Yaz Tatilinde Vizesiz Yurt Dışına Nereye Gidilir?

Yaz tatilinde vizesiz gidilebilecek yurtdışı tatil önerilerini sizler için sıraladık.

Yunan Adaları (Meis-Rodos-Kos-Samos-Midilli-Sakız Adası): Elbette tam olarak vizesiz sayılmaz ancak Yunan Adaları’na gitmenin artık Schengen’den daha kolay bir yolu var. ‘Kapıda Vize Uygulaması’ ile Yunanistan kapılarını yaz sezonunda yakın adalar olan Rodos, Meis, Samos, Kos, Midilli ve Sakız adası için açıyor. En az seyahatinizden 36 saat önce yetkili acentaya ilgili belgelerle başvurduğunuzda, o uzaktan baktığınız adalar bir tık daha yakınınıza geliyor. Acentanın talep ettiği ücrete bağlı olarak bu başvurunun maliyeti 50 ile 60 £ arasında değişmektedir.

Size kalan bundan sonra adaya varır varmaz, araba ya da motorsiklet kiralayarak, adanın sessiz sakin koylarını keşfetmek, denizin ve yemeklerin tadını çıkarmaktır. Ancak karşıdan adalar göründüğü kadar küçük değiller. Günü birlikten ziyade o nedenle mutlaka gitmişken birkaç gece geçirin. Akşam hem bir tavernada yunan müziği eşliğinde keyif yapma fırsatınız da olur.
Ohri-Makedonya: Deniz seviyesinden Ohri 695 metre yükseklikteki gölü’nün kenarına kurulmuş, sevimli bir sayfiye köyüdür. Denize aynı zamanda kıyısı bulunmayan Makedonya’nın en popüler tatil mekanıdır. Ohri’ye başkent Üsküp üzerinden varabilirsiniz, tarihi kalesi, serin suları, kiliseleri ve tabi ki sıcakkanlı insanları sizi bekliyor.

İster Ohri Gölü’nde yüzün, ister kayıkla bir tur atın. Eğer akşam eğlenmek isterseniz, müzik zaten eski şehrin sokaklarında sizi çağırıyor olacak ya da çarşı içinde Balkan müziği eşliğinde gecenize neşe katabilirsiniz. Çarşı içinde sabah kahvaltınızı bulabileceğiniz pastanelerde burek yani börekle yapmayı ihmal etmeyin. Zeynel Abidin Paşa Camii’nin yanındaki çay ocağında ardından bizim için orta demlikten bir çay için. Bayram tatilinde ayrıca rotanızı Ohri’ye çevirdiğinizde her yıl 12 Temmuz-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen müzik festivaline de denk gelebilirsiniz.

Lefkoşa-Girne-Kıbrıs: Kıbrıs, ne vizeyle ne de pasaportla uğraşmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs’a yalnızca nüfus cüzdanınızla girebilirsiniz. Ayrıca kur farkından zarar etmeden, dilediğinizce Türk Lirası ile tatilin tadını çıkarmak da cabası. Hemen Ercan Havaalanı’na uçuşunuzu ayarlamak, tek yapmanız gerekendir. Taksi ya da araba kiralayarak buradan sonra adada istediğiniz yere gidebilirsiniz. Fakat hatırlatmakta fayda var trafik adada sol şeritten akıyor. Önce dünyanın tek bölünmüş başkenti Lefkoşa’ya adaya gitmişken gidin, şehri dolaşıp, ardından da Birleşmiş Milletler kontrolündeki yeşil hattı görebilirsiniz. Daha sonra da mutlaka adanın en popüler tatil destinasyonu ve liman kenti Girne’ye doğru yolunuzu çevirin. Tarihe burada doyabilir, denizin tadını aynı zamanda da çıkarabilirsiniz. Afrodit’in doğduğu ada yanı sıra güzel sahiller de ev sahipliği ediyor. Adada tanıdık bilindik plajların yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen birçok plaj sizleri bekliyor.Kotor-Karadağ: Avrupa Birliği’ne Hırvatistan tam üye olup, Türkiye’ye vize uygulamaya başlasa da üzülecek bir şey yok, çünkü Türkiye ile henüz adaylık sürecinde olan komşu Karadağ’ın vize muafiyeti anlaşması var. Karadağ da ayrıca Adriyatik Denizi’nin muhteşem kıyılarına sahiptir. Üstüne bir de Güney Avrupa’nın en büyük fiyordu, yemyeşil doğası, tarihi dokusu ve eğlencesi ilave edilince Karadağ’ın tadına doyum olmaz.

Kendinizi eğer uzun boylu insanların arasında hissetmezseniz… Zira Karadağlılar dünyanın en uzun boylu insanları. Bir erkek boyu ortalama 1,91 cm iken, bir kadın boyu ise ortalama 1,80 cm olduğu söyleniyor. Bu konuda her ne kadar Hollandalılar da iddialı olsa da Karadağ’a gidip kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Hem kültür hem de doğa gezisi olsun, hem de deniz ve eğlencesi bol olsun diyorsanız, Karadağ mükemmel bir seçimdir. Başkent Podgorica’ya İstanbul’dan kara yolu ile de oradan Kotor’a ulaşabilirsiniz. Surlarla çevrili olan güzel şehir Kotor’a gitmişken, 28 km uzunluğundaki Kotor Körfezi’ni tekne ya da kara yolu ile gezebilirsiniz, bol keyif garantili her ikisi de. Ayrıca Adriyatik kıyı şeridinde bulunan Herceg Novi ve Budva’yı da unutmamak gerekir.

Saranda-Arnavutluk: Arnavutluk aslında gönüller denizi istediğinde pek de akla gelmeyen bir ülkedir. Ülke oysa ki henüz keşfedilmemiş birbirinden güzel kıyılara sahiptir. Arnavutluk’un güneyinde, Yunanistan’ın da Korfu Adası’nın karşısında yer alan Saranda, Arnavutluk’un gözde tatil yerlerinden olsa da henüz Türkiye’nin dikkatini çekmeyi pek de başaramamış. Gördüğünüzde gözlerinize inanamayacağınız mükemmellikteki sahilleri Borsh, Ksamil, Himare’de denize girmenin tadına doyamayacaksınız. UNESCO’nun aynı zamanda Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Butrin Antik şehri de Saranda’da. Mavi göz yani ‘blue eye’ olarak bilinen Syri i kalter su kaynağı ise mutlaka görmek isteyeceğiniz Arnavutluk’un müthiş doğa harikalarından biridir. Arnavutluk’un el değmemiş doğasına da sahilden uzaklaşarak adım atmak için bu bir fırsat olacak.
Mostar-Bosna Hersek: Bosna Hersek, Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen bir başka ülkedir. Ülkenin güzel şehri olan Mostar’a yapacağınız seyahatinizde hüzün ne yazık ki hep yanınızda olacak. Yıllar geçmesine rağmen savaşın üzerinden onarılamayan, kurşunlarla delik deşik olan evler sizi düşünmeye ve gözünüzde geçmişi canlandırmaya itecek. Ama Neretva Nehri’nin serin sularına köprüden atlayan gençler, eski şehrin atmosferi ve elbette Mostar köprüsünün büyüleyici mimarisi sizi inanın hemen kendinize getirecek. Büyük bir şehir değil Mostar, fakat günü birlik geziden daha fazlasını hak ediyor.

Başkent Saraybosna’ya uçup, oradan da tren ya da karayolu ile Mostar’a ulaşabilirsiniz. Saraybosna’ya mutlaka vakit ayırmayı unutmayın. Vaktiniz varsa eğer Mostar’ın güneyinde, Buna Nehri’nin doğduğu yere kurulmuş 600 yıllık Osmanlı tekkesi Blagaj’a ve eski bir Türk köyü olan Pocitel’e de uğrayabilirsiniz. Mutlaka Mostar’da soğan, kaymak ya da ajvar eşliğinde sunulan Boşnak usulü köfte Cevapi ve satır ete benzeyen 10-15 cm genişliğinde disk biçiminde bir köfte olan Pljeskavica’dan yemelisiniz. Yemekten sonra kava yani Boşak kahvesi ile keyfinizi tamamlayın. Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi sabahları ise Burek kahvaltınız olsun.

Kazablanka-Fas: Vizesiz, çok yakın olmasa da seyahat edebileceğiniz güzel ülkelerden bir diğeri de Fas’tır. Yeni en doğuda kendi dillerinde anlamına gelen El-Magrip. Kazablanka, Fas’ta en ekonomik ve direkt uçabileceğiniz, konumu ile de birçok avantaj sunuyor. Kazablanka çok eski bir yerleşim yeri değildir. Şehirde dolayısıyla yapılacak çok şey bulamayabilirsiniz. Ancak Kazablanka’ya kadar gitmişken kentin ününü salan tekrar çal Sam repliğiyle hafızalara kazınan Kazablanka filminin setine yani Rick’s Cafe’ye uğramak isteyebilirsiniz. Daha sonra araba kiralayarak Atlas dağlarını aşarak bucaksız çöllere kadar baştan sona ülkeyi gezebilir, isterseniz de okyanus kıyısındaki Essaouira Agadir gibi şehirlerde tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer zaman açısından sıkıntınız yoksa kendine has dokusu ile Rabat Marakeş ve tabakhaneleri ile bilinen sizi her hali ile fotoğraf karesi gibi görünecek Fas’ı da programınıza ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.