Türkiye’de Doğa İle İç İçe Tatil Yerleri

En iyi seyahat deneyimlerinden biri; ülkemizin zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinin dillere destan olmakla birlikte bu canlıları barındıran ekosistemi gezip görmektir. Hem bütçe açısından hem de zihinsel dinlenmeniz açısından doğa ile iç içe ve huzurlu bir şekilde geçirdiğiniz tatilin tatilci dostu olduğu gerçeği yadsınamaz. İster kendi çadırınızda dinlenirsiniz isterseniz de ağaçtan yapılan evlerde konaklayabilir; eve dingin ve dinlenmiş bir şekilde dönebilirsiniz. İşte size doğayla içe içe tatil yapabileceğiniz yerlerden bazıları:

Türkiye’de Doğa İle İç İçe Tatil Yerleri

Doğa ile iç içe tatil yerleri listemiz biraz uzun… O yüzden sayfa sayfa bölmek zorunda kaldık. Listemizde Fethiye Kelebekler Vadisi, Bolu Abant ve Yedigöller, Trabzon Uzungöl, Antalya Geyikbayırı ve Olimpos, Tunceli Munzur Doğal Yaşam Parkı, Erzurum Palandöken, İstanbul Ağva, Bursa Kocayayla, Karabük Yenice Ormanları, Isparta Yenişarbademli  gibi yerler yer alıyor.

Fethiye-Kelebekler Vadisi: O kadar doğa ile iç içe ki biraz ulaşım konusunda zorluk çekebilirsiniz. Tüm stresinizi burası atabileceğiniz etkinliklerle ve bol bol içimize çekeceğimiz temiz hava ile dolu bir yerdir. Paraşütle atlayabilir ve heyecanınızın doruklara çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Canlı çeşitleri: Kelebekler Vadisi’nde birçok kelebek türü bulunmaktadır. Yeni kelebek türlerini burada tanıma şansınız olacak.

Hava durumu: Fethiye’de Akdeniz ikliminin etkisi görülmektedir ve yazları sıcak geçmektedir.

Konaklama: Bu alan 125 taneye kadar çadır alabilme kapasitesine sahiptir ve çadırınızla bu alanda kalabilirsiniz.

Bolu-Abant: İstanbul-Ankara karayoluna Abant gölü oldukça yakın olmasından dolayı çokça İstanbulluların tercih ettiği bir tatil yeridir. Eğlence, dinlenme, avcılık, spor ve piknik yapmaya göl çevresi uygundur. Gölün serin sularına girerek balık tutabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Karaca, yabandomuzu, ayı, tavşan, tilki, yaban ördeği, yaban güvercini ve keklik gibi canlı türlerini barındıran Abant Gölü ve çevresi Abant Gölü Alabalığı olarak da bilinen endemik balık türüne de ev sahipliği etmektedir.

Hava durumu: Çokça kışları soğuğun hissedildiği bu yerde yazlar, güney sahillerine göre daha serin geçmektedir.

Konaklama: Oteller ve restoranlar gölün etrafında mevcuttur.Trabzon-Uzungöl: Yerli ve yabancı turistleri sık ormanları ve doğal güzelliği ile cezp etmektedir. Kıyısında bulunduğu gölden adını alan Uzungöl, doğası ve misafirperver insanları ile her zaman dolup taşmaktadır. Uzungöl, yayla turizminin önemli merkezlerindendir. Ayrıca dağ yürüyüşü sevenlerin çekim merkezi olmuştur.

Canlı çeşidi: Karaca, kurt, boz ayı, su samuru, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi hayvan türlerine ev sahipliği eden Uzungöl’de 250 adet kuş türü yer almaktadır.

Hava durumu: Soğuğun kışları çokça hissedildiği bu yerde Karadeniz iklimine bağlı olarak yazın serin geçer.

Konaklama: Oteller ve restoranlar gölün etrafında bulunmaktadır. Kendi çadırınızla da kamp yapabilirsiniz.

Türkiye’de Doğa İle İç İçe Tatil Yerleri Listesi

Doğa ile iç içe tatil yerleri listemiz uzun olduğu için dört sayfaya böldük. İkinci sayfasında Antalya Geyikbayırı, Tunceli Munzur Doğal Yaşam Parkı ve Erzurum Palandöken yer alıyor.

Doğa ile iç içe tatil yerleri listemizin 3. sayfasında Bursa Kocayayla, İstanbul Ağva, Antalya Olimpos’tan bahsedeceğiz.

4. Sayfada ise Karabük Yeni Ormanları, Muğla Akbük, Marmaris Yediadalar, Bolu Yedigöller, Çanakkale Kazdağları ve Isparta Yenişarbademli’den bahsedeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.