Muğla Dalaman Gezi Rehberi

Tatilde Muğla’nın Dalaman ilçesinde olmaya ne dersiniz? Nefis yemeklerin yapıldığı, en güzel otellerin olduğu, birbirinden aktiviteli eğlencelerin olduğu ve en önemlisi de tarih dolu cennetlerinden Dalaman bilinmeyenleriyle karşınızda…

Bizi masmavi denizin ve yemyeşil ormanların karşıladığı Dalaman dünyanın en önemli rafting merkezlerinden biridir. Av ve yayla turizmi deyince Türkiye’de akla ilk burası gelir. Konaklamayı her bütçeye uygun bulabilirsiniz. En bereketli Anadolu’nun tarih kokan toprakları sanki burada toplanmış. Hala binlerce yılın tarihi en güzel haliyle Muğla’nın güzel ilçesinde.

Muğla Dalaman’a Nasıl gidilir?

Şayet arabanızla Dalaman’a gitmek için yola çıkmıyorsanız o zaman konforlu yolculuğu hava yolu ile yapmalısınız. Her gün İstanbul’dan Dalaman’a direkt giden seferler var. Yalnızca İstanbul’dan değil dünyanın dört bir yanından Dalaman’a ulaşmak oldukça kolay.
Dalaman, Dünya’nın en güzel doğal güzelliklerin sayılı olabildiği yerlerden biridir. Buranın en güzel yanı; bir araya tarihi kalıntıların toplanmış olmasının yanı sıra bir de görmeye doyamayacağınız koyları ile burası meşhurdur. Düğün de eğlence de burada hiç eksik olmaz. Zaten her gün sıcakkanlı insanların toplandığı yer şenlikli olur. Bu el sanatlarının geliştiği turizm cennetinde oyma, dokuma yani kısacası el işine dair ne varsa yakından izleyebilirsiniz.

Muğla Dalaman Görülecek yerler

Akkaya Vadisi, Dalaman’ın en görülesi yeridir. Sadece Dalaman merkeze 12 km uzaklıktadır. Akkaya Vadisi’ne burada tatil yaparken uğramadan dönmek olmaz. Dalaman’a ait daha ne tarihi eserler var bir bilseniz. Lissay, Lidai, Crya, Cleopatra Hamamı, Kozpınar, Şerefler, Kaya mezarlıkları, Antik Demirciler Çarşısı, Likya kaya mezarları, Gökdağ harabeleri, Şerefler türbesi, Akpınar ve Dumlu yaylaları, Hippokome Antik kenti, Akköprü,  Oktapolis antik kenti görülecek yerler listesinde yer alır.Muğla Dalaman’da Ne yenilir?

Topraklarının bereketliliği ile Muğla mutfağı ön planda olduğu kadar yemekleri ile de kendine hayran bıraktırıyor. Burada da zeytinyağı sofraların olmazsa olmazları arasındadır. Bamya, börülce, fasulye ve nohut Muğla’nın ana yemekleridir. Elbette sebzelerin pişirilmesinde zeytinyağı kullanılıyor ama burada hep baklagiller etle birlikte pişiriliyor. Her ne kadar anlatılsa da yaşamadan görmek az kalacaktır. O nedenle Dalaman’a en kısa zamanda gitmek için plan yapmaya başlamalısınız.

Muğla Dalaman’da Yapılacak Aktiviteler

Adrenalin dolu Dalaman cümlesi az kalacaktır. Rafting keyfini Dalaman Çayı’nın gür akan suyunda yapmak nasıl olur diye bir düşünün. Kano, rafting, uzun yürüyüşler burada yapılabilecek aktivitelerin bazılarıdır. Çılgınca spora karşı merakınız varsa doğru yerdesiniz demektir. Her yönü ile Dalaman’da dolu dolu geçecek tatil keyfini kaçırmayın.

Son Yorumlar
  1. Harun Büyükada

    Çok güzel bir yazı olmuş, Muğla’dan geçicekseniz Dalaman’a uğramanızı kesinlikle tavsiye ederim doğası ile insanı büyülüyor resmen 🙂 Araç kiralama firmamız bizi havaalanından alıp aracımızı teslim etti, hiç yorulmadan çok uygun fiyatlarla Dalaman’ın tüm güzelliklerini gördük 🙂 Kesinlikle önerebilirim: https://dalamankiralikarac.com/

  2. Nilgün

    Dalaman sadece tatil için düşünülmemeli, emekli olunca gidip yerleşilecek yerler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.