Trabzon Yapmadan Dönme: Trabzonda Neler Yapılır?

Trabzonspor, hamsi, kemençe, Trabzon ekmeği, Sümela Manastırı, Uzungöl, horon ve Haldizen Yaylası Trabzon denilince ilk akla gelenlerdir.Trabzon’un tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de bunların yanı sıra Trabzon’a ayır bir güzellik ve önem kazandırmaktadır.

Trabzon Yapmadan Dönme: Trabzonda Neler Yapılır?

Trabzon yayla şenlikleri

Trabzon insanı; her daim neşeli ve gelenek-göreneklerine bağlıdır. Yaylalara her baharda çıkarlar ve bu yaylalarda bir süre kalırlar. Burada kaldıkları bu sürede de şenlikler düzenlerler. Bol bol renkli geçen bu şenliklerde kemençeler çalınır ve horon oynanır. Yanı sıra konserler de verilmektedir.

Trabzon plajları

Karadeniz, Trabzon denilince tabi ki akla gelmektedir. Birbirinden güzel plajlar, Trabzon’da Karadeniz’in hırçın sularına kıyısı olan yerde bulunur. Çarşıbaşı Halk plajı, Akçakale plajı, Kalecik plajı gibi yüzebileceğiniz birçok plaj sizleri bekliyor.
Trabzon yamaç paraşütü

Trabzon’da da ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi yapılmaktadır. Ancak söz konusu Karadeniz ve Trabzon’un eşsiz manzarası olunca Trabzon’da yamaç paraşütü yapmak insana daha bir cazip geliyor. Gökyüzüne burada yakın olmanın dışında bir de Karadeniz manzarasını yukarıdan seyretmek vardır.

Uzungöl

Gerek yaz gerekse kış mevsiminde olsun Uzungöl, kartpostallık bir görüntüye sahiptir. Ayrıca mutlaka ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. ülke sınırlarını ünü taşan Uzungöl, tertemiz havası ve suyu kır çiçekleri, eşsiz manzarası daha önce size hiç görmediğiniz güzellikte bir manzara sunmaktadır. Trabzon’a gelip Uzungöl’e gitmemek olmaz.

Doğa yürüyüşü

Trabzon’un yemyeşil coğrafyası, zengin bitki örtüsü, temiz havası ve suyu eşliğinde yürüyüş yapmak herkese olduğu gibi size de oldukça iyi gelecektir. Bunların tümünün yanı sıra şarıl şarıl akan şelalenin harika manzarası sizi büyüleyecektir.

Yapmadan dönmeyin;

  • Trabzon Kalesi ve Sümela Manastırını görmeden,
  • Temiz havası, eşsiz manzarası ve suyu ile ülke sınırlarını ünü aşan Uzungöl’ü gezmeden,
  • Atatürk Köşkü’ne uğramadan,
  • Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesini gezmeden,
  • Çal Mağarasını gezmeden,
  • Yayla şenliklerine katılmadan,
  • Yöresel Trabzon yemeklerinin tadına bakmadan,
  • Trabzon’daki hamsi ve hamsiden yapılan yemeklerden tatmadan

Sakın ola dönmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.