Mersinde Yapmadan Dönme: Mersinde Neler Yapılır?

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin Kız Kalesi

Kızkalesi, Mersin’den Silifke’ye giden yol üzerinde bulunur. Mersin’in en fazla ilgi gören yapılarından bir tanesidir. Kızkalesi, deniz kıyısına oldukça yakın bir adaya inşa edilmiştir ve oldukça iyi durumdadır. Silifke Kalesi karada bulunur ve aynı hizada olan Kızkalesi, denizden gelen saldırılara karşı savunma amaçlı olarak yapılmıştır. Kıyıdan motorla Kızkalesi’ne ulaşmak mümkündür.

Tarsus Şelalesi: Tarsusluların sıcak yaz günlerinde nefes almasını ve keyifli vakit geçirmesini sağlayan şelalenin manzarası muhteşemdir.

Mutlaka Tarsus’ta gezilecek yerler arasında olması gereken yerlerden biri de Tarsus Şelalesi’dir. Kahvaltı yapmak ve yemek yemek için en uygun yerlerden biridir.

Tarsus Şelalesi’nde Tarsus’a gelirseniz sac kavurma yemenizi tavsiye ederiz.

Eshab-ı Kehf Mağarası: 7 Uyurların 309 sene uykuda kaldıklarına inanılan mağaradır.

Kehf (Mağara) suresine göre bir grup genç eski zamanlarda Allah’ın tek olduğuna inanır. Bunları çok Tanrılı dini inancı olan çevre halkı rahat bırakmaz. Gençler yıllarca süren baskıdan bunalıp köpekleri ile birlikte bir mağaraya sığınıp onları koruması için Allah’a dua eder.

Cennet Çöküğü

Milyonlarca yılda bir yer altı deresinin yol açtığı erozyon sonucu oluşmuş. Merdivenlerle 70 m derinlikteki çukura iniliyor. 452 basamaklı taş merdivenleri Cennet Çukuru’na inmek için kullanmanız gerekiyor. oldukça merdivenleri inip çıkmak zor ve yorucu. Buraya inip yukarıya

tekrar çıkmak isterseniz en az 2 saat ayırmanız gerekir. Romalılardan günümüze vadinin altında gelebilmiş bir kilise bulunuyor.

Cehennem Çukuru

Derinliğinden ve ürkütücülüğünden adını almıştır. Buraya inmenin mümkünatı yok. Cehennem Çukuru, oldukça dik ve sarp bir çukurdur. Girişine de küçük bir balkon yapılmıştır. Fotoğraf ve videoları buradan çekebilirsiniz. Mitolojik olarak cehennem çukurunun da hikayesi şöyle; Ejdarha Tifonla Zeus kavga ettikten sonra buraya onu hapsetmiş. Etna Yanardağı’na daha sonra kapatmış. Cehennem çukuru 130 m derinliktedir.

Mersin’de Ne Yenilir?

Mersin Akdeniz’in en canlı limanlarından birine sahiptir ve yemek kültürü de oldukça gelişmiştir. Damak zevkinize uygun deniz ürünleri, kebaplar ve birbirinden lezzetli tatları burada bulabilirsiniz.

Tantuni

Akla Mersin denilince ilk gelen lezzetlerden biri Tantuni’dir. Mutlaka Mersin’de tatmanız gereken lezzetlerden biridir. etler küçük küçük doğranıp içerisine domates, soğan ve çeşitli baharatlar eklenerek sac tavada pişiriliyor. Genelde dürüm yapılıyor. Biber turşusu ve limon yanına eklenerek servis ediliyor.

Nerede Yenir?

Tantuniyi Mersin’de birçok yerde yiyebilirsiniz. Öz Mersin Tantuni bu konuda oldukça başarılıydı. Biber turşusu ve limon da yanında servis ediliyor. Açık ayranı da oldukça iyiydi. Mersin’e gittiğinizde mutlaka tavsiye ederiz.

Künefe

Künefe; kadayıf ve peynirin eşsiz birleşimi ile yapılır. Mersin ve Akdeniz’in en sevilen tatlılarından biridir. Yöreden yöreye yapılışı değişse de genellikle iki kat kadayıfın arasına tuzsuz peynir eklenerek pişirilir. Şeker şurubu da üzerine konularak sıcak sıcak servis edilir.

Kerebiç

Kerebiç Mersin’e özgü bir tattır. Daha çok Ramazan’da ve bayramlarda yapılan bir tatlıdır. İrmik helvasının içerisine ceviz ve fıstık doldurularak yapılan tatlının üzerini beyaz bir kaymak süsler. Tatlı bu şekli ile içli köfteye benzemektedir.

Üzerindeki beyaz kaymağın çöven otu denilen bir çeşit bitkiden elde edilmesi tatlının özelliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.