Sinopta Gezilecek Görülecek Yerler: Sinop Gezi Rehberi

Karadeniz’in incisi Anadolu’nun incisi Sinop, adeta Karadeniz Bölgesi’ni sırtlanmış ve hırçın dalgalara göğüs gererek, Yeşil ile Mavinin bu kadar güzel görünmediği eşi benzeri olmayan bir şehirdir. Bu şehir ulaşım yönünden sıkıntı çekerken Karadeniz sahil yolu çalışmaları sonrası turist akınına engel olamayacağı düşünülmekte ve güzelliğine güzelliği çeşitli projelerle de katma çabasındadır.

Sinopta Gezilecek Yerler

Nüfusu 38000 olan Sinop’un tarihçesinden kısaca bahsetmek gerekirse; zengin bir ticari ve kültürel yaşantıya antik çağdan beri sahip olan Sinop, kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üstlerinden biri olmuştur. Tunç Çağı ile Paflangonya adı verilen bölgede yer alan Sinop iline ilk yerleşke başlamış ve M. Ö. 7. Yüzylda Helen Kolonisi olarak kurulmuştur.

Sinop’un kuruluşu hakkında çeşitli söylentileri bulunur. Irmak Tanrısı Asapos’un eski Yunan’da su perisi kızlarından Sinope tarafından kurulduğu bilinmekte ve deniz ticaretinde doğal liman konumunda önemli bir rol oynamaktadır.

Sinop’a Osmanlılar ve Selçuklular tarihimizde çok değerli mimari eserler bırakmıştır. Akla Sinop denilince ilk cezaevi gelir. Birçok ünlüyü geçmişte ağırladığı ve mahkûmların korkulu rüyası olarak da bilinmektedir. Bunun yanında Paşa Tarabyası, Hamsilos Koyu, İnatlı Mağarası, Erfelek Şelalesi gibi Sinop’un güzellikleri vardır.
Bu şehir dediğimiz gibi yeşil ve mavinin buluştuğu yerdir ve gittiğinizde mutluluk, huzur, sevinç içinizi kaplar, Şahin Tepesi’ne çıkınca Sinop’un ayaklarınızın altondaki manzarasını seyretmek paha biçilmez bir güzellik ve harika bir doğa manzarası sunacaktır. İnsanları, doğası, denizi, manzarasıyla görsel güzellikleri veren bu şehir Türkiye’nin en muştu ili olma unvanını almaya hak kazanmış ve oldukça ilginç ki tek trafik ışıkları olmayan il olmuştur. Ulaşım yönünden, doğa harikası olan Sinop kendisini kara, hava, deniz taşımacılığında geliştirmeye devam ederken diğer yandan doğa kaynaklarını korumayı da başarmıştır.

Bu şehrin %80’i tarıma elverişli arazinin olmamasına rağmen tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Halkın gelir kaynaklarını ilçelerinde yapılan araştırmalara göre; Ayancık ve Türkeli ilçesi: Kereste, Boyabat İlçesi: Pirinç ve Tuğla, Gerze, Erfelek, Saraydüzü, Dikmen ve Durağan İlçeleri: Tarım ve Hayvancılık ile sağlamaktadır. ahşap olarak Türkiye’de doğal kaplamalı lüks kapılar, Türkeli ilçesinde yer alan Sinop Per-San Orman Ürünleri’nden çıktığını da belirtelim. Bu işletme aynı zamanda bölgede yaşayan topluluk için de önemli bir gelir kaynağı oluşturur.

Bir hayli kalabalık olarak Sinop’ta 5 Mayıs Hıdırellez şenlikleri kutlamaları geçirilir. Yöresel yemekler, oyunlar, doğa yürüyüşü, güreş ve o yılın Ağa seçimleri gibi etkinlikler Erfelek ilçesinde Bekteşağa, Türkeli ilçesinde, Yusuflu Köyü’nde kutlanarak yapılmaktadır. Sinop halkı için yazı müjdeleyen Hıdırellez Şenlikleri oldukça önemli bir etkinliktir. Karadeniz’i merak ediyor ya da Karadeniz turu düşünüyorsanız tavsiyemiz Sinop’tan başlamanızdır. Bir sonraki yıl bu güzellikleri görenler tatil günlerini hesaplamaya koyulur.

Sinop Nerede, Sinop’a Nasıl Gidilir?

Kara yolu ile İstanbul’la uzaklığı 670 km ve yaklaşık 9 saat 45 dakika, Ankara’dan kara yolu ile uzaklık 415 km ve yaklaşık 7 saat 30 dakikada ulaşılır. Haftanın her günü bunun yanı sıra bir kez THY tarafından 1 saatte hava yolu ile ulaşım sağlanabilir.HAMSİLOS KOYU

Türkiye’nin en kuzey noktasında Hamsilos Koyu yer alır. Dünya’da kendiliğinden buzul aşındırması sonucu oluşmuş tek koy özelliğini taşımaktadır. Deniz ile koyun birleştiği kısım oldukça geniştir iç kısımlara gidildikçe daralır ve ormanlaşır. Bu koyun fil kafasını andıran bir görüntüsü vardır. savaş gemilerinin geçmişimizde gizlendiği ve balıkçıların da günümüzde fırtınalı havalarda korundukları yer olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Ulaşım imkanı Hamsilos koyunun en uç noktasına kadar mümkündür. Ancak araç ile ilerlemeye yolların bozuk oluşu izin vermemektedir. Gittiğinizde bu nedenle sizleri bir doğa yürüyüşü ile beklediğini belirtebiliriz.

Akliman yolu üzerinden Hamsilos Koyuna ulaşımı sağlanmakta ve mesire alanları da burada bulunmaktadır. Birçok mesire alanları yol üzerinde ve Hamsilos Koyunda bulunmakta ve bu alanda birçok festival yapılmaktadır. Şaşkınlığınızı, insanların güler yüzü, misafirperver ve hizmet aşkı ile dolu yürekleri karşısında gizleyemeyeceğinizden ve hala günümüzde bu kadar iyi niyetli insanlar var mı söylemlerinde bulunacağınızdan emin olabilirsiniz. İnsanların birbirine karşı bu şehirde güveni o denli yüksek ki sözde bunu ifade etmenin mümkünü olmadığı düşünülebilir.

Ancak Sinop için gündemde olan Nükleer Santral yapımı sonrasında Hamsilos Koyunun koruma alanı içerisine alınabileceği söylemleri derinden etkilediği gibi oldukça yerli halkın tepkisini çekmiştir. Eşsiz olan bu doğayı koruma çabası gösterilmesi gerektiğini düşünmek yerine neler planlanıyor hakikaten bu içler acısı bir durumdur.

Mutlaka Sinop gezinizde uğramanız gereken bu yer; birçok hizmeti sizlere sunaktadır. Konaklama yapmak için de oteller, pansiyonlar ve ücretleri de oldukça uygundur. Piknikler, mesire alanları, deniz bisikleti ve kanoları ile ufak bir gezinti vs. etkinlikler ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Şiddetle gezmenizi tavsiye ettiğimiz Sinop her tarafı mutluluk, her tarafı güzellik, her tarafı huzur dolu bir yerdir. Şimdiden sizlere de bol mutluluklar.
Hamsilos Koyu Konaklama

Hamsilos Apart Hotel: Akliman Mevkii- 534 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü: Akliman Mevkii- 368 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas Oteli: Abalı Köyü, Akliman Mevkii- 368 287 62 00

Hamsilos Koyuna Nasıl Gidilir?

Akliman Mevkii-Sinop

11 km Sinop merkeze uzaklığı bulunmaktadır. Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun’a 10 km uzaklıktadır. Akliman koyunun da 1 km kuzeyindedir.

ERFELEK TATLICA ŞELALELERİ

Yıllardır adeta doğa içerisinde gizlenmiş ve Erfelek Barajı’nın 1997 yılında yapımının başlamasından sonra açılan yollar arasında Devlet Su İşleri tarafından keşfedilen Erfelek Şelalesi görenleri şaşırtmaktadır. Eşi benzeri dünyada bulunmayan bu şelalenin özelliği toplam irili ufaklı 28 adet şelaleden oluşmasıdır.

Girişin belediyenin bünyesinde ücretli olduğu Erfelek Tatlıca Şelalaleri ilçenin en büyük turizm kaynaklarından biridir. Mesire alanları ve kampa uygun bir konumu şelale çevresinde bulunmaktadır. Güçlü doğa karşısında aileniz ya da arkadaşlarınızla eğlenceli, piknikli bir gün geçirebileceğiniz sayılı yerlerden biridir.

Hızla dünyanın en güzel mekanlarından biri olma yolunda ilerleyen Erfelek Tatlıca Şelaleleri yerli-yabancı ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Bu yer doğa tutkunlarının uğrak yerleri haline gelmiş, birçok proje ile gerek ulaşım, gerek gelişimi için önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Sinop’un en zengin kaynaklarından birisidir ve merdiven şeklindedir ve her bir basamağı heyecan yüklüdür. Kuşların hiçbir yerde birbirleri ile bu kadar güzel haberleşmesine şahit olamayacaksınız. Çeşitli boyutlarda yükseldikçe şelaleler ile karşılaşacak, şehrin gürültülü ortamından uzaklaşarak, sadece su ve kuş sesleri kulaklarınıza işlerken yeniden bir nebze olsun hayat bulacaksınız.

Çeşitli hayvanlara doğada rastlamanız da mümkün ancak hayvanların ürkek olması insanları görünce kaçmalarına neden olabilir. bu nedenle gördüğünüz her hayvanı bir daha görmeniz imkansızlaşmaktadır.

Bazı suyun düştüğü bölgelerde derinlikleri değişkenlik gösteren göletler ziyaretçiler ve yerli halk tarafından serinlemek için de kullanılabilmektedir. Kamp yeri olarak da ziyaretçiler için kullanıma uygun olan bu yerde bir gecelik kamp yapmak istediğinizde sadece yetkililere 5 TL ödemeniz yeterli olacaktır.Eşsiz mavi ve yeşilin birleşmesinden meydana gelen size mutluluk ve huzur katacak manzara karşısında kendinizi kaybedeceksiniz. Ziyaretçi sayısını her geçen yıl arttırmaya devam eden Erfelek Şelalesini özellikle Büyükşehir’de yaşayan yurttaşlar için şiddetle uğramalarını tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti

Araç İçin: 7-8 TL

Nasıl Gidilir?

Sinop’a gidiş 45 km ve Erfelek ilçesine 10 km uzaklıktadır. Her yarım saatte bir Sinop’tan Erfelek ilçesine otogardan dolmuş kalkmaktadır. Şelaleye Erfelek ilçesinden sık sık dolmuşlar bulunmaktadır.

SİNOP CEZAEVİ

Sinop’un üç tarafını deniz çevrelerken manevi değeri yüksek olan Sinop Cezaevi, yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi olan Gaskalılar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihi cezaevi 13.000 m2 alan üzerine kuruludur, şehri 1214 yılında ele geçiren Selçuklular tarafından da kullanılmaya devam etmiştir. İzzettin Keykubat tarafından yaptırılan iç kale içerisinde bulunur ve 11 adet Burç ile de desteklenmiştir. Denize bakan güney cephesinde 32 metre yüksekliğini bulan Burçlar bulunmaktadır. Yüksekliği 18 metre kalınlığı da 3 metredir. Bir uçtan bir uca tarihi cezaevini gezebilme imkanı sunan bu surlar muhafızların gezi yolu olarak kullanılmıştır.

Cezaevi ünüyle Dünya’da anılan birçok şehir vardır ancak hiçbiri Sinop cezaevi kadar tarihsel derinliğe sahip değildir. Bunda en büyük etken kentin coğrafi konumudur, bunun yanı sıra da birçok etken vardır. Anadolu’nun yalnız kenti Sinop Uygarlıklar kentidir. Orta kuşakta olmasına rağmen bir kısrak başı gibi Karadeniz’e uzanır. Ona bu konum, özel bir güzellik katarken yanı sıra ideal bir Koloni Kenti de yapar. Her zaman ilk çağın Koloni Kentleri üzerinde bir sis perdesi vardır. Tarihsel derinliğine dair onların elde ettiğimiz bilgiler çok belirgin değildir. Buna karşın daha küçük, kale duvarları ile korunan yerleşim alanları olduklarını görüyoruz. Bu ölçekte Sinop’un M.Ö. 6500’e kadar indiğini biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.