Trabzonda Gezilecek Yerler: Trabzon Gezi Rehberi

Trabzonda nereler gezilir? Trabzonun tarihi yerleri, Trabzonun doğal güzellikleri ve Trabzonda gezilecek en güzel yerler listesi hazırladık…

Trabzonda Gezilecek Yerler: Trabzon Gezi Rehberi

Sümela Manastırı: Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alır. Yapım tarihi bilinmese de 365-395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. İki rahip aynı gece rüyalarında, Sümela Manastırı’nın bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem’i görmüş ve manastırı gördükleri yere inşa etmişlerdir. Trabzon’da, Sümela Manastırı mimarisi ve muhteşem manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken turistik bir yerdir.
Trabzon Kalesi: Şehrin en yüksek tepesinde Trabzon Kalesi’nde yer almaktadır. Trabzon Kalesi, denizden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yapılmış, yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kalenin bir tarafı deniz, bir tarafı da yeşilliklerle çevrilidir. Trabzon’un gezilebilecek en iyi turistik yerlerinden biridir.

Vazelon Manastırı: Tam olarak Vazelon Manastırı’nın kuruluş tarihi bilinmese de M.S. 270 yılında kurularak İncil’de buluna Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı söylenmektedir. Vazelon Manastırı bölgenin en eski manastırı Trabzon’un en gözde tarihi ve turistik yerlerinden olma özelliğini taşımaktadır.
Uzun Göl: Dere yatağının Uzun Göl, heyelan sonucu tabii baraj şeklinde kapanmasından dolayı oluşmuştur. Turistler açısından sık ormanları ve doğal güzelliği açısından oldukça cezp edici bir yerdir. Burada doğaseverler için doğa yürüyüşü, bisiklet turları yapma olanağı da vardır.

Ayasofya Müzesi: Trabzon İmparatorluğu’nun Kommenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında kilise olarak yaptırılmıştır. Hastane ve cami olarak daha sonraki yıllarda kullanılan kilise, günümüzde restorasyon çalışmaları sonucunda müze olarak kullanılmakta ve en çok Trabzon’un ziyaret edilen noktalardan biri olarak yer almaktadır.

Peristera Manastırı: 752 yılında manastır 250 metrelik bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Trabzon’a gelen turistlerin temiz hava ve eşsiz manzarasıyla oldukça ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Bedesten: Osmanlı döneminin kapalı çarşısı olarak bedesten bilinir. Bedesten, Trabzon’da şehir merkezinde yer alır ve şehrin en eski yapılarından biridir. Bedesten, Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun vakıfları arasında yer alır ve Türk Bedestenleri içerisinde tek kubbeli bir örnektir.

Boztepe: Trabzon tarihi ile olduğu kadar doğasıyla da ünlü bir şehirdir. Birbirinden güzel yaylalarıyla şehir, doğaseverlerin akınına uğramaktadır. Bunlardan birkaçı özellikle Lapazan Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Garester Yaylası ve Şekersu Yaylası’dır.

St. Anna (Küçük Ayvasıl) Kilisesi: Kilise 7. yüzyılda inşa edilmiş en eski kiliselerden biridir. üç nefli ve üç apsisli yapı bir bazilikadır ve fresk kalıntıları yapının içerisinde bulunmaktadır. Şehrin en önemli tarihi yapıları arasında kilise bulunmaktadır.

Son Yorumlar
  1. Nilgün

    Listede Hamsiköy ve tabi sütlacı da olmalı bemce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.