Sakız Adası Gezi Rehberi: Sakız Adasında Gezilecek Yerler

Bu Yunan adası Ege denizindedir. Hora ismi de Sakız adası için kullanılır. Yaklaşık olarak ülkemize Sakız adası 5 km uzaklıkta bulunur. Çok sakız ağacı adada bulunduğundan dolayı Sakız adası adı verilmiştir. Adada damla sakızı üretimi sakız ağaçlarının çok fazla olmasından dolayı çok fazladır. Ticaret gemilerinin oldukça uğrak noktalarındandır. Dünya Mirasları Listesi’ne adada bulunan 11. yy’dan kalma Nea Moni adlı manastır girmiştir. Birçok medeniyete Sakız adası ev sahipliği yapmıştır ve kültürel değerleri bu nedenle çok gelişmiştir.

Sakız adası’nın Havası          

Güneşi yıl boyunca alan adada yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 25 C civarındadır. Akdeniz iklimi Sakız adasında etki göstermektedir.
Sakız Adası’na Ne Zaman Gidilmesi Gerekir?

Mayıs ve Eylül ayları arasında iklim koşulları ve turistik faaliyetler açısından etkin olduğu dönemlerdir.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Amypic Air dışında Sakız Adası Havalimanı’na hiçbir hava yolu firması uçmamaktadır. Seferler az miktarda ülkeden düzenlenmektedir. Feribot seferleri İzmir’in Çeşme ilçesinden düzenlenmektedir. Adaya kırk beş dakikalık yolculuğu ardından varabilirsiniz.

Konaklayacağınız Yerler;

  • Aegean Sea Rooms
  • Gracian Castle
  • Morning Star
  • Senset Hotel

Yenilmesi Gerekenler

Suma adı verilen adaya özgü bir içki çeşidi Sakız Adasında bulunmaktadır. Oldukça güzel restoranlar Sakız adasında kıyı kesimlerde mevcuttur. Daha çok deniz ürünleri yemeklere hakimdir. Yunanistan’a has mezelerle servis edilmektedir.Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

  • Sakız Limanı
  • Bela Vista Plajı
  • Karfas Plajı
  • Nea Moni Manastırı

Sakız Adası’nda Yapılacaklar

Birçok plaj vardır, sakız adasında. Adanın en ünlü plajı adada birçok otelin yer aldığı Karfas Plajıdır. Heyecanlı bir tatili su sporlarıyla geçirebilir isterseniz güneşin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. Sakız adası yaz tatilleri için ideal bir yerdir ve buradaki Nea Moni manastırını görmelisiniz. Ada tarihi hakkında bilgi edinebilir, arkeoloji müzelerini de gezebilirsiniz. Günün yorgunluğunu gece hayatının hareketli temposunda atabilirsiniz.

Alınacaklar

El yapımı birçok ürün özellikle kıyı kesimlerde satılmaktadır. Birçok belirli markanın ürünlerini bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.