan meryemana evine olan yakınlığı dış turizmde gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Aydın Kuşadası Gezilip Görülecek Yerler

Güvercin ada: Adını Kuşadası’na veren ve üzerinde bir kalenin yer aldığı adadır. Bizanslılara kadar adanın üzerinde yer alan kalenin tarihi dayanmaktadır. Adanın etrafında bugün çevre düzenlenmesi yapılmış olup etrafında ve içinde kafeterya, restoran ve çay bahçeleri yer almaktadır. Kuşadası’nın silüetine ada ayrı bir güzellik katmakta geceleri ışıklandırıldığında özellikle büyüleyici bir manzara sunmaktadır.
Kaleiçi Camii: Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami çarşı içinde bulunmakta olup hala bugün de ibadete açıktır ve ülkeyi ziyaret eden turistlerce ziyaret edilmektedir.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: Yakınında Kuşadası limanı bulunur. Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından 1618 yılında yaptırılmıştır. Osmanlının deniz ticareti için yaptırdığı bir kaledir. Konaklama tesisi olarak günümüzde kullanılmaktadır ve Türk geceleri haftanın belirli günlerinde düzenlenmekte ve birçok turist tarafından da ziyaret edilmektedir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı: 28 km Kuşadası’na uzaklığı bulunur. Sahil boyunca Milli park uzandığı için birçok koya sahiptir. Tabiat zenginliği ve doğal güzelliği açısından görülmeye değer bir yerdir.

Kadınlar Denizi Plajı: Sadece eskiden kadınlar tarafından kullanılmasından dolayı kadınlar denizi olarak adlandırılmaktadır. Bu özelliğini günümüzde ise yitirmiştir. 2003 yılından beri Kadınlar Denizi Mavi Bayrak taşımaktadır.

Sadece bu saydığımız yerler Kuşadası’nın belli başlı öne çıkan mekanlarıdır.Gençlik turizmi için Kuşadası, eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar adresi olan bar ve diskoları, çocuklu ve orta yaşlı aileler için eşsiz koyları, plajları, mükemmel su parkları, dinlenme tesisleri, üçüncü yaş olarak tabir ettiğimiz grup için ise kültürel ve tarihi mekanları, kaplıcaları, hamamları ile yediden yetmişe insanların tümünün ihtiyaçlarına yanıt vermektedir.

Gerek pansiyonları ve orta kalitedeki otelleri, gerekse de lüks otelleriyle konaklama sunan tesisleri açısından her bütçeye hitap eden bir bölgedir.

Kuşadası’nı henüz ziyaret etmediyseniz, bu saklı cenneti ziyaret etmenizi ve mükemmel bir tatil yaşamanızı tavsiye ederiz.

Not: Ege’nin temiz ve berrak koylarına Güvercin Ada’dan günübirlik olarak gerçekleştirilen tekne turlarına katılmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

 

Son Yorumlar
  1. Didem

    Yaz tatilinde en favori tatil adresim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.