Topkapı Sarayı Hakkında Genel Bilgi ve Kutsal Emanetler

Osmanlı sultanlarının Topkapı Sarayı, ikametgahı, devletin de eğitim ve yönetim merkezidir. 1460-1478 tarihleri arasında İstanbul’un fatihi II. Mehmed tarafından yaptırılmış olan ve bazı ilavelerin zaman içerisinde yapıldığı Saray’da, Osmanlı padişahları ve Saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet etmiştir. Sultanlar, 1850’lerin başında, var olan saray 19. yüzyılın devlet merasimleri ve protokolüne ilişkin gereksinimleri karşılamada eksik kaldığından dolayı Boğaz’daki Dolmabahçe Sarayı’na taşınmışlardır. Ancak Topkapı Sarayı’nda da saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve İmparatorluk arşivleri muhafaza edilmiş, burada bir baba ocağı ve Mukaddes Emanetler’i barındırmasından dolayı devlet törenleri yapılmaya devam edilmiştir. Osmanlı monarşisi 1922’de kaldırıldıktan sonra Topkapı Sarayı, Mustafa Kemal Atatürk’üm emri ile 3 Nisan 1924’te müzeye dönüştürülmüştür.

Topkapı Sarayı’nı tam 40 TL indirimli 20 TL olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak tavsiyemiz müze kart çıkartmanızdır. Bilet alma süresi içinde girişte çıkan Müze Kart fiyatı saray ziyaret fiyatı ile aynıdır. Yıl boyunca Turizm Bakanlığı’na ait Türkiye’de bulunan tüm müze ve ören yerlerinde ücretsiz giriş hakkı tanınması müze kartın sağladığı avantajdır. Sizi, kartı alıp içeriye girdiğinizde sarayın maketi karşılıyor.
Bab-ı Hümayun, Alay Meydanı, Divan Meydanı, Enderun Avlusu, Sofa-i Hümayun, Harem bölümlerinden saray oluşmaktadır.

Osmanlı ve Avrupa görmüşleri, Avrupa taşları ve porselenleri, İstanbul cam ve porselenleri, Mukaddes emanetlerin sergilendiği Has Oda, saray hazineleri, silahlar, tombak ve bakır eserler, Japon ve Çin porselenleri, padişah portreleri, padişah elbiseleri koleksiyonları sarayda yer almaktadır. Özellikle de hazineler ve kutsal emanetlerin sergilendiği bölümlerde, hemen hemen çoğu yerde maalesef fotoğraf çekilmesi yasak.

Çeşitli yüzyıllara ait oldukça işli, gösterişli topuzlar, şeşperler, kalkanlar, alemler, teberler, kılıçlar, salıklar, bilek siperleri, zihgirler, yaklar, ciritler, palalar, yatağanlar, meçler, bıçaklar, kamalar, baltalar, hançerler Silah Koleksiyonları bölümünde sergilenirken, Yavuz Sultan Selim’in kılıçları ve alemi, Kanuni Sultan Selim’in kılıçları Sultan I. Ahmed’in kılıçları ve alemi, Sultan II. Abdülhamid’in kılıcı ve Sultan III. Mustafa’nın harika, gösterişli törensel kıyafeti, üzengisi ve zırh takımı bulunmaktadır. Öyle gösterişli ve heybetli ki oldukça ilgi çekmektedir.

Sultanların oldukça büyük ebatlarda, padişah elbiselerinin sergilendiği yerde bordo, pembe, sarı, yeşil gibi canlı renklerde, piti kare desenli, lale, yaprak kaftanları, gömlekleri yer almaktadır.

Nadir Şah Tahtı Hazine Odası’nda sergilenmekte; beraberinde İran hükümdarı Nadir Şah’ın getirdiği ganimetler arasında Müslüman Hint İmparatorlu dönemine ait taht I. Mahmud’a Şah tarafından 1730’da hediye olarak getirdiği biliniyor. Mücevherlerle tahtın üzeri de işlidir.Bir de Sultan I. Ahmed’e ait saf altın taht bulunmaktadır. Birkaç sergilenen tahtla birlikte, üzerine plakaylı kaplı şehzadeler için yapılan, zümrüt, yakut, elmas taşlarla işli altın beşik de sergilenmektedir. Bu yeni doğan şehzadeler için getirilen altın beşik merasimi, Osmanlı’da yarı resmi merasim sayılırmış. Taşlar ve gösterişe oldukça önem veren Osmanlı’ya ait dört odaya/bölüme ayrılmış hazine odası vardır.

Bunların arasında Topkapı Hançeri de bulunmaktadır. 1964’teki ‘Topkapı’ filmine konu olan İran Hükümdarı Nadir Şah’a ait zümrüt ve pırlantalarla bezeli bu altın hançerin arkasında da saati bulunuyor.

Bir de içerisinde 15-30 gr arasında zümrüt ve zebercetlerle dolu altın kase bulunmaktadır.

Son olarak da Kaşıkçı Elması. Elmas 86 karat ve etrafı da çift sıra 49 iri pırlantalarla bezelidir. Dünya’nın en çok bilinen 22 elması arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.