Yeraltı Gölleri: Dünyadaki En Güzel Yeraltı Gölleri

Bir gölün kıyısında yaşamak, pratik nedenleri bir yana bırakırsak çok da kötü bir şey olmasa gerek. Ancak bir gölün yakınında yaşıyorsanız bile dünyanın dört bir yanındaki görülecek oldukça ilginç göller vardır. Kamp yapmak için göl kıyıları oldukça ideal yerler, tabi ki nasıl sineklerle başa çıkmanız gerektiğini biliyorsanız. Ayrıca göllerin birçoğu yüzmek, botla gezmek ve balık tutmak için mükemmel yerlerdir.

Dünyadaki En Güzel Yeraltı Gölleri

Sadece yerin yüzeyinde bu harika göller bulunmuyor. Nereye giderseniz gidin yeraltında bulunan göller ve nehirler gezegenin yüzeyini kesiyor ve gezinebilecek kadar bunların tümü güvenli değildir. Ancak mağaralarda yer alan göller sizin için başa çıkılması kolay ve ilginç şeyler ise işte dünyadaki en ilginç yer altı gölü;

Melissani Gölü, Melissani Mağarası, Kefalonia, Yunanistan: İnsanlar tarafından Melissani mağarası uzun bir süredir biliniyordu ancak mağaranın içerisinde bulunan gölün bir deprem sonucunda mağaranın çatısı çökünce ancak 1950’ler de keşfedilmiştir. Tamamen güneş gölün üzerinde olduğunda, gölün suyu harika bir mavi rengine bürünüyor ve gölü bir botla turlamak için en iyi zamandır.
Rüya Gölü, Luray Mağarası, Virginia, ABD: Tam oalrak Rüya Gölü isminin anlamını taşıyor. çünkü tamamen bu gölün gerçekçi olmayan bir görüntüsü var. Mağaranın içindeki en büyük göl Rüya Gölü ancak çok sığ ve en derin yeri 4 m kadar. Çok güzel sarkıt ve dikitlerle göl çevrelenmiş durumda ve bu sarkıt ve dikitlerin bıraktığı yansımaları mükemmel bir görünümü elde etmeyi sağlıyor.

Cheddar Gorge Mağaraları, Somerset, İngiltere: İngiltere’nin en önemli doğa harikalarından biri olarak Cheddar Gorge kabul ediliyor, ancak aynı zamanda burası mağaranın içinde yer alan 9000 yıllık insan iskeletleri ile de meşhurdur. Mağaranın içerisinde iki tane mağara gösteriliyor. Cox’s Maarası ve Gough’s Mağarası. Pek çok ayna ve havuzlara Cox’s Mağarası sahiptir. O kadar temiz ki bu havuzlar bıraktıkları yansıma mağaranın başladığı yerde bitmektedir.

Saint-Leonard Yer altı Gölü, Valais İsviçre: Avrupa’daki Saint-Leonard en büyk yer altı gölüdür ve 1940’lı yıllarda keşfedilmiştir. Daha da mağaradaki yarıkları açan suyun depreme kadar seviyesi daha yüksekti. Ancak suyun seviyesi bu depremden sonra büyük oranda düştü. Göl ziyareti çok uzun sürmese de eşsiz güzelliği ile görülmeye değer bir yerdir.

Reed Oluk Mağarası, Guilin, Çin: Tan Hanedanı yıllarında Reed Oluk mağarası keşfedildi ve Çin’de yüzyıllardır görülebilecek en önemli yerlerden biri oldu. 8. yüzyıldan beri orada bulunan birçok sarkıt, dikit ve diğer ilginç taş şekilleri mağaranın içinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.