Trabzonda Ne Yenir? Nerede Yenir? Trabzon Restoranları

 Karadeniz Türkiye’nin incisidir Karadeniz ve Trabzon ise Karadeniz’in gözbebeğidir. Birçok farklı kültür ve birçok farklı mutfak anlayışı ile Trabzon’a yolu düşenler karşılaşacaktır.

Trabzonda Ne Yenir?

Trabzonda ne yemeli sorusuna verilecek ilk cevaplar Hamsi ve Mıhlama (Kuymak) olabilir. Guliya, kukuca, sarambula, kefal ekşilisi, Akçaabat köftesi, palamut dolması, laz böreği, karalahana çorbası,  papaçura, peynirli pide diğer popüler yiyecekler arasında sayılabilir.

Trabzonda Nerede Yenir?

Cemil Usta Akçabat Köftecisi: Akçabat, köfte denilince akla gelen yerlerden birisidir. Köfte diye Akçabat’da sorduğunuzda Nihat Usta’nın lokantasını size herkes tarif edecektir. Köftenin lezzetini, kilo ile verilen siparişten sonra böylesine güzel alabilmek çok zor olacaktır. Bir de ayrıca ev yapımı baklavası var ki; Antep’li ustaların ki aratmayacak niteliktedir.

Adres: Sahil Park Alanı Akçabat Trabzon/Türkiye

Telefon: +90 462 228 91 04
Karpi Pide: Bol tereyağlı Trabzon’un meşhur pidelerinden yemek için Karpi Pide ilk tavsiyemizdir. Pideyi duvarlarında elle yemenizi öğütleyen yazılara uyar da elle pideye dalarsanız tereyağına parmaklarınızı bulayacak kadar pideler bol yağlı gelecektir. Buna rağmen o kadar doğal ve hafif ki doymak nedir bilemezsiniz.

Adres: Kunduracılar Cad. Halkevi Sok. No: 15 Trabzon-Merkez

Telefon: 0462 321 79 33

Bozo Pide: Sümene’ye eğer yolunuz düşerse Bozo Usta’nın peynirli-kavurmalı pidesinden tatmadan gitmemelisiniz. Bu özel formül Vedat Milör’ğn bile beğenisini kazanmıştır ve akıldan çıkarmak zordur.

Balıklama Balık Lokantası: Birçok adres vermemize rağmen balık restoranı tavsiyesinde hiç bulunmadık. Trabzon’a gidip tabi doya doya balık yenilmezse olmaz. Balıklama bu nedenle ilk adrestir. Balık çorbası ise kesin tavsiyemizdir. Daha önce hiç tatmadığınız bir lezzetse sizin için oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

Adres: İskender Paşa Mah. Karaibrahimoğlu Cad. 15/A Sanayi-Trabzon

Telefon: 0462 326 07 70Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı: Neden pilav yemek bu kadar önemli diye düşünmeden önce bir kere Kalkanoğlu Pilavı’nın tadına varın, daha sonra yorum yapın. Pilav kazanının tam 150 yıldır ateşten inmediği lokantada o kadar güzel bir şekilde pilav ve et birbirini tamamlar ki Trabzon’dan ayrılmak istememe nedeni budur.

Adres: Pazarkapı Mah. 61200 Trabzon

Telefon: 0462 321 30 86

Sümer Restoran: İllaki Trabzon’a gitmişseniz Sümela Manastırı’na doğru bir yolculuk düşünceniz vardır; zaten yoksa da olmalıdır. Tabi ki manastıra giderken bir yere daha uğramalısınız; Sümer Restoran. Oradaki en güzel leezetin adı kuymak. Tarifi mıhlamaya benzerken lezzeti de inanılmaz güzeldir.

Boztepe: Trabzon’un bir nevi Boztepe balkonu konumundadır. Semaverle burada gelen ve Karadeniz’in en lezzetli çaylarından biri olan eşsiz çayı manzaraya karşı yudumlamamak olmaz.

Hamsiköy’de Sütlaç: Hamsiköy tarafına yolunuz düşerse, yurdumuzun belki de en popüler Sütlaçını yemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.