Muğla Datça’da Gezilecek Yerler: Datça’da Nereler Gezilir?

Muğla Datça’da nereler gezilir? Datça’da gezilecek görülecek yerler, Datça’nın doğal ve tarihi güzellikleri, Datça’nın plajları ve Datça’nın koyları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Muğla Datça’da Gezilecek Yerler 

Köklü bir tarihin üzerinde binlerce yıllık geçmişe sahip muhteşem güzellikler… Tüm yarımadaya yayılmış doğa harikası güzellikleri ile gezilecek görülecek yerleri sunar. Mutlaka Datça tatiliniz sırasında gezmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri aşağıda bulabilirsiniz.

Datça’da Nereler Gezilir?

Knidos Antik Kenti: Yaklaşık 4 bin yıllık tarihe sahiptir ve en önemli antik yerleşim yerlerinden olan Knidos Antik Kenti’ne Datça merkezden hareket eden teknelerle gidebilirsiniz. Datça’da gezilecek yerler listesinin başında bu tarihi kentten bahsetmek istedik.

Bu gezi tekneleri günübirlik turlar düzenliyor. Knidos’a hepsi uğruyor. Aynı zamanda kente merkezden hareket eden dolmuşlarla da gidebilirsiniz.
Apollon Tapınağı: Datça Apollon Tapınağı, Knidos Antik Kenti yakınlarında yer alır ve geziniz esnasında görebileceğiniz antik eserlerden biridir.

Datça’nın Koyları ve Bükleri

Koylar ve Bükler: Doğa ile iç içe Datça dünyaca ünlü ve bakir kalmayı başarmış bükler ve koylara sahiptir. Datöça’da gezilecek yerler arasında birbirinden güzel bükler ve koylar önemli bir yer tutar. Hayıtbükü, Palamutbükü, Kızılbük, Karı koyu, Bencik Koyu, Damlacık Koyu, Kızılağaç Koyu, İskandil Koyu bunların başında gelir. Datça’dan bu muhteşem güzelliğe sahip yerleri gezmeden dönmeyin.

Datça Aktur: Çam oramnı ve denizin buluştuğu dünyanın oksijen deposu cennet köşelerinden biri de Aktur’dur. Türkiye’nin geçen sene en güzel koyu ünvanını alarak dünya çapında bir turizm birimi olduğunu ispatlamıştır.
Aktur’da yapılabilecek aktiviteler: windsurf, aletli dalış, günübirlik tekne gezileri, yelken, amatör balık avcılığı, rafting, tracking…Emel Sayın Koyu: Marmaris-Datça arasında bulunan bol virajlı yol, biraz tatilciler için zorlu olsa da onlarca yanından geçip gittiğiniz koy keyfinize keyif katar.
Emel Sayın koyu da bu güzel ve nadide koylardan birisidir. ‘Bencik’ diğer ismi olan bu koy, Datça’da her yıl tatilini geçiren ve birbirinden güzel şarkıları badem festivalinde seslendiren Emel Sayın’dan alıyor.

Emel Sayın Koyu Marmaris Koyu’nun 25. Kilometresinde bulunuyor ve burada mola vererek ormanlık alanda dinlenebilir, ışıl ışıl denizinde yüzerek biraz yolculuğunuza serinlik katabilirsiniz. Eğer yanınızda çadırınız varsa, Emel Sayın’ın göz rengine benzetilen bu masmavi suların kenarında uykuya yıldızları seyrederek dalabilirsiniz.

Bencik Koyu: Yerli tursitler kadar yabancı turistlerin de Datça’nın birbirinden güzel koyları ziyaret ettiği noktalar arasındadır.
Otellerin birinde Datça otel fiyatlarını araştırdıktan sonra rezervasyonunuzu yaptırdıysanız ve tatilinize yakın bir tarihte başlayacaksanız eğer bölgedeki gezilecek yerlerin listesini hazırlamayı unutmayın.

Bir liman özelliği taşıyan Bencik Koyu’nu Datça otellerinin birinde konakladığınız günlerde keşfe çıkabilirsiniz. Gökova Körfezi, Bencik Koyu ve Hisarönü Körfezi arasında kalır. Sizleri koydan yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş Bördübet Koyu ile buluşturacaktır. Bencik Koyu’nda oturup dinlenebileceğiniz bir tesis yer
Bulunmaktadır. Bencik Koyu, Datça’nın huzurlu atmosferinde gelen misafirlerini ağırlamaktadır. Sahip olduğu temiz denizi ile de gelenleri karşılamaktadır.

Çatı Koyu: Küçük çatı koyu ve büyük çatı koyu olmak üzere Çatı Koyu ikiye ayrılmaktadır. İlçe merkezine Datça Yarımadası’nın kuzeydoğusunda 45 km uzaklıktaki Çatı Koyu’nun çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplıdır. Birbirine yakın iki koy doğal liman görünümündedir ve bozuk, rüzgârlı havalarda tekenler için güvenli bir demirleme yeri olarak bilinmektedir. Mavi yolcularının özellikle uğrak yerleri arasında bulunur.

Küçük çatı koyu: Adından da anlaşılacağı gibi Börtübet Limanı’nın küçücük şirin bir koyudur. Karaya bir el gibi girer. Karaya batı burnunun ön kısmının bağlı bir kayalık bölümünü oluşturmaktadır.
Her iki yamacı da koyun yüksek tepelerden oluşur. Çam ağaçları, yemyeşil maki ve güllük ağaçları ile çevrilidir etrafı. Koyun en uygun barınma yeri tekneler için batı yönüne doğru kıvrılmış küçük bir girintisidir. Bu sessiz, iç içe bulunan koyun küçük bir de plajı bulunmaktadır.

Büyük çatı koyu: Börbület Limanı’nın güneyinde büyük çatı koyu da tıpkı küçük çatı koyu gibi mutlaka görülmesi, kalınması, yaşanılması gereken bir koydur. Batıya bakmış ayak şeklinde koy, karaya girmiştir. Teknelerin rahatlıkla her havada barınabilecekleri mükemmel bir yer olup tam bir doğa harikasıdır.
Büyük Çatı Koyu sakin havalarda mükemmel bir yerdir. Burada çamlık ve plaj bulunmadır. Genellikle bu alanda büyük gulet tekneleri barınır ve özellikle akşam saatlerinde yaz aylarında sayıları oldukça artmaktadır. En güzel, en korunaklı Büyük Çatı Koyu’nun yeri batıya dönen kısımdır.

Datça’nın En Güzel Plajları

Plajlar: Yaklaşık olarak Datça ve çevresinde 15 km uzunlukta, çoğu da Mavi Bayraklı plajlar bulunuyor. Azganlı Plajı, Kumluk Plajı, Perili Köşk Plajı, Taşlık Plajı güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz plajlar arasında bulunuyor.

Kovanlık Plajı: Kovanlık Mesire Yeri’nin bitişiğinde Aktur, Kovanlık Plajı yer alıyor. Huzurlu, cennet, sessiz, huzurlu, doğa ile iç içe tatil yaşamak isteyenler için bulunmaz bir yerdir. İl Özel İdaresi tarafından Kovanlık Plajı, işletiliyor ve gelen herkes faydalanabiliyor.
Aktur tatil sitesindeki tatil imkanlarından da ayrıca faydalanabiliyorsunuz. İncecik kumlu kumsalı ve tertemiz mavi bayraklı denizi ile Kovanlık Plajı harika bir plajdır. Günlük olarak plajdan faydalanmak isterseniz çok cüzi bir miktar ödeme yapıyorsunuz.

Ovabükü Plajı: Ovabükü, Datça’nın birbirinden güzel üç koyundan biridir. Yaz tatilinde gidilebilecek en ideal bölgelerden biridir. Yeşillikler arasında Ovabükü’nün plajında şezlongunuza uzanıp, güneşin tadını çıkarabileceğiniz ve keyifli saatlere gününüzü bölebileceğiniz bir noktadır. Konaklayabileceğiniz pansiyonlar Ovabükü Plajı’nın çevresinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu güzel plaj küçük lokantalara da sahiptir. Datça’nın en güzel koyuna gizlenmiş olan Ovabükü Plajı, tatiliniz bu yaz Datça’da geçirmek isteyenlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir güzelliktir.

 

Taşlık Plajı: Datça Limanı ile Ilıca arasında Taşlık Plajı yer alır. Kuzey rüzgarları bu nedenle de hiç buraya uğramıyor devamlı sakin kalıyor. Çakıl ve kum karışımından denizin dibi oluşmaktadır.

Denizin dibinde ılıca göl denilen şifalı suların kaynadığı bir göletin olması Taşlık Plajı’nı ilginç kılan özelliktir. Liman kısmında yer alan kayaların bununla birlikte içinden çıkan ve denize akan tatlı su, bu bölümde az tuzlu bir alanın oluşmasına yol açar.

Datça’nın Taşlık Plajı en çok rağbet gören plajlarından biridir. Denizden çıktıktan sonra bahsetmiş olduğumuz göletten akan suyun altından buraya gelenler kendilerini arındırıyor. Vücutlarına bir nevi aslında doğal masaj yaptırıyorlar.
Yolunuz eğer Datça’ya düşerse eşsiz güzellikteki bu plajı görmeyi ihmal etmeyin.

Palamutbükü Plajı: Palamutbükü, Datça’nın en güzel koylarından birine sahiptir. Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz noktalardan biridir. Palamutbükü’nün kıyıları insana akvaryumu hatırlatır. Suyun içini rahatlıkla görebilmenizi denizin tertemiz olması sağlıyor.
Palamutbükü sahili oldukça uzundur. Çay bahçeleri ve lokantalar deniz kıyısı boyunca sıralanmıştır. Ve denize sizleri davet eden şezlonglar…

Palamutbükü’nde bulunan otellerin birinde konaklamanın en güzel yanı, bu eşsiz denizde kulaç atmaktadır. Plaja daha adımınızı ilk attığınızda yorgunluğunuzun yok olduğunu hissedeceksiniz. Dingin ve huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk adreslerinden biri olan bölgede birçok otel yer almaktadır. Hemen Palamutbükü otel rezervasyonunuzu yaptırıp, bu büyüleyici denize sahip bölgede uzun bir tatil geçirebilirsiniz.
Datça’da Gezilecek Yerler

Deveboynu Feneri: Kdinos Antik Kenti Datça’dan 40 km mesafede yer alır ve oldukça da zengin bir kenttir. Deveboynu Yarımadası olarak antik kentin bulunduğu bölge adlandırılıyor. Denize kentin harabelerini gezerek ulaştığınızda, anakara ile yarımada arasında karşınıza iki koy çıkıyor. Sol taraftaki koy Akdeniz’i sağ taraftaki ise Ege Denizi’ni kucaklıyor. Deveboynu Feneri’ne burnu kuzeybatısı ise ev sahipliği ediyor.

Patikayı, dar ve kısa kıstağın üzerinden geçerek takip ettiğinizde sizi selamlıyor. Oldukça sert kalıntılar arasından rüzgar tepeye yavaş yavaş çıktığınızda, Türkiye’nin en güzel manzarasına sahip olan deniz feneri ile karşılanıyorsunuz. Deveboynu Feneri’nin karşısında Kos Adası arkasında da Knidos Antik Kenti bulunuyor.

 

 

Palamutbükü Yakaköy: Yakaköy, Muğla’nın köy hayatını gözler önüne seren noktalardan biridir. Bu yaz sezonunda eğer konaklamanızı Palamutbükü otellerinde yapacaksanız Yakaköy’ü ziyaret etmelisiniz.

Şehir karmaşasından uzak, sakin bir tatil isteyenlerin Palamutbükü Yakaköy tercih ettiği noktalardan biridir. Konaklama tesisleri de burada yer almaktadır. 20 km Datça ilçe merkezine uzaklıkta bulunur. Köyde yer alan caminin yanında bir yol uzanır. Palamutbükü’ne bu yol çıkmaktadır. Erkenden Palamutbükü otel rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririz. Çünkü oldukça bölgenin müdavimleri fazladır.

Körmen Limanı: Körmen Limanı, Datça’nın en güzel noktalarından biridir. Ayrıca Ege Denizi’ne bakmaktadır. Karaköy Limanı olarak da isimlendirilmektedir.
İşlek olarak liman kullanılmaya devam etmektedir. Bodrum’dan gelen feribotların uğrak noktalarından biridir. Yalnızca feribot ya da yatlarla değil Körmen Limanı sörf yapanlarla da kalabalıklaşır. Sörf tutkunlarının sürekli rüzgar alan bir nokta olması dikkatini çekmiştir.
Göze ve ruha hitap eden doğası ile Körmen Limanı yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Mutlaka bir gününüzü Datça tatilinizde Körmen Limanı’na ayırmanızı öneririz.

Palamutbükü Yassı Tepesi: Palamutbükü Datça’nın küçük bir turizm bölgesidir. Ulaşım açısından kolay bir bölgede olduğundan dolayı hem uzun bir tatil planı yapanların hem de kısa bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır.

Birçok otel Palamutbükü’nde yer almaktadır. Pansiyon, bungalov ve butik otel tesisleri Palamutbükü otel kategorileri arasında hizmet vermektedir.
Bodrum Yarımadası ve Gökova Merkezi, batısında da Knidos Antik Kenti’nin tepeleri görünür. Bir anda Ege Denizi’nin tüm güzelliğine şahit olursunuz. Sizler için Palamutbükü Yassı Tepesi olabilir.

 

Palamutbükü Limanı: Palamutbükü Limanı’nın tablo gibi bir güzelliği vardır. Limanda birçok tekne ve kayığı görebilirsiniz. Ayrıca balık tutanların sayısı da bir hayli fazladır. Özellikle hafta sonları Palamutbükü Limanı’na Datçalılar gelir. Bölgeye tabi ki tatil için gelenlerinde kalabalıklaştırdığı bir bölgedir.

Karşınıza ılgın ağaçları liman kıyısı boyunca çıkacak. Tam eğer mevsiminde geldiyseniz ılgın ağaçlarının çiçek açmış haline tanıklık edebilirsiniz. Sahil boyunca burada sıralanmış lokanta ve cafeler bulunur. Limana eğer kısa bir gezi yapmak isterseniz öğle yemeğinizi lokantalarda yiyebilir ve dinlenebilirsiniz.
Limanın tüm güzelliğini Palamutbükü otellerinde tatil yaptığınız günlere dahil etmeyi unutmayın. Otel fiyatları Palamutbükü’nde mevsimine göre değişiklik gösterse de her bütçeye hitap edecek şekildedir.

Emecik: Emecik, Muğla-Datça’ya bağlı bir köydür ve tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Gelişmiş bir şehirde bulunmasından dolayı yaz turizmi açısından konaklamak için turistlerin tercih ettiği bölgeler arasında yer alır.

İspanyol korsanlar Datça’dan 500 yıl öncesinde geçerken geminin içinde bulunan cüzzam hastalarını Emecik sahiline bıraktığı ve ölüme bırakılan cüzzam hastaları bölgenin temiz suyu ve havası sayesinde iyileştiği bilinmektedir. 1970 yılında Datça Emecik, turizm bölgesi olarak ilan edilmiş ve turizm halkın önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur. Birçok tatil köyü Datça Emecik’te bulunmaktadır. Bu tatil köylerinden birinde yer ayırarak bol keyifli ve bol huzurlu bir tatile adım atabilirsiniz. Datça’nın bu arada gezilecek yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.